Jaka jest różnica między profilem zaufanym a IKP, jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

kobieta w okularach z laptopem

Zastanawiasz się, czy profil zaufany i Internetowe Konto Pacjenta są ze sobą tożsame? Co odróżnia te dwa profile? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak założyć IKP i czy warto stworzyć osobne konto, aby mieć dostęp do dokumentacji na temat stanu zdrowia i przyjmowanych leków.

Czym różni się profil zaufany od Internetowego Konta Pacjenta?

Profil zaufany to specjalne elektroniczny podpis służący do weryfikacji tożsamości osoby korzystającej z usług online urzędów i innych podmiotów publicznych. Przy użyciu profilu zaufanego można m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić narodziny dziecka, otrzymać odpisy aktów stanu cywilnego, zarejestrować firmę w CEIDG czy też odwołać się od otrzymanej decyzji administracyjnej.

Natomiast Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to aplikacja internetowa pozwalająca m.in. korzystać z niektórych świadczeń medycznych bez wychodzenia z domu, mieć wgląd w historię leczenia i dostęp do dawkowania przepisanych leków. By używać IKP, należy mieć profil zaufany, który umożliwia zalogowanie się do konta pacjenta.

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Jeśli interesuje Cię, jak założyć Internetowe Konto Pacjenta krok po kroku, to dobrą wiadomością może być fakt, że nie musisz tworzyć osobnego profilu, aby móc korzystać z konta pacjenta. Wystarczy posiadać profil zaufany, aby uzyskać wgląd we wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia, dlatego jeśli jeszcze nie masz takiego konta, koniecznie sprawdź, jak założyć profil zaufany. Możesz to zrobić, wykorzystując do tego celu swoją bankowość internetową. Jeśli jesteś klientem jednej z instytucji bankowych takich jak m.in. ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, mBank, Bank Millennium, Santander czy też Bank Pekao bez problemu potwierdzisz swoją tożsamość i będziesz mógł korzystać z IKP. Istnieje również możliwość skorzystania z serwisu Envelo do weryfikacji swoich danych.

Inną opcję stanowi stworzenie profilu zaufanego w jednym z punktów potwierdzających — np. w oddziale NFZ, urzędzie skarbowym lub placówce ZUS. Należy w tym celu wejść na stronę pz.gov.pl i wypełnić internetowy wniosek, a następnie potwierdzić tożsamość, udając się do wybranego urzędu lub instytucji z dowodem osobistym albo paszportem.

Jakie możliwości daje posiadanie IKP?

Internetowe Konto Pacjenta daje szerokie możliwości zarządzania własną dokumentacją medyczną i korzystania z usług związanych z leczeniem. Dzięki IKP możesz esemesowo lub mailowo odbierać e-recepty, zgłaszać zapotrzebowanie na wystawienie zlecenia na stałe leki (jest to szczególnie przydatne w przypadku osób chorujących przewlekle), czy też złożyć wniosek o zmianę lekarza rodzinnego, pielęgniarki lub położnej. Za pośrednictwem Internetowe Konto Pacjenta istnieje również opcja upoważnienia członka rodziny do przeglądania dokumentacji medycznej czy też odbioru recept. Możesz także złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niezwykle praktyczne jest również założenie aplikacji mojeIKP, aby mieć wgląd do historii leczenie czy też dawkowania leków z urządzenia mobilnego.

Korzystanie z IKP nie wymaga założenia osobnego konta — aby zalogować się do systemu, wystarczy mieć profil zaufany. Co sądzisz o takim rozwiązaniu? Czy korzystasz z IKP? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

jeden komentarz

  1. Venom

    24 marca 2023 o 12:32

    Myślałam, że internetowe konto pacjenta a profil zaufany to to samo, przecież na obie strony loguje się w ten sam sposób….

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *