Biuro rachunkowe – do czego potrzebujesz i co oferuje biuro rachunkowe?

księgowość kalkulator komputer

Czas poświęcony na księgowość w Twojej firmie mógłby zostać wykorzystany na zdobycie nowych klientów. Brzmi pięknie i rzeczywiście może tak być, jeśli zdecydujemy się na pomoc specjalistów. Warto się zastanowić nad tym, w czym może nam pomóc biuro rachunkowe i jakie korzyści możemy z tego tytułu uzyskać. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, to czytajcie poniższy artykuł.


1. Biuro rachunkowe dla małej firmy

Najczęściej osoby, które prowadzą niewielką działalność gospodarczą próbują rozwiązywać wszystkie księgowe problemy samodzielnie. Okazuje się jednak, że jest to zadanie czasochłonne. Biuro rachunkowe wyręczy Ciebie m.in w dokumentach i korespondencji, dzięki swój czas poświęcić na dopilnowanie zleceń i rozwój swojej firmy. Kolejki w urzędach czy prowadzenie korespondencji z nimi to często strata nerwów i czasu dla przeciętnego przedsiębiorcy. Biura rachunkowe są w stanie wykonać za nas wszystkie te zadanie znacznie bardziej profesjonalnie i szybciej.

2. Rozliczenia z urzędem skarbowym

Rozliczenia roczne w firmach nie należą do przyjemnych zadań i zwykle są również wyjątkowo skomplikowane. Na szczęście biura rachunkowe są w stanie zająć się w tym profesjonalny sposób, niezależnie od tego, czy rozliczamy się zgodnie ze stawką progresywną czy liniową. Biura rachunkowe są w stanie wykonać za nas wszystkie te zadanie znacznie bardziej profesjonalnie i szybciej. Dobry księgowy poinformuje nas ponadto o możliwościach odliczenia kosztów uzyskania przychodu i wielu innych ulgach, dzięki którym będziemy w stanie obniżyć swoje podatki.

3. Księgi handlowe

Jeśli nie chcemy bać się kontroli z urzędu skarbowego, to z całą pewnością nasze księgi handlowe powinny być prowadzone w przejrzysty i rzetelny sposób. Konieczne jest prowadzanie miesięcznych lub całorocznych rozliczeń. Znacznie lepiej zajmie się tym oczywiście profesjonalista.

4. Rozliczanie środków unijnych

Unia Europejska od czasu naszego wejścia do Wspólnoty uruchomiła szereg programów, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa mogły korzystać z dodatkowego finansowania. Fakt otrzymania pieniędzy wiążę się oczywiście z koniecznością rozliczenia się z ich wydatkowania. W tym wypadku również korzystne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, które poradzi nam, jak najlepiej dane środki wykorzystać, by nie pojawiła się konieczność ich zwrotu.

5. Biuro rachunkowe czy księgowa?

W przypadku odpowiedzi na to pytanie liczy się przede wszystkim wielkość firmy. Jeśli zarządzamy wielkim przedsiębiorstwem, to być może konieczne okaże się zatrudnienie specjalnego pracownika, który będzie się zajmował tylko naszą księgowością. We wszystkich innych przypadkach lepsze będzie skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, ponieważ nie ponosimy dodatkowych kosztów pracy, a wszystkie nasze potrzeby zostaną w pełni zaspokojone. Inną opcją jest oczywiście samodzielne zajmowanie się całą księgowością. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniego przeszkolenia, to będzie to zadanie skazane na niepowodzenie.

6 Comments

 1. Patrycjjja

  26 września 2016 o 14:55

  Dużo młodych przedsiębiorców zastanawia się właśnie nad tym kogo wybrać.

  W dużej firmie na pewno przyda się osoba, która będzie sie takimi rozliczeniami zajmować. 😉

 2. Weronika

  27 września 2016 o 08:34

  Ostatnio często słyszę właśnie takie zapytania „biuro rachunkowe czy księgowa” i rzeczywiście, to muszę przyznać, w przypadku małych firm biuro rachunkowe sprawdza się doskonale i u mnie w firmie właśnie z tej formy się korzystało.

 3. atache

  28 września 2016 o 15:58

  Biuro jest po to aby rozliczyć firmę ze wszystkimi urzędami w sposób należyty. Pracodawca nie musi drążyć wtedy przepisów.

 4. Kalkuloza

  7 października 2016 o 14:26

  Generalnie w małych firmach nie zatrudnia się księgowej, tylko korzysta z takich biur. Nic dziwnego – to znacznie niższe koszty, a często – mniejsze ryzyko, bo są ubezpieczone. Amy możemy się zajmować prowadzeniem biznesu. 🙂

 5. Coolka

  27 grudnia 2016 o 22:25

  Teraz jeśli chodzi o ofertę bywa dość szeroka. Ja jeśli chodzi o księgowość korzystam z TaxCare, ale poza samym prowadzeniem księgowości oferują mi również porady prawne. Stawiam na kompleksowość, a taka pomoc prawna może być przydatna dla każdego przedsiębiorcy.

 6. Jacek

  4 czerwca 2020 o 08:00

  Dobrze napisane. Pozdrawiam.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *