Jak wybrać przedszkole? Kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę

Nadszedł w końcu ten czas, kiedy możesz wysłać dziecko do przedszkola! I choć może zabrzmiało to odrobinę egocentrycznie, my rodzice, wiemy, że dziecku potrzebni są koledzy, koleżanki. Nasz trzy latek jest chłonny wiedzy, potrzebuje się usamodzielnić. Rodzi się zatem pytanie: jak wybrać przedszkole?

Wokół twojego miejsca zamieszkania są zapewne dwa lub trzy przedszkola, które bierzesz pod uwagę. Od czego masz zacząć? Od obserwacji: stron internetowych, opinii. Na stronie internetowej przedszkola znajdziesz informacje o dniu próbnym. To dobry sposób na oględziny przedszkola od środka, wraz z dzieckiem.

warto przeczytać:  Jak wyznaczać granice w życiu? Naucz się być asertywnym

1. Kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę

dzieci-przedszkole

♠ Swoje dochody

Przecież to od nich uzależnione będzie, czy będziesz brał/a pod uwagę również ofertę przedszkoli prywatnych.
Prywatne, czy publiczne – warto zwrócić uwagę na:

♠ Godziny otwarcia placówki

Idealnie jest, kiedy przedszkole otwarte jest w godzinach od 6:00 do 17:00. Bywają jednak i takie, które czynne są np. od 7:00 do 15:30 (!) Koniecznie zwróć na to uwagę, planując powrót do pracy.

♠ Bezpieczeństwo

W jakim stanie są meble, ściany (czy np. nie wychodzą z nich gwoździe), jaki jest parkiet, czy są dywany, stan toalety, ale również istotne jest: ogrodzenie przedszkola, wejście, hol, poczekalnia dla rodziców – czy jest tam osoba dyżurująca, która może zapobiec np. ucieczce malucha lub kradzieży rzeczy z szafek.

warto przeczytać:  Elektronarzędzia ogrodowe, które ułatwią Tobie prace w ogrodzie!

♠ Kadrę pracowniczą

Czy pani szatniarka wita dzieci z uśmiechem? Czy pani przedszkolanka jest uprzejma? Czy Pani dyrektor ma czas dla rodzica? Jest to ważne, ponieważ tak naprawdę to kadra pracownicza tworzy atmosferę przedszkola.

♠ Jedzenie

Idealnie jest, gdy jadłospis jest zatwierdzony przez IŻŻ. Jedzenie powinno być zróżnicowane. Dobrze jest, jeżeli jest regionalne, ale też bez przesady. Dzieci na Śląsku nie muszą od poniedziałku do piątku jeść bigosu, łazanek, mięs w sosie. Na ten punkt zwrócisz zapewne szczególną uwagę, jeśli twoje dziecko jest niejadkiem.

jedzenie kanapki

♠ Ofertę przedszkola

Program przedszkola. Warto zwrócić uwagę na profile przedszkoli i wybrać ten najbardziej odpowiedni. Możesz też przejrzeć stronę internetową i zajrzeć w zakładkę typu: z życia przedszkola.Znajdziesz tam wiele cennych informacji!

warto przeczytać:  Jaki rower dla kobiety, seniora, nastolatka?

♠ Opiekę specjalistów

W przedszkolu powinien pracować logopeda, psycholog. Wczesne wykrycie wady mowy zaowocuje szybszą reakcją, ćwiczeniami i znaczną poprawą wymowy jeszcze przed podjęciem nauki w szkole podstawowej.

♠ Opiekę medyczną

Dobrze jest, gdy placówka posiada opiekę medyczną. Higienistka lub pielęgniarka coraz częściej miewają dyżury w przedszkolach.

2. Idealne przedszkole

Musisz wiedzieć, że idealnego przedszkola nie ma. Może być wspaniałe, wyjątkowe, ale nigdy nie jest tak, że pod każdym względem każdemu będzie ono wydawało się idealne. Dla kogoś jedne kryteria będą priorytetowe, a dla innej osoby będą one zajmowały ostatnie miejsce.

Do przedszkola Twoje dziecko będzie chodziło może nawet cztery lata, warto więc rozważyć wszystkie możliwości i dobrze zorientować się w temacie. Trafnego wyboru!

2 Comments

  1. Klarcia

    6 października 2016 o 12:17

    Dziękuje za artykuł! właśnie zastanawiam się nad wyborem odpowiedniego przedszkola dla mojego dziecka i na pewno skorzystam z rad zawartych w artykule

  2. Ola

    15 czerwca 2017 o 16:07

    Dla mnie najważniejsza jest lokalizacja. Przedszkole musi być blisko domu, a nie na drugim końcu miasta. I oczywiście ważne są warunki w tym przedszkolu, a także osoby, które tam pracują. W końcu to one będą zajmowały się naszym dzieckiem.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *