Czym zajmuje się biuro księgowe? Jakie usługi oferują biura księgowe?

Komputer i prowadzenie biznesu

Księgowość to bardzo ważny dział rachunkowości związany szczególnie z działalnością przedsiębiorstw. Ich usługi mogą być zróżnicowane, w zależności od danego biura czy potrzeb klienta. Niewątpliwie jednak, korzystanie z usług biur księgowych staje się coraz popularniejsze, nie tylko wśród małych, ale i większych firm. Na jakie usługi można liczyć?

Czym jest biuro księgowe?

Biuro księgowe, albo inaczej rachunkowe, to nic innego jak firma zajmująca się profesjonalną działalnością z zakresu księgowości, rachunkowości i rzecz jasna podatkami. Chcąc rozliczyć się ze składek ZUS czy wykonać rozliczenie roczne, konieczne jest trzymanie się konkretnych procedur. Nie każdy przedsiębiorca ma możliwość zatrudnienia własnego księgowego czy zajmowania się tymi kwestiami osobiście – z tego też powodu najczęściej wykonują tę pracę właśnie biura księgowe. Zadania przez nich wykonywane mogą być rzecz jasna bardzo zróżnicowane.

Jakie usługi oferują biura księgowe?

Zakres usług biur księgowych może być mocno zróżnicowany, pod wieloma względami. Istotna będzie tutaj wielkość samego biura, jego lokalizacja (wielkość miasta, usytuowania), a także renoma. Podstawą działalności księgowej jest przede wszystkim prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz Ksiąg Przychodów i Rozchodów czy ich ewidencji. Dodatkowo ważnym zadaniem jest także rozliczenie podatku dochodowego, a biuro księgowe Jasta w Tychach zajmuje się również optymalizacją podatkową, czyli legalnym obniżeniem obciążenia podatkowego.

Co jeszcze można wymienić na rzecz obowiązków biura księgowego? Będzie to rzecz jasna rozliczanie płac pracowników i wystawianie rachunków za przelewy na ich kontach. Nie można zapomnieć też o rozliczeniach na rzecz ZUS oraz raportów na ten temat. Biuro księgowe zajmie się także sporządzaniem sprawozdań finansowych świadczących o kondycji firmy czy nawet tworzyć wnioski kredytowe do banków. Oprócz tego warto wymienić także pełnioną przez biura rolę doradczą, szczególnie w zakresie podatków czy innych zagadnień związanych z finansami.

Dokument z napisem księgowość

Dla kogo usługi biura księgowego?

Najczęściej po usługę biura księgowego sięgają mikro i małe przedsiębiorstwa, z racji tego, że nie są one w stanie zatrudnić pracownika, który zajmowałby się obowiązkami księgowymi. Coraz częściej zdarza się również i tak, że i większe firmy, dla których korzystanie z outsourcingu księgowego jest po prostu rozwiązaniem wygodniejszym, prostszym i co ważniejsze – tańszym. Zatrudnienie własnego księgowego pochłania sporo wydatków firmy związanych zarówno z wypłatą wynagrodzenia, jak i załatwieniem potrzebnych do pracy narzędzi w postaci programów księgowych.

Ile kosztują usługi biura księgowego?

Tak jak w przypadku zakresu usług, tak i przy kosztach związanych z zatrudnieniem biura księgowego wiele zależy od ich wielkości, usytuowania czy dostępnej oferty. Cennik będzie tutaj bardzo zróżnicowany, dlatego też, najlepszym rozwiązaniem byłoby wcześniej zapoznać się z nim, najlepiej bezpośrednio na stronie danego biura rachunkowego. To, z jakich usług będziemy korzystać także ma znaczenie – prowadzenie samych ksiąg rachunkowych będzie kosztowało mniej, niż przeprowadzenie pełnej księgowości razem z usługą doradczą i innymi dodatkowymi zadaniami. Cena często ustalana jest także na podstawie ilości dokumentów dostarczanych do biura, a im jest ich więcej, tym rzecz jasna będzie ona wyższa. Mimo wszystko oszczędza się mnóstwo czasu i ma się przy tym pewność, że praca zostanie wykonana porządnie.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *