Jak nauczyć dziecko czytać?

Dziecko czytające książkę

Gdy etap nauki mówienia mamy już za sobą, a dziecko w dalszym ciągu rozwija swoje kompetencje językowe, należy się zacząć zastanawiać nad tym, by zacząć uczyć malca rozróżniania liter oraz w ogóle nauczyć je czytać. Jak jednak to zrobić i na co powinno się zwrócić uwagę?

Kiedy dziecko zaczyna czytać?

Dziecko zaczyna uczyć się mówić od około pierwszego roku życia, wtedy też rozpoczyna artykułowania pojedynczych słów, których lista z czasem zaczyna wzrastać. Przeradza się to później w pierwsze zdania, najpierw bardzo proste, następnie w bardziej złożone. Gdy dziecko osiąga wiek trzech lat, wówczas przychodzi pora na kolejny poziom nabywania kompetencji językowych, czyli nauka rozróżniania liter, czytanie i pisanie. Bardzo ważne jest, by pilnować tego etapu, ponieważ im później zacznie się nauka czytania, tym będzie to potem trudniejsze i może wiązać się z późniejszymi problemami dziecka w przedszkolu i szkole.

Nauka przez czytanie książek

Książki to coś, z czym dziecko powinno mieć do czynienia od jak najmłodszych lat. Z początku służą do nauki mówienia i oswajania ze światem słów i obrazów, a w nieco późniejszym wieku są podstawą do nauki czytania. Należy dziecku czytać jak najczęściej, a nawet z czasem zachęcać je, by samo starało się odczytać zdania zapisane na kartach książeczki. To także wyrabianie właściwych nawyków, bo dziecko widząc czytającego rodzica uzna ten proces za ważny i samo również będzie chciało się nauczyć.

Dziewczynka z książką i pluszakami

Nauka czytania przez zabawę

Chodzi przede wszystkim o to, by oswoić dziecko z literami. Najczęściej taka nauka występuje właśnie w przedszkolu, ale równie ważne jest, by i rodzice o tym nie zapominali. Polega to na tym, że zapisuje się konkretną literę, np. „d” i wspólnie wymawia się z dzieckiem, następnie pokazuje jakiś obrazek, albo rzecz, która jest na tą literę.

W dalszej kolejności można także pobawić się z dzieckiem na zasadzie poszukiwań, to znaczy szukania innych rzeczy, które rozpoczynają się na daną literę. Na rynku jest również dostępnych wiele gier na zasadzie słów i obrazków służących do dopasowania, można je także zrobić samemu, a nawet zachęcić malca do współpracy, by pomogło w napisaniu danej litery.

Czytanie przez słuchanie

Zanim dziecko zacznie czytać pełne zdania, należy być pewnym, że jest gotowe do nauki, a gdy uznamy, że tak, zacząć od rzeczy najprostszych, czyli od głosek, z którymi miało do czynienia już od czasów niemowlęcych. Ważne jest, by nauka rozpoczęła się od utrwalenia ich brzmienia, jak również nauki brzmienia każdej litery.

Warto również pamiętać o tym, żeby nie uczyć dziecka wszystkich liter naraz i koncentrować się tylko na jednej, aż do momentu, gdy wiedza na jej temat będzie już utrwalona. Warto więc określić czas nauki i jego tempo. Co jest ważne, taka nauka powinna rozpoczynać się od słów krótkich. Trzeba zachęcać dziecko do nauki, mieć do niego wiele cierpliwości, a przede wszystkim uczynić z nauki czytania zabawę, dzięki czemu maluch sam będzie się do tego garnął i szybciej przyswoi potrzebną wiedzę.

jeden komentarz

  1. Library

    15 czerwca 2017 o 19:08

    Przez zabawę dziecko najszybciej się wszystkiego uczy. Grunt, żeby atrakcyjnie przedstawić dziecku naukę, wtedy chętniej będzie chciało uczestniczyć, np. w czytaniu.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *