Logistyka oraz transport są bardzo rozległymi dziedzinami studiów. Z tego powodu wiele uczelni umożliwia swoim studentom wybranie specjalności studiów, dzięki której możliwe będzie skupienie się na przekazywaniu konkretnej wiedzy, która interesuje studenta. Jedną z nich jest logistyka transportu. Czego nauczysz się na tym kierunku studiów? Gdzie możesz studiować tę specjalność? Wszelkie przydatne informacje znajdziesz w naszym artykule.
Z bardziej lub mniej zaawansowanymi procesami logistycznymi mamy do czynienia w prawie każdej firmie. Ogólnie można określić, że to wszelkie działania związane ze terminowym i opłacalnym ekonomicznie przepływem dóbr oraz informacji na ich temat. Dużą wagę do logistyki transportu przykładają przedsiębiorstwa trudniące się transportem zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Logistycy transportu dążą do opracowania procedur mających na celu usprawnienie procesu transportu – zwiększenie terminowość i skrócenia czasu transportu oraz obniżenie jego kosztów, a także zminimalizowania ryzyka pomyłek.
Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem studiów na kierunku logistyki lub transportu sprawdź jakie cechy charakteru powinieneś posiadać, by móc realizować się w tym zawodzie. Pierwszą z bardzo istotnych jest umiejętność planowania i znakomita organizacja pracy. Dzięki temu możliwe będzie sprawne wykonywanie powierzonych działań. Dodatkowo powinna być to osoba rzetelna i dokładna. Dobry logistyk powinien cechować się umiejętnością pracy pod presją stresu oraz czasu. Ważną cechą jest szybkie reagowanie na problemy pojawiające się podczas pracy. Zadania logistyka opierają się na współdziałaniu z innymi ludźmi, dlatego warto, aby przyszły logistyk potrafił pracować w grupie i posiadał zdolności komunikacyjne. Aby móc wspinać się po szczeblach kariery konieczna są także umiejętność zarządzania zespołem oraz cechy lidera.
Studia na kierunku logistyki transportu pozwalają na zdobycie ogólnej wiedzy dotyczącej logistyki i transportu. Na studiach przekazywana jest wiedza dotycząca zasad zrównoważonego transportu. Omawiane są także techniki, dzięki którym możliwe jest monitorowanie środków transportu. Absolwent logistyki transportu potrafi samodzielnie zaprojektować systemy transportowe, dzięki wiedzy na temat metod i narzędzi służących do organizacji, planowania i koordynowania procesów oraz zarządzania informacjami w transporcie. Posiada wiedzę na temat optymalizacji kosztów transportu, a także umiejętnie prowadzi dokumentacje procesów spedycyjnych. Na wielu uczelniach poruszane są kwestie związane z nowoczesnymi metodami organizacji procesów transportowych, omawiane są innowacyjne mechanizmy wykorzystywane w 5 gałęziach transportu. Studenci zapoznawani są także z praktycznymi metodami i narzędziami służącymi do organizacji, planowania i korodowania procesów. Studia na specjalności logistyka transportu pozwalają na nabycie umiejętności pozwalających na funkcjonowanie w strukturach logistyki w przedsiębiorstwie.
Specjalność logistyka transportu można wybrać, decydując się na studia na kierunku Logistyka m.in. w Wyższej Szkole Bankowej działającej w wielu miastach w Polsce czy na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Specjalność logistyka transportu otwierana jest także na kierunkach Transport m.in. na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie lub Politechnice Poznańskiej.
jeden komentarz