Popularne serwisy VOD od oglądania filmów, seriali… które najpopularniejsze?

Telewizot z netfliksem

Platformy VOD w ostatnich latach stały się bardzo popularne i w sieci zaczęło pojawiać się ich coraz więcej. Niektóre z nich cieszą się szczególnym powiedzeniem. Warto przyjrzeć się tym platformom, które do dziś chętnie są wybierane przez użytkowników i mogą pochwalić się największą grupą osób z nich korzystających.

Skąd popularność serwisów VOD?

Odpowiedź na to jest chyba stosunkowo prosta. Era tradycyjnej telewizji zaczęła przemijać już jakiś czas temu, a wielu widzów narzekało na ubogie programy i zbyt duża liczba reklam, które przeszkadzają w oglądaniu. Inna kwestia to rozwój internetu oraz pojawiające się liczne strony oferujące filmy i serialne do oglądania poza standardowym kanałem, jakim była telewizja. Później rzecz jasna weszło w życie prawo autorskie i z tego powodu wszelkie takie strony uznawano za nielegalne i je usuwano.

Musiała pojawić się alternatywa i zostały nią serwisy VOD, płatne strony, które w sposób legalny udostępniały materiały wideo. Początkowo pojawiały się dość nieśmiało, ale w pewnym momencie ich popularność na tyle gwałtownie wzrosła, że jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się coraz to nowsze platformy. Dziś mamy ich do wyboru kilkanaście. Warto przyjrzeć się tym najpopularniejszym.

warto przeczytać:  Gdzie oglądać filmy w internecie? Lista sprawdzonych miejsc

Netflix

Netflix to serwis chyba najbardziej znany widzom, choć jego początki nie były łatwe. Powstał w 1997 roku, jako wypożyczalnia płyt DVD, a swoją działalność rozszerzył o sieć dopiero 10 lat później. Z początku nie cieszył się dużą popularnością, działając jedynie w wybranych częściach świata i prowadząc blokady regionalne. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek i oferuje bardzo szeroką bibliotekę mediów, która regularnie jest poszerzana o nowe tytuły. Dodatkowo Netflix sam także angażuje się w produkcje filmowe i serialowe, tak zwany Netflix Original. Aby mieć dostęp do serwisu należy wykupić specjalny abonament.

Player

W przypadku serwisu Player mamy do czynienia z polską platformą VOD, która oferuje wideo na życzenie oraz telewizję internetową. Należy do grupy TVN i początkowo nazywała się właśnie TVN Player, nazwa ta jednak została zmieniona w 2014 roku. Oprócz filmów czy seriali, w tym produkcji polskiej, można także oglądać telewizję na żywo. Możliwy jest także dostęp do dostawców zewnętrznych jak HBO, Canal+ czy AXN. Aby mieć dostęp do bogatej biblioteki mediów, należy się zarejestrować i wybrać jeden z dostępnych pakietów, których jest kilka. Każdy z nich umożliwia oglądanie innych materiałów.

warto przeczytać:  Dlaczego warto uczyć się języków?

VOD.pl

Jest to kolejny polski serwis z filmami i serialami na życzenie, które jednak w tym wypadku należy do grupy Onet. Umożliwia dostęp do wielu filmów, seriali i programów telewizyjnych, także tych tworzonych właśnie przez serwis. Dodatkowo umożliwia też skorzystanie z innych, zewnętrznych serwisów jak Player czy Ipla. Baza tytułów jest aktualizowana regularnie

CDA Premium

CDA znane jest przede wszystkim z licznych materiałów, które udostępniane są za darmo i było tak rzeczywiście przez długi czas. Wraz z wejściem w życie ochrony praw autorskich, darmowych materiałów pojawiało się coraz mniej, za to serwis udostępnił tak zwany pakiet Premium, który po wykupieniu daje możliwość oglądania filmów i seriali na licencji, w wysokiej jakości i bez reklam. Platforma działa od 2003 roku i na razie nie zapowiada się, by miało się coś zmienić.

warto przeczytać:  Jakie thrillery warto obejrzeć? Lista filmów trzymających w napięciu

TVP VOD

Grupa TVP także poszła za ciosem i utworzyła własną platformę VOD. Podobnie jak Player daje ona dostęp nie tylko do filmów i seriali, ale też do kanałów telewizyjnych Telewizji Polskiej w tym kanałów tematycznych i regionalnych. Aby z tego korzystać, należy wykupić abonament, który może dotyczyć tak pojedynczych materiałów, jak i określonego czasu np. jednego miesiąca. W przeważającej liczbie dostępne materiały się tymi, które można było spotkać w regularnej ramówce programów TVP.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *