Czym jest i jak założyć profil zaufany?

kobieta leżąca na łóżku z komputerem

Chcesz załatwić sprawy urzędowe, ale nie masz czasu, aby wybrać się do placówki podmiotu publicznego? Zatem dobrym pomysłem może być utworzenie profilu zaufanego, który pozwoli Ci złożyć wniosek, czy też podpisać dokument bez konieczności wizyty w urzędzie. Podpowiemy Ci, jak założyć profil zaufany.

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to zbiór informacji na temat osoby korzystającej z usług podmiotów publicznych w internecie. Dane te są potwierdzone i pozwalają jednoznacznie zidentyfikować ich posiadacza. Profil zaufany zawiera takie informacje jak imię (lub imiona), nazwisko, data urodzenia i numer PESEL. System ten został tak zabezpieczony, że nikt poza osobą, której informacje te dotyczą, nie może ich wykorzystać. W ten sposób potwierdzenie tożsamości poprzez profil zaufany jest wiarygodne. Umożliwia on podpisywanie dokumentów i załatwianie sprawy urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak założyć profil zaufany przez bank?

Założenie profilu zaufanego nie jest skomplikowane. Możesz to zrobić przez internet (za pośrednictwem bankowości online albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego) lub punkcie potwierdzającym. W naszej ocenie najłatwiejszą opcją jest utworzenie profilu zaufanego przez bank. Sprawdź, czy Twój bank widnieje na liście placówek, które umożliwiają założenie profilu zaufanego. Możesz także wejść na stronę bankowości online lub skontaktować się z bankiem za pośrednictwem infolinii. Zaloguj się na swoje konto w banku i znajdź formularz zakładania profilu zaufanego. Uważnie zapoznaj się z informacjami przekazywanymi podczas procesu rejestracji. Pamiętaj, aby za każdym razem wybierać opcję logowania się za pośrednictwem banku, gdy będziesz chciał użyć profilu zaufanego.

Jak założyć profil zaufany poprzez podpis elektroniczny?

Jeśli posiadasz kwalifikowany podpis elektroniczny, możesz skorzystać z niego do utworzenia profilu zaufanego. Wystarczy, że wejdziesz na stronę, wybierzesz opcję Zarejestruj się i wypełnisz formularz. Rejestrację należy potwierdzić kodem autoryzacyjnym i po wyświetleniu się komunikatu o poprawnym złożeniu wniosku, wybrać opcję Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym. Teraz używając aplikacji PZ Signer, kliknij Rozpocznij proces podpisu, wybierz Przejdź do podpisu, a po pojawieniu się opcji wskazania certyfikatu kwalifikowanego, kliknij Podpisz dokument i wprowadź PIN. Następnie potwierdź wykonanie kroków w aplikacji oraz przeglądarce internetowej.

Jak wygląda zakładanie profilu zaufanego w punkcie potwierdzającym?

Wejdź na stronę profilu zaufanego lub serwis ePUAP, wybierz opcję Zarejestruj się i wypełnij formularz. Po zatwierdzeniu rejestracji zostanie złożony wniosek o utworzenie profilu zaufanego. Upewnij się, czy pamiętasz identyfikator i hasło, logując się na stronie. W ciągu 14 dni udaj się do jednego z punktów i potwierdź założenie profilu zaufanego. Listę punktów potwierdzających możesz sprawdzić na stronie, korzystając z opcji Gdzie potwierdzić profil zaufany — najczęściej są to wybrane banki lub urzędy w danej miejscowości albo województwie.

Zakładanie profilu zaufanego jest dosyć proste, a w niektórych przypadkach nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Jaka opcja zakładania profilu zaufanego najbardziej Ci odpowiada? Daj znać w komentarzu.

2 Comments

  1. paula

    22 marca 2023 o 13:35

    Warto założyć profil zaufany. Ja profil zaufany zakładałam przez bank i jest to najwygodniejsze rozwiązanie

  2. Dudu

    14 kwietnia 2023 o 13:33

    Ja zakładałam profil zaufany przez bank i w wielu kwestiach bardzo ułatwiło mi to życie 🙂

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *