Jaki rower dla kobiety, seniora, nastolatka?

Kobiety na rowerach

Jeżeli planujesz kupić rower, musisz mieć jasno określone oczekiwania. W przeciwnym razie będzie ci bardzo trudno zdecydować się na konkretny model. W dzisiejszych czasach wybór w kwestii rowerów jest ogromny. Dzisiaj oprócz rowerów górskich do wyboru są również miejskie, dwuosobowe, szosowe, trekkingowe i wiele innych. Rodzaj musi być dostosowany do indywidualnych predyspozycji. Dlatego w poniższym artykule doradzamy jak właściwie dopasować rower.

Jaki rower dla seniora?

Jazda na rowerze to jedna z najczęściej i najchętniej wybieranych form aktywności fizycznej przez osoby w podeszłym wieku. Trudno się temu dziwić, skoro jest to sport przyjemny, który pomaga rozruszać stawy i sprzyja dobremu samopoczuciu. Inne aktywności dla seniora wymienia artykuł na blogseniora.pl, gdzie znaleźć można więcej przykładów na bezpieczny sport dla osoby starszej. Zdecydowanie jednak jazda na rowerze jest najprzyjemniejsza i ma bardzo dobry wpływ na zdrowie.

Przymierzając się do zakupu jednośladu dla seniora, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim, należy zadbać o wygodę. W tym wypadku nie należy kierować się technologią, w jakiej rower został wykonany, ilościami przerzutek czy innymi gadżetami. Dla osób starszych to są zbędne i niepotrzebne rzeczy. Najważniejsza jest przyjemność jazdy. Rower dla seniora powinien mieć zatem duże koła i lekką ramę. Najlepsze będą koła o średnicy 28 cali, ponieważ im większe koła, tym łatwiejsze pedałowanie. Lekka rama z kolei zapewnia mniejszy ciężar roweru, dzięki czemu łatwiej się nim jeździ.

warto przeczytać:  Logistyka transportu – czego nauczysz się na tym kierunku studiów?

Kolejnym ważnym aspektem jest siodełko. Dla osoby starszej preferowane jest siodełko szerokie, umożliwiające przyjęcie jak najwygodniejszej pozycji, najlepiej prostej. Nie kieruj się w tym wypadku marką, ponieważ nie wszystkie stworzyły rowery dostosowane dla osób starszych.

Kobieta na rowerze

Jaki rower dla kobiety?

Słysząc określenie „rower damski” zazwyczaj przed oczami stają nam rowery o dużych kołach, w pastelowych kolorach z różnorodnymi ozdobami, który prowadzi kobieta w kwiecistej sukience. Feministki miałyby się do czego przyczepić. Odkładając na bok ten stereotypowy widok, warto zaznaczyć, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, upodobały sobie szybką jazdę na rowerze na trudnych i wymagających trasach. Każda kobieta jest inna i ma inne możliwości i właśnie pod tym kątem należy wybierać odpowiedni rower. Musi być dobrany idealnie pod kątem długości nóg oraz stylu codziennej jazdy.

warto przeczytać:  Rodzaje logistyki: logistyka transportu, produkcji, dystrybucji, odzysku, co jeszcze?

Typowy rower damski to tzw. damka, czyli rower miejski z obniżoną górną rurą ramy. Zdarzają się również modele bez górnej ramy rowerowej. Jest to zabieg stosowany w celu ułatwienia kobietom wsiadania i zsiadania z roweru, jeśli jadą w sukience lub spódnicy. Rowery miejskie cieszą się ogromną popularnością wśród pań ze względu na ciekawy design. Jest to opcja jednak na krótkie dystanse, gdyż jazda w pozycji wyprostowanej na dłuższych trasach jest zdecydowanie uciążliwe.

Do najbardziej uniwersalnych rowerów, które są chętnie wybierane przez kobiety, należą crossy. Są połączeniem wyścigowej szosówki i klasycznego górala. Lekka i zarazem mocna aluminiowa rama i solidne zawieszenie pozwalają na jazdę w terenie miejskim oraz na trudnych leśnych trasach.

warto przeczytać:  Skrzynki do mięsa i przetworów mięsnych - co warto wiedzieć?

Jaki rower dla nastolatka?

Wybór odpowiedniego roweru dla nastolatka z pewnością nie należy do łatwych, gdyż oczekiwania rodziców, często mijają się z oczekiwaniami dziecka. Młodzież kieruje swoją uwagę na rowery utrzymane w modnej stylistyce, wyposażone w najnowsze gadżety części i z ciekawymi akcesoriami. Nastolatki z kolei chcą jednośladu w ciekawej kolorystyce i miejskimi dodatkami. Rodzice kierują się wygodą, bezpieczeństwem i przede wszystkim ceną. Jak wyjść z takiego impasu?

Przede wszystkim należy zastanowić się, nad tym, gdzie dziecko będzie jeździć najczęściej. Czy rower będzie służyć jako środek transportu, czy raczej na doraźne wypady ze znajomymi? Do jazdy po ulicach, chodnikach czy parkowych alejkach najlepiej wybrać stabilny rower miejski, z błotnikami, bagażnikiem bądź koszykiem. Na bardziej zaawansowanych wycieczkach rowerowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się rower turystyczny lub górski z większą ilością biegów i dobrym amortyzatorem. Nie można zapomnieć również o niezbędnym wyposażeniu jak oświetlenie i odblaski.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *