Ciekawostki o Nowym Jorku, które warto znać

Wieżowce w Nowym Jorku

Planujesz podróż do Nowego Jorku i chcesz się do tego odpowiednio przygotować? Nie wszystkie przewodniki, zdradzą ci tajemnice miasta, które nigdy nie zasypia. Poza standardowymi informacjami, takimi jak lokalizacja, klimat czy środki transportu, warto zapoznać się z innymi, mniej oczywistymi wiadomościami na temat tego miasta. Jakie ciekawostki warto znać o Nowym Jorku?

Nowy Jork stolicą stanu i USA?

Otóż Nowy Jork nie jest ani stolicą USA (jak uważa ponoć część Amerykanów), ani nawet stolicą stanu Nowy Jork. Chociaż to mało prawdopodobne, to wielkie miasto, i na pewno najliczniejsze, nie jest najważniejszym punktem stanu Nowy Jork. Stolicą bowiem jest Albany, które jest dużo mniejsze i na pewno mniej istotne niż sam NYC. Porównując tą sytuację do naszych warunków, można powiedzieć, że to tak, jakby stolicą Polski była Stalowa Wola. A stolicą USA jest oczywiście Waszyngton, a NYC był nią jedynie przez 5 lat i to w XVIII wieku.

warto przeczytać:  Lista wypożyczalni aut we Wrocławiu, do których warto zaglądnąć

Skąd nazwa Nowy Jork?

Nowy Jork nie od początku był Nowym Jorkiem. Został on założony przez holenderskich kolonistów i początkowo nazwany został Nowym Amsterdamem. Po kilkudziesięciu latach, władzę nad tym miastem przejęli Anglicy i to oni ostatecznie zmienili nazwę na Nowy Jork (przysłużył się do tego Jakub II Stuart, książę Yorku).

W jakim języku mówi się w Nowym Jorku?

To wcale nie takie oczywiste, że w Nowym Jorku rozmawia się po angielsku. Szacuje się, że co drugi nowojorczyk nie jest w ogóle z USA. Po angielsku mówi nieco mniej niż 50% mieszkańców tego wielkiego miasta. Porozumieć się tu można aż w 800 językach świata, co czyni Nowy Jork aglomeracją multikulturową.

warto przeczytać:  Rodzaje biletomatów, jak działają biletomaty?

Nowy Jork stolicą kultury i finansów

Chociaż Nowy Jork nie jest stolicą w sensie geograficznym, z pewnością można powiedzieć, że jest to stolica kultury i finansów. Każdego roku w tym mieście odbywają się najbardziej znane na całym świecie fashion weeks, kiedy do NYC przyjeżdżają czołowi projektanci i modelki. W Nowym Jorku kręci się także mnóstwo filmów i seriali. Szacuje się, że co roku w tym mieście powstaje aż 40 tysięcy produkcji.

Nowy Jork flaga na budynku

NYC to także stolica finansów. Któż z nas nie słyszał o Wall Street? To właśnie w tej finansowej dzielnicy zapadają najważniejsze decyzje, które mają wpływ na gospodarkę całego świata.

Co warto wiedzieć o Nowym Jorku?

Nowy Jork to miasto, które często może nas czymś zaskoczyć. Dla nowojorczyków czymś normalnym jest przechodzenie na czerwonym świetle. Nikt nie dostanie za to mandatu. Prawidłowo przechodzą w tym mieście jedynie turyści.

warto przeczytać:  Jak transportować duży lub dziwnych rozmiarów ładunek?

Samochody na Times Square

Mało kto wie, że często odwiedzane parki, jak na przykład Washington Square Park, Bryant Park, Union Square Park czy Madison Square Park powstały na terenie byłych cmentarzy. A dzisiaj odpoczywają tam tłumy niczego nieświadomych nowojorczyków i turystów.

Mężczyzna gra na fortepianie w nowojorskim parku

Ciekawą informacją jest również liczebność Nowego Jorku. W 2014 roku wynosiła ona aż 8,491 miliona, a więc można powiedzieć, że w samym tym mieście mieszka tyle samo osób, co w łącznie w innych 39 stanach. Brzmi niewiarygodnie, prawda?

jeden komentarz

  1. Grey

    20 czerwca 2017 o 08:44

    Chciałabym tam kiedyś pojechać! Marzy mi się zobaczyć te wszystkie mosty, muzea, galerie itp. Ale lot trwa do 9h…

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *