Jak założyć firmę, czyli co musisz wiedzieć przed otworzeniem działalności gospodarczej

podpisywanie dokumentu

Myślisz o założeniu firmy w Polsce? Wiąże się z tym szereg czynności, które musisz wykonać, jak i podstawowych kwestii, nad którymi warto się zastanowić. W tym artykule przybliżymy, co musisz wiedzieć przed otworzeniem działalności gospodarczej.

Kto może założyć firmę w Polsce?

Działalność gospodarczą w Polsce może prowadzić każda pełnoletnia osoba, która jest w stanie podejmować własne decyzje i ponosi pełną odpowiedzialność za swoje działania. Dla osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda i wsparcie ich ustawowych opiekunów. Obywatele UE, EOG i państw spoza tych obszarów mogą prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak polscy obywatele, pod warunkiem posiadania odpowiedniego tytułu pobytowego.

Jak założyć firmę?

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musisz się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Niektóre rodzaje działalności, np. agroturystyka czy produkcja wina przez rolników, są zwolnione z tego obowiązku. Jeśli planujesz prowadzić swoją działalność na niewielką skalę, możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, pod warunkiem że przychody z tej działalności nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia. Minimalny kapitał zakładowy potrzebny do założenia działalności wynosi w Polsce 5000 złotych.

Podczas rejestracji firmy będziesz musiał określić nazwę, pod którą będziesz działać. Nazwa, poza które elementami sam zechcesz zawrzeć, musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Przy rejestracji wpisuje się też adres firmy – może być on dowolny.

Kolejną istotną kwestią, którą musisz określić przy zakładaniu firmy, jest kod w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Wpłynie on przede wszystkim na to, czy będzie Cię obowiązywać korzystanie z kasy fiskalnej lub rejestracja VAT.

Na koniec, będąc podatnikiem PIT, możesz wybrać jedną z trzech form opodatkowania: według skali podatkowej, stawki liniowej i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jakie składki ubezpieczeniowe musisz płacić po założeniu firmy?

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, masz obowiązek samodzielnie rozliczać składki ZUS. Zaliczają się do nich obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Musisz także wpłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, jak również na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli jesteś na etapie rozpoczynania swojej działalności gospodarczej, lub zakończyłeś poprzednią działalność minimum 5 lat temu, w pierwszych 6 miesiącach masz możliwość skorzystania z tzw. Ulgi na start. Ta ulga pozwala Ci na bycie zwolnionych z obowiązku płacenia składek ZUS, Funduszu Pracy oraz Funduszu Solidarnościowego.

Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania w kwestii zakładania firmy. Jeśli czujesz, że wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, sama rejestracja nie powinna zająć więcej niż kilka godzin. Życzymy powodzenia w prowadzeniu własnej firmy!

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *