Dlaczego logistyka transportu jest istotna? O czym pamiętać planując transport?

samochody na autostradzie

Co to jest logistyka transportu? To jeden z najważniejszych działów logistyki, która skupia się optymalizacji procesu transportu, dbając o minimalizację kosztów transportu z zachowaniem sprawności przepływu towarów. Sprawdź, dlaczego logistyka transportu jest istotna i o czym pamiętać planując transport.

Logistyka transportu – definicja

Jak wspomnieliśmy wcześniej, logistyka transportu jest jednym z działów logistyki. Jej działania skupiają się na odpowiedniej organizacji przewozu, by dostarczyć na czas towary w nienaruszonym stanie, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. Obejmuje działania związane z transportem: kolejowym, lotniczym, śródlądowym, rurociągowym oraz żeglugą. Bardzo często w firmach (głównie zajmujących się eksportem oraz importem) odpowiada za to wyspecjalizowana komórka.Praca działu logistyki transportu związana jest także ze spedycją, bazą magazynową oraz flotą samochodową.

warto przeczytać:  Jak spędzać czas z przyjaciółmi?

Dlaczego logistyka transportu jest istotna?

Brak odpowiednio zorganizowanej logistyki może wywołać szereg negatywnych skutków dla firmy. Specjaliści ustalili, że transport bardzo często stanowi około 25% wydatków przedsiębiorstw. Dzięki odpowiednio zaplanowanemu procesowi związanemu z: wyborem środka transportu, skrupulatnym zaplanowaniem trasy, zadbaniem o brak opóźnień, brakiem tzw. pustego powrotu czy niezawodnością przewoźnika możliwy jest wpływ na pozytywne postrzeganie przedsiębiorstwa. Ponadto właściwa praca działu logistyki transportu pozwala na zminimalizowanie kosztów transportu. Istotnym zadaniem logistyki transportu jest opracowanie i przygotowanie odpowiednich dokumentów dla każdego z przewozów oraz obsługa celna towarów spływających zza granicy. Niedopełnienie formalnych wymogów transportu może okazać się dla firmy bardzo kosztowne.

O czym pamiętać planując transport?

Planowanie transportu jest trudnym procesem. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków, możliwe będzie dostarczenie określonego towaru na czas do odbiorcy, przy minimalizacji kosztów. Podstawą wszelkich działań jest przyjęcie zlecenia i dokładne zapoznanie się z informacjami na jego temat:

  • jaki towar będzie przewożony, czy jest zapakowany, jakie są jego cechy charakterystyczne,
  • jaką trasę będzie trzeba przebyć,
  • gdy jest to dostawa międzynarodowa – zadbanie o warunki zgodne z Międzynarodowymi Regułami Handlu oraz odpraw,
  • kiedy ładunek będzie dostępny do transportu,
  • czy konieczne będą przeładunek i magazynowanie,
  • czy isteniej potrzeba wykupienia dodatkowego ubezpieczenia Cargo.
warto przeczytać:  Jak się zorganizować? Organizacja w pracy, domu, przy dzieciach

W planowaniu transportu kluczową kwestią są kalkulacje finansowe. Pozwalają one na jak najlepszy wybór środka transportu, trasy oraz organizację prac ładunkowych. Warto pamiętać, że stawki bardzo często mogą być negocjowane. Kolejnym z ważnych aspektów w pracy działu logistyki transportu jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, w tym listu przewozowego zawierającego: adres załadunku i rozładunku, szczegółowe informacje na temat towaru dotyczące m.in. jego wagi, a także dodatkowe usługi związane z transportem.

Planując transport, nie można zapomnieć o kwestiach technicznych. Bardzo ważnym aspektem jest podjecie decyzji o rodzaju opakowania, w którym przewożony będzie ładunek, tak aby optymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową oraz zabezpieczyć go przed działaniem czynników zewnętrznych. Kolejnym z istotnych aspektów jest zabezpieczenie ładunku, by nie przesuwał się po przyczepie lub naczepie w czasie transportu oraz nie miał możliwości przewrócenia się. Jeżeli jednym pojazdem przewożone jest kilka załadunków z różnymi miejscami docelowymi, należy pamiętać o właściwym załadowaniu ich, by możliwe było jak najszybsze wyciągnięcie odpowiedniego towaru, bez przestawiania pozostałego. Ważne jest także takie rozplanowanie załadunku, by po wyciągnięciu części towarów zachowane było optymalne obciążenie osi.

warto przeczytać:  Lista wypożyczalni aut we Wrocławiu, do których warto zaglądnąć

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *