Jaka specjalność na logistyce? Logistyka transportu, produkcji, co jeszcze masz do wyboru?

student

Logistyka cieszy się bardzo dużą popularnością wśród studentów. Umożliwia podjęcie bardzo ciekawej, ale i wymagającej pracy. Jaka specjalność na logistyce będzie najlepsza? Logistyka transportu, produkcji, co jeszcze masz do wyboru?

Czego można nauczyć się na logistyce?

Logistyka jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów, ponieważ łączy w sobie wiedzę z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz społecznych. Celem studiów jest przekazanie studentowi rozległej wiedzy związanej z organizowaniem, planowaniem, oraz kontrolowaniem procesów logicystycznych zachodzących w przedsiębiorstwach. Absolwenci powinni potrafić szukać rozwiązań mających na celu optymalizację logistyki w firmie oraz posiadać znajomość programów wykorzystywanych w procesie. Za istotne uważa się umiejętności w zakresie zarządzania finansami. Ponadto absolwent powinien posiąść wiedzę dotycząca strategicznego zarządzania procesami logistycznymi. Dodatkowo ważne jest wyjaśnienie zależności w systemie logistyki. W programie studiów logistycznych powinny znaleźć się języki obce prowadzone z naciskiem na specjalistyczne, branżowe słownictwo.

warto przeczytać:  Jak działa aloes? Zdrowa, piękna i zgrabna dzięki aloesowi

Jaka specjalność na logistyce?

Uczenie wyższe prześcigują się w opracowaniu coraz to nowszych ofert edukacyjnych, by przyciągnąć do siebie jak największą rzeszę studentów. Popularnymi specjalnościami na Logistyce są:

  • logistyka transportu przygotowująca do realizacji procesów transportowych;
  • logistyka produkcji pozwalająca na zapoznanie się ze specyfiką zaopatrywania fabryk w surowce, materiały oraz półprodukty;
  • inteligentne systemy transportowe (bądź inżynieria systemów logistycznych), na której możliwe jest zapoznanie się z zasadami projektowania i zarządzania systemami stosowanymi w transporcie;
  • logistyka międzynarodowa powalająca na zapoznanie się ze specyfiką importu oraz eksportu;
  • logistyka handlu i dystrybucji związana z zarządzaniem logistyką w sieci dystrybucyjnych.

Ponadto dobór specjalności zależy od profilu uczelni. Z bardzo wąskimi dziedzinami można spotkać się na uczelniach wojskowych oraz morskich. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • logistyka wojskowa pozwalająca na zarządzanie procesami logistycznymi w Siłach Zbrojnych RP;
  • logistyka w sytuacjach kryzysowych pozwalająca na przygotowanie do zarządzania procesami logistycznymi w organach administracji rządowej i pozarządowej w sytuacjach niespodziewanych;
  • logistyka turystyki wodnej, która związana jest z budową jednostek pływających, a także budową i obsługą terminali pasażerskich oraz portów.
warto przeczytać:  Rodzaje biletomatów, jak działają biletomaty?

Warto zaznaczyć, że to jedynie nieliczne specjalności na kierunku Logistyka. Decydując się na studia na tym kierunku, warto zapoznać się z uruchamianymi na interesującej uczelni, by móc dokonać dobrego wyboru.

Gdzie można studiować logistykę?

Logistyka jest popularnym kierunkiem studiów. Znajduje się w ofercie uczelni prywatnych oraz publicznych w całej Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszą się studia na uczelniach, takich jak: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Akademia Wojsk Lądowych im. Gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Poznańska, czy Akademia Morska w Szczecinie. Logistyka prowadzona jest na studiach I, jak i II stopnia. Najczęściej obywają się ona zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Warto jednak pamiętać, że studenci niestacjonarni mogą mieć mniejszy wybór specjalności.

warto przeczytać:  Jak naprawić wgniecenie w aucie? Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

jeden komentarz

  1. Bogusia

    31 stycznia 2022 o 12:06

    Mój syn jest teraz w technikum logistycznym. Chyba będę zalecała mu rozwój w kierunku logistyki międzynarodowej. Lubi geografię, więc na pewno mu się spodoba 🙂

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *