Jak założyć profil zaufany dla dziecka, czy dziecko potrzebuje profilu zaufanego?

mama z synem przy komputerze

Posiadanie profilu zaufanego stanowi spore udogodnienie podczas załatwiania spraw w urzędach czy też placówkach zdrowia. Zastanawiasz się, czy dziecko potrzebuje profilu zaufanego? Przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu dowiesz się, kiedy warto utworzyć takie konto dla osoby niepełnoletniej.

Czy można założyć profil zaufany dla dziecka?

Z profilu zaufanego mogą korzystać osoby posiadające numer PESEL, które ukończyły 13. rok życia. Zatem jak najbardziej istnieje możliwość założenia profilu zaufanego dla dziecka. Należy za pośrednictwem oficjalnej strony pz.gov.pl, złożyć wniosek o utworzenie takiego profilu dla osoby małoletniej. Rejestracji w serwisie może dokonać nawet sam nastolatek przy wsparciu rodzica, wypełniając formularz dostępny na stronie.

Jak założyć profil zaufany dla dziecka?

Zakładanie profilu zaufanego dla dziecka odbywa się w podobny sposób, co tworzenie takiego konta dla osoby dorosłej. Należy wejść na oficjalny serwis, wybrać opcję Zarejestruj się, a następnie wypełnić formularz wniosku. Po wprowadzeniu wszystkich danych zostanie złożony wniosek o utworzenie profilu zaufanego. W ciągu 14 dni należy udać się do jednego z punktów potwierdzających, które znajdują się w placówkach podmiotów publicznych. Pełną listę miejsc prowadzących weryfikacje wnioskodawców można znaleźć na stronie profilu zaufanego. Bardzo ważną kwestię stanowi to, aby dziecko posiadało dokument tożsamości — paszport lub dowód osobisty. Legitymacja szkolna nie stanowi dokumentu potwierdzającego tożsamość jej posiadacza.

Po co dziecku profil zaufany?

Przede wszystkim założenie profilu zaufanego dla dziecka jest uzasadnione w przypadku, gdy nastolatek przewlekle choruje i na stałe przyjmuje określoną grupę leków. Zatem stanowi to formę przygotowania młodego człowieka do zarządzania jego dokumentacją medyczną poprzez Internetowe Konto Pacjenta i aplikację mojeIKP — m.in. sprawdzania historii choroby, odbierania e-recept i e-skierowań, a także wykupowania leków bez konieczności podawania numeru PESEL i kodu recepty.

Należy jednak pamiętać, że dziecko do 16. roku życia nie może samodzielnie korzystać z profilu zaufanego, nawet jeśli posiada wyrobiony dowód tymczasowy. Zatem dostęp do informacji na temat jego stanu zdrowia mają tylko rodzice. Po ukończeniu 16 lat nastolatek może sprawdzać historię swojego leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta, jednak nie posiada pełnego dostępu do wszystkich opcji — np. nie może wyrażać zgody na przeprowadzenie zabiegu lub operacji, ani też upoważniać innych osób do wglądu w informację na temat jego stanu zdrowia.

Dopiero po ukończeniu 18. roku życia młody człowiek uzyskuje pełną możliwość korzystania z IKP, natomiast jego rodzice automatycznie tracą dostęp do jego konta. Od tej pory może samodzielnie rozporządzać on swoją dokumentacją medyczną i ma wgląd do przepisywanych e-recept i wystawianych e-skierowań.

Dziecko może posiadać profil zaufany po ukończeniu 13. roku życia. Jego założenie jest szczególnie przydatne, gdy dziecko musi na stałe przyjmować leki. Co sądzisz o założeniu dziecku profilu zaufanego? Wyraź swoją opinię w komentarzu.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *