Rodzaje biletomatów, jak działają biletomaty?

Pasażęrowie jadący autobusem

Biletomaty to urządzenia powszechnie występujące w miastach, których zadaniem jest wspieranie ruchu klientów i łatwiejszy zakup biletów. Zazwyczaj spotykamy je na dworcach i przystankach, jednak coraz częściej sięgają po nie urzędy oraz liczne instytucje kulturalne. Jakie rodzaje automatów biletowych wyróżniamy? Jak one działają?

Biletomaty – czym są?

Biletomaty, albo inaczej automaty biletowe, to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest wydawanie biletów różnego rodzaju. Najczęściej możemy je spotkać na dworcach i przystankach, tak autobusowych, jak i tramwajowych czy kolejowych. Pozwala to na szybki zakup biletów koniecznych do podróży, bez stania w kolejce do kasy czy kiosków. Poza tym, biletomaty coraz częściej spotykane są także w urzędach i instytucjach kulturalnych, co także ma na celu ułatwienie przepływu klientów i interesantów, wprowadzając porządek. Służą one zresztą nie tylko do wydawania biletów, ale i stanowią też ważne źródło informacji miejskiej.

warto przeczytać:  Ciekawostki o Nowym Jorku, które warto znać

Jakie są są rodzaje automatów biletowych?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje biletomatów, do których zaliczają się te stacjonarne oraz mobilne. Oba typy bardzo często spotykamy w mieście, jak i w samej komunikacji transportu publicznego, wewnątrz autobusów, tramwajów czy pociągów. Producentów automatów na rynku jest coraz więcej i tak biletomaty stacjonarne i mobilne mera-systemy.pl, można spotkać w wielu miastach, jako kluczowe rozwiązanie dla automatycznej obsługi i dystrybucji biletów. Urządzenia te znacząco poprawiają komfort podróżnych i ułatwiają zarządzanie transportem.

Biletomaty stacjonarne – czym są?

W przypadku biletomatów stacjonarnych mamy do czynienia z urządzeniami na stałe umieszczonymi w wyznaczonym miejscu – najczęściej w okolicach przystanków i dworców. Za pomocą tych maszyn i przy wykorzystaniu umieszczonych na nich ekranów dotykowych jesteśmy w stanie zakupić potrzebny do podróży bilet, w zależności od dostępnej taryfy. Pozwala to na odciążenie kiosków i kas biletowych, gdzie zazwyczaj są bardzo duże kolejki.

warto przeczytać:  Lean manufacturing w biurze — jakie daje korzyści, dlaczego warto?

Biletomaty mobilne – gdzie można je spotkać?

Biletomaty mobilne dla odmiany montowane są wewnątrz danego środka transportu. Śpiesząc się więc na autobus, tramwaj czy pociąg i nie mając czasu na wcześniejszy zakup biletu, możemy to zrobić jeszcze po wejściu do pojazdu. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć jazdy na gapę lub spóźnienia się na transport. wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcją i zapłacić za bilet, który zostanie od razu z automatu wydany lub zakodowany na karcie.

Jak działają automaty biletowe?

Działanie biletomatów jest stosunkowo proste. Używają ekranu dotykowego wybiera się odpowiednią opcję, to znaczy bilet, który będzie nam potrzebny, a następnie po zatwierdzeniu płaci się za niego. Można to zrobić na kilka sposobów – gotówką, kartą płatniczą lub kartą miejską. Pozwala to na zakupienie biletu tak w formie papierowej, jak i elektronicznej, w zależności od tego, która opcja będzie dla naszych potrzeb najlepsza i najwygodniejsza.

warto przeczytać:  Lista wypożyczalni aut we Wrocławiu, do których warto zaglądnąć

Automaty biletowe często pełnią także funkcję informacji miejskiej, to znaczy, że oprócz zakupu niezbędnych biletów, za ich pomocą możemy poznać mapę miasta, dowiedzieć się jak, gdzie i czym jechać, aby dotrzeć do celu. To także źródło informacji turystycznymi danej miejscowości, co pozwala na zapoznanie się z najciekawszymi, wartymi odwiedzenia miejscami.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *