Biuro rachunkowe – do czego potrzebujesz i co oferuje biuro rachunkowe?

księgowość kalkulator komputer

Czas poświęcony na księgowość w Twojej firmie mógłby zostać wykorzystany na zdobycie nowych klientów. Brzmi pięknie i rzeczywiście może tak być, jeśli zdecydujemy się na pomoc specjalistów. Warto się zastanowić nad tym, w czym może nam pomóc biuro rachunkowe i jakie korzyści możemy z tego tytułu uzyskać. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, to czytajcie poniższy artykuł.


1. Biuro rachunkowe dla małej firmy

Najczęściej osoby, które prowadzą niewielką działalność gospodarczą próbują rozwiązywać wszystkie księgowe problemy samodzielnie. Okazuje się jednak, że jest to zadanie czasochłonne. Biuro rachunkowe wyręczy Ciebie m.in w dokumentach i korespondencji, dzięki swój czas poświęcić na dopilnowanie zleceń i rozwój swojej firmy. Kolejki w urzędach czy prowadzenie korespondencji z nimi to często strata nerwów i czasu dla przeciętnego przedsiębiorcy. Biura rachunkowe są w stanie wykonać za nas wszystkie te zadanie znacznie bardziej profesjonalnie i szybciej.

2. Rozliczenia z urzędem skarbowym

Rozliczenia roczne w firmach nie należą do przyjemnych zadań i zwykle są również wyjątkowo skomplikowane. Na szczęście biura rachunkowe są w stanie zająć się w tym profesjonalny sposób, niezależnie od tego, czy rozliczamy się zgodnie ze stawką progresywną czy liniową. Biura rachunkowe są w stanie wykonać za nas wszystkie te zadanie znacznie bardziej profesjonalnie i szybciej. Dobry księgowy poinformuje nas ponadto o możliwościach odliczenia kosztów uzyskania przychodu i wielu innych ulgach, dzięki którym będziemy w stanie obniżyć swoje podatki.

3. Księgi handlowe

Jeśli nie chcemy bać się kontroli z urzędu skarbowego, to z całą pewnością nasze księgi handlowe powinny być prowadzone w przejrzysty i rzetelny sposób. Konieczne jest prowadzanie miesięcznych lub całorocznych rozliczeń. Znacznie lepiej zajmie się tym oczywiście profesjonalista.

4. Rozliczanie środków unijnych

Unia Europejska od czasu naszego wejścia do Wspólnoty uruchomiła szereg programów, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa mogły korzystać z dodatkowego finansowania. Fakt otrzymania pieniędzy wiążę się oczywiście z koniecznością rozliczenia się z ich wydatkowania. W tym wypadku również korzystne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, które poradzi nam, jak najlepiej dane środki wykorzystać, by nie pojawiła się konieczność ich zwrotu.

5. Biuro rachunkowe czy księgowa?

W przypadku odpowiedzi na to pytanie liczy się przede wszystkim wielkość firmy. Jeśli zarządzamy wielkim przedsiębiorstwem, to być może konieczne okaże się zatrudnienie specjalnego pracownika, który będzie się zajmował tylko naszą księgowością. We wszystkich innych przypadkach lepsze będzie skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, ponieważ nie ponosimy dodatkowych kosztów pracy, a wszystkie nasze potrzeby zostaną w pełni zaspokojone. Inną opcją jest oczywiście samodzielne zajmowanie się całą księgowością. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniego przeszkolenia, to będzie to zadanie skazane na niepowodzenie.