Co robić na Śląsku? Najciekawsze atrakcje województwa śląskiego

napis katowice na budynku dworca

Nie masz pomysłu na to jak spędzić weekend? Jedź na Śląsk! Pewnie teraz zastanawiasz się po co namawiamy cię na wycieczkę, do górniczego rejonu, w którym nic się dzieje. I tu się myślisz! Województwo śląskie ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jak spędzić tam ciekawie weekend? Przeczytaj nasz artykuł!

Miasteczko westernowe w Żorach

Lubisz westerny? Zawsze marzyłeś, aby choć raz poczuć się jak szeryf na Dzikim Zachodzie? Jedź do Żor! W parku rozrywki Twinpigs odnajdziesz wszystko czego szukałeś! Cały kompleks imituje amerykańskie miasteczko z XIX wieku, z jego charakterystycznym rozkładem ulic, zabudowaniami i mnóstwem innych atrakcji tematycznych.

A tych w parku znajduje się ponad 30. Od tych nawiązujących do praktycznych umiejętności jakie posiadali amerykańscy osadnicy np. dojenie krów, czy strzelanie z łuku, po atrakcje typowe dla każdego wesołego miasteczka, kolorowe karuzele, zjeżdżalnie czy Dom Strachów. Jest w czym wybierać. Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie.

Na terenie miasteczka przygotowano również 1-,2-, i 3-osobowe miejsca noclegowe urządzone w stylu meksykańskim, indiańskim i kowbojskim oraz pokoje 6 i 12-osobowe stylizowane na cele więzienne. Za wstęp na teren obiektu zapłacisz w dniach roboczych 41,99 zł za bilet normalny i 37,99 zł za bilet ulgowy. W weekend ceny biletów wynoszą 39,99 za bilet ze zniżką i 44,99 zł za bilet bez zniżki.

warto przeczytać:  Parki linowe na Śląsku

miasteczko na dzikim zachodzie

Radiostacja Gliwice

Nie masz pomysłu na weekend? Wyrusz na szlak! Ale nie taki zwykły turystyczny, a na śląski Szlak Zabytków Techniki. Jednym z najważniejszych punktów, jaki musisz odwiedzić przemierzając go, jest mieszcząca się w Gliwicach radiostacja. Oddana do użytku w 1935 roku, służyła głównie do retransmisji programów rozgłośni wrocławskiej. Obiekt ten zasłynął w 1939 roku, kiedy to na teren obiektu wdarł się siedmioosobowy oddział, dowodzony przez funkcjonariusza niemieckiej służby bezpieczeństwa i oficera SS Alfreda Helmuta Naujocksa.

Ucharakteryzowani na powstańców śląskich napastnicy próbowali odczytać, przygotowaną w języku polskim, odezwę wzywającą ludność Śląska do powstania. Jednak nie pozwoliły im na to warunki techniczne. Akcja miała na celu obarczenie Polski winą za wybuch wojny. To nie do końca się udało, choć światowa opinia publiczna jako pierwszą i najistotniejszą wiadomość otrzymała tę o polskim napadzie. Prawda o prowokacji wyszła na jaw dopiero dzięki zeznaniom Naujocksa na procesie norymberskim.

Obecnie budynki radiostacji nie służą już do emisji programów, znajduje się w nim oddział Muzeum w Gliwicach. Zabytkowa wieża antenowa, do dziś uznawana za najwyższa drewnianą budowlę w Europie, nadal służy celom komunikacyjnym, choć w trochę innym charakterze. Dźwiga ona kilkadziesiąt różnych anten, poprawiając ich odbiór. To praktyczne wykorzystanie wcale nie umniejszyło jej walorów turystycznych i nadal stanowi ona jedną z największych atrakcji Górnego Śląska.

zabytkowa wieża radiostacji gliwice

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Jaki obiekt został uznany za najpiękniejszą rezydencję w województwie śląskim? Muzeum zamkowe w Pszczynie! Mieści się ono na terenie wzniesionego w XI lub XII wieku obronnego zamku, przekształconego później w trójskrzydłową rezydencję. Ten średniowieczny zamek na przestrzeni wieków był parokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Ostatniej modernizacji dokonał w latach 1871-1876 wybitny francuski architekt Hipolit Aleksander Destailleur. To dzięki niemu zyskał on swój oryginalny, neobarokowy charakter.

warto przeczytać:  Nikiszowiec, historia i atrakcja Katowic

Przez lata zamek przechodził z rąk do rąk i pełnił różne funkcje. W czasach II wojny światowej był on siedzibą różnych instytucji cywilnych i wojskowych hitlerowskich Niemiec. Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną w 1945 roku zamek przerobiono na szpital polowy dla żołnierzy radzieckich. W 1946 roku, otwarto na terenie pałacu muzeum, które funkcjonuje do dziś.

W latach 90. podjęto działania mające na celu przywrócenie zamkowi jego dawnego charakteru. Dokonano rekonstrukcji wnętrz zamkowych. Działania te zostały zauważone i docenione na forum europejskim. Obecnie Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest placówką naukową i ośrodkiem kultury, którą co roku odwiedza bardzo wielu turystów. Może i Ty się tam wybierzesz?

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku

Zlokalizowany przy Alei Różanej, na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic jest jedną z najczęściej uczęszczanych atrakcji Śląska. Ma ponad 600 hektarów powierzchni, co czyni go jednym z największych obiektów tego typu na świecie! Odwiedzający go mają do dyspozycji około 70 km alejek i 2400 ławek. Znajduje się tu również około 3,5 miliona drzew i 70 gatunków krzewów.

Park bogactwem atrakcji przyciąga tłumy odwiedzających. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od spacerów i jazdy rowerze po parkowych alejach po korzystanie z atrakcji. A tych jest tu całkiem sporo. Znajduje się tu bowiem Planetarium, Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Park Etnograficzny i wiele innych miejsc godnych odwiedzenia. Specjalnie dla żądnych przygód, przygotowano Śląski Park Linowy i Parkową Kolejkę Wąskotorową. To już chyba wiesz, gdzie spędzisz najbliższy weekend?

warto przeczytać:  Nikiszowiec, historia i atrakcja Katowic

Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego w Zabrzu

Z czym najbardziej kojarzy się Górny Śląsk? Z węglem oczywiście! Dlatego w naszym zestawieniu, miejsc, które warto zwiedzić w województwie śląskim nie mogło zabraknąć kopalni. A konkretnie to Zabytkowej Kopalni Guido. Została założona w XIX wieku przez wielkiego magnata ziemskiego i przemysłowca księcia Guido Henckela von Donnersmarcka. Obecnie zamiast wydobycia węgla promuje się tam turystykę i kulturę. Na udostępnionych do zwiedzania poziomach (są trzy: 170m, 320m, 355m), na turystów czeka moc atrakcji, dzięki którym ciekawscy mogą się przekonać jak wygląda współczesne górnictwo i jak wyglądało ono w dawnych czasach.

kopalnia węgla kamiennego

Żądni rozrywki mogą spędzić miłe chwile w najgłębiej położonym pubie w Europie oraz zwiedzić inne obiekty w Strefie K8 – czterokomorowej strefie kultury, biznesu i rozrywki. Można tam uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych: koncertach, seansach kinowych i przedstawieniach teatralnych. Za wstęp na teren kopalni zapłacimy od 22 do nawet 400 złotych. Ceny są zróżnicowane w zależności od poziomu i obecności przewodnika. Obiekt ten jest bardzo ciekawy i przyciąga uwagę ciekawskich turystów. Odwiedź to miejsce koniecznie. Na pewno nie pożałujesz!

7 Comments

 1. Natalia

  26 września 2016 o 14:51

  W Muzeum Zamkowym w Pszczynie miałam okazję być, ciekawe miejsce a park obok jest prześliczny!!! Naprawdę każdemu kto się tam wybiera szczerze polecam. Za to nie miałam okazji odwiedzić tego miasteczka westernowego. Kto wie, może się tam wybiorę :). Dzieci tam zwariują ze szczęścia!

 2. niedoszłykowboj

  28 września 2016 o 15:43

  Western – chciałbym zostać w takim miasteczku klientem baru. Jest taka opcja i są dostępne takie atrakcje jak na filmach 🙂

 3. Wanda

  4 października 2016 o 14:44

  Nie wiedziałam, że tyle fajnych miejsc na Śląsku jest to zwiedzenia. Może wybiorę się jeszcze w tym roku. Nigdy tam nie byłam.

 4. Miko

  5 października 2016 o 08:23

  Człowiek żyje na Śląsku i nawet nie wie, co ma pod nosem. Idzie weekend więc chętnie zorganizuję sobie jakaś wycieczkę po Śląsku.

 5. IZZKA

  6 października 2016 o 11:51

  Miasteczko Westernowe polecam. Świetna rozrywka dla całej rodziny. I duzi i ci troszkę mniejsi na pewno będą się tam dobrze bawić

 6. Ślązaczka

  7 października 2016 o 14:24

  Śląsk znam jak własną kieszeń, ale w Twin Pigs i w Guido nie byłam jeszcze. Miejsc godnych odwiedzenia jest mnóstwo, by wspomnieć chociażby Muzeum Śląskie, Muzeum PRL-u, czy zamki – Chudów, Będzin itd.

 7. Cecylia

  4 listopada 2016 o 13:50

  W Miasteczku Westernowym jeszcze nigdy nie byłam, a szkoda, bo bardzo lubię wszystko, co wiąże się z Dzikim Zachodem. Zamek w Będzinie znam, byłam też w Kopalni Guido.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *