Rodzaje biletomatów, jak działają biletomaty?

Pasażęrowie jadący autobusem

Biletomaty to urządzenia powszechnie występujące w miastach, których zadaniem jest wspieranie ruchu klientów i łatwiejszy zakup biletów. Zazwyczaj spotykamy je na dworcach i przystankach, jednak coraz częściej sięgają po nie urzędy oraz liczne instytucje kulturalne. Jakie rodzaje automatów biletowych wyróżniamy? Jak one działają?

Biletomaty – czym są?

Biletomaty, albo inaczej automaty biletowe, to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest wydawanie biletów różnego rodzaju. Najczęściej możemy je spotkać na dworcach i przystankach, tak autobusowych, jak i tramwajowych czy kolejowych. Pozwala to na szybki zakup biletów koniecznych do podróży, bez stania w kolejce do kasy czy kiosków. Poza tym, biletomaty coraz częściej spotykane są także w urzędach i instytucjach kulturalnych, co także ma na celu ułatwienie przepływu klientów i interesantów, wprowadzając porządek. Służą one zresztą nie tylko do wydawania biletów, ale i stanowią też ważne źródło informacji miejskiej.

warto przeczytać:  Logistyka w transporcie, co to jest i na czym polega?

Jakie są są rodzaje automatów biletowych?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje biletomatów, do których zaliczają się te stacjonarne oraz mobilne. Oba typy bardzo często spotykamy w mieście, jak i w samej komunikacji transportu publicznego, wewnątrz autobusów, tramwajów czy pociągów. Producentów automatów na rynku jest coraz więcej i tak biletomaty stacjonarne i mobilne mera-systemy.pl, można spotkać w wielu miastach, jako kluczowe rozwiązanie dla automatycznej obsługi i dystrybucji biletów. Urządzenia te znacząco poprawiają komfort podróżnych i ułatwiają zarządzanie transportem.

Biletomaty stacjonarne – czym są?

W przypadku biletomatów stacjonarnych mamy do czynienia z urządzeniami na stałe umieszczonymi w wyznaczonym miejscu – najczęściej w okolicach przystanków i dworców. Za pomocą tych maszyn i przy wykorzystaniu umieszczonych na nich ekranów dotykowych jesteśmy w stanie zakupić potrzebny do podróży bilet, w zależności od dostępnej taryfy. Pozwala to na odciążenie kiosków i kas biletowych, gdzie zazwyczaj są bardzo duże kolejki.

warto przeczytać:  Skrzynki do mięsa i przetworów mięsnych - co warto wiedzieć?

Biletomaty mobilne – gdzie można je spotkać?

Biletomaty mobilne dla odmiany montowane są wewnątrz danego środka transportu. Śpiesząc się więc na autobus, tramwaj czy pociąg i nie mając czasu na wcześniejszy zakup biletu, możemy to zrobić jeszcze po wejściu do pojazdu. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć jazdy na gapę lub spóźnienia się na transport. wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcją i zapłacić za bilet, który zostanie od razu z automatu wydany lub zakodowany na karcie.

Jak działają automaty biletowe?

Działanie biletomatów jest stosunkowo proste. Używają ekranu dotykowego wybiera się odpowiednią opcję, to znaczy bilet, który będzie nam potrzebny, a następnie po zatwierdzeniu płaci się za niego. Można to zrobić na kilka sposobów – gotówką, kartą płatniczą lub kartą miejską. Pozwala to na zakupienie biletu tak w formie papierowej, jak i elektronicznej, w zależności od tego, która opcja będzie dla naszych potrzeb najlepsza i najwygodniejsza.

warto przeczytać:  Jak naprawić wgniecenie w aucie? Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Automaty biletowe często pełnią także funkcję informacji miejskiej, to znaczy, że oprócz zakupu niezbędnych biletów, za ich pomocą możemy poznać mapę miasta, dowiedzieć się jak, gdzie i czym jechać, aby dotrzeć do celu. To także źródło informacji turystycznymi danej miejscowości, co pozwala na zapoznanie się z najciekawszymi, wartymi odwiedzenia miejscami.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *