Logistyka w transporcie, co to jest i na czym polega?

ciężarówki na drodze

Dla kogoś z zewnątrz transport może wydawać się czymś nieskomplikowanym. Ot, ładuje się towar na samochód, statek czy samolot i dostarcza go pod wskazany adres. Proste jak budowa cepa, prawda? Tylko że to wszystko trzeba jakoś zorganizować. I właśnie temu celowi służy logistyka.

1. Co to jest logistyka?

Przewiezienie danego towaru z punktu A do B tylko w teorii wydaje się proste. Tak naprawdę jest to złożony proces. Trzeba ogarnąć wszystkie jego aspekty, co wymaga doskonałej organizacji.

Tym organizowaniem zajmuje się właśnie logistyka. Ten szeroki termin obejmuje planowanie transportu, by przebiegał optymalnie, a także wdrażanie tych planów (czyli sam transport), kontrolę i nadzór nad tym procesem, oraz magazynowanie towarów. Jeżeli chce się coś gdzieś przewieźć, logistyka jest niezbędna, często więc przewoźnicy świadczą kompleksowe usługi w tym zakresie. Chociażby fracht.pl to przykładowa firma transportowa zajmująca się także logistyką – warto zainteresować się ofertą właśnie takich przedsiębiorstw.

warto przeczytać:  Jaki rower dla kobiety, seniora, nastolatka?

2. Jakie są zadania logistyki?

O tym, czym zajmuje się logistyka w transporcie, napisaliśmy dość ogólnie. Bo co należy rozumieć pod pojęciami „organizacji” czy „planowania”? Jakie konkretne zadania się pod tym kryją?

Przede wszystkim samo przyjmowanie zleceń. Następnie – kluczowa sprawa – wybór środka transportu. Zaplanowanie tras. Przygotowanie przesyłek, sporządzanie przewozowej dokumentacji. Odprawy celne.

Jak widać, jest wiele rozmaitych aspektów transportu. Wszystkie trzeba jakoś ogarnąć. I trzeba zrobić to z głową, bo to nie wszystko jedno, w jaki sposób się za to zabierze. Każdą z tych czynności należy zrobić tak, by jak najbardziej usprawnić sam transport.

ciężarówka transportowa

3. Jak wybrać środek transportu?

Na jakiej zasadzie na przykład firma, zajmująca się logistyką, wybiera sposób dostarczenia towaru? Przede wszystkim musi ona wybrać, czy przetransportować towar we własnym zakresie, czy też może skorzystać z usług zewnętrznego przewoźnika.

Trzeba też oczywiście wybrać sam środek transportu. Tu bierze się pod uwagę przede wszystkim niezawodność i szybkość, bo z reguły zleceniodawca chce, by towar dotarł na miejsce przeznaczenia jak najprędzej. Dlatego ważna jest też częstotliwość. Najczęściej wybiera się transport drogowy lub lotniczy.

warto przeczytać:  Rodzaje biletomatów, jak działają biletomaty?

Ale szybkość to nie wszystko. Liczą się też koszty. I nieraz może trafić się klient, dla którego kryteria finansowe są ważniejsze niż to, by towar dotarł w określonym czasie. Wtedy można wybrać dużo tańsze rozwiązanie, decydując się na przewóz pociągiem lub statkiem.

4. Jak zaplanować trasę?

Trasę przewozu trzeba obmyślić równie starannie. Zwraca się uwagę oczywiście na to, by dotrzeć do punktu docelowego jak najkrótszą drogą. Tańsi przewoźnicy starają się też, by zaoszczędzić na opłatach, rozplanować trasę w ten sposób, by przebiegała ona po drogach lokalnych.

Firmy starają się również wszystko tak zaaranżować, by w pobliżu miejsca dostarczenia towaru znajdował się następny klient – wszystko po to, by samochód nie musiał wracać pusty do bazy transportowej, bo to strata czasu i benzyny, a co za tym idzie, pieniędzy.

5. Jak zadbać o dokumenty?

Firma zajmująca się logistyką musi też uporać się z prowadzeniem dokumentacji przewozowej. Potrzebny jest list przewozowy, potwierdzający zawarcie umowy między nadawcą i przewoźnikiem oraz rachunek za przewóz. Bez tego ani rusz.

warto przeczytać:  Jak transportować duży lub dziwnych rozmiarów ładunek?

6. Jak wybrać firmę logistyczną?

Każdy klient chciałby, żeby jego towar dotarł na miejsce w miarę szybko i w nienaruszonym stanie. Ale skąd wiedzieć, której firmie logistycznej można zaufać?

Dobrze jest prześwietlić firmę, z której usług zamierzamy skorzystać. Sprawdzić, jakie ma doświadczenie w tym, co robi. Świadectwem takiego doświadczenia jest długoletnia obecność na rynku – możemy słusznie przypuszczać, że nierzetelna firma nie utrzymałaby się długo.

Zwróćmy też uwagę na certyfikaty i licencje, jakie posiada firma. One także są gwarantem jakości usług. W miarę możliwości dobrze byłoby także dotrzeć do opinii poprzednich klientów, ale to czasem jest niestety nieosiągalne.

Przede wszystkim firmę wybieramy jednak pod kątem naszych indywidualnych potrzeb. Musimy wiedzieć, na czym konkretnie nam zależy. Na szybkości transportu? Na cenie? Dodatkowym ubezpieczeniu? Wiedząc, jakie są nasze wymagania względem firmy, łatwiej będzie nam wybrać tę najbardziej dla nas odpowiednią.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *