Rejestrator jazdy to urządzenie, na którego zakup decyduje się coraz więcej osób. Pozwala na nagrywanie tego, co dzieje się na drodze podczas jazdy samochodem, ale i gdy stoi na parkingu. Dzięki temu jeśli coś się wydarzy – ma się dowód w postaci nagrania. Jaki rejestrator jazdy wybrać? Jakie funkcje mają tego typu urządzenia?
Rejestrator jazdy to po prostu kamera samochodowa. Montuje się ją wewnątrz pojazdu na szybie czołowej lub desce rozdzielczej, czasami również z tyłu pojazdu. Służy rejestrowaniu filmu podczas jazdy samochodem, dzięki możliwości zapisywania „w pętli” czyli w sposób ciągły, nadpisuje stary materiał nowym nagraniem, w zależności od tego, jaką pamięcią urządzenie dysponuje lub jak zostało zaprogramowane.
W sklepach stacjonarnych i online, np. na stronie: https://lucann.pl/rejestratory-jazdy.html, znaleźć można wiele rodzajów rejestratorów jazdy. Który z nich wybrać? Który będzie najlepszy? Z pewnością warto uwzględnić budżet, jakim się dysponuje. Nie bez znaczenia jest także to, jakie dokładnie ma się potrzeby, czyli np. jak często będzie się korzystać z urządzenia. Warto również wziąć pod uwagę to, jak dużo się jeździ za dnia, a jak w nocy.
Kupić można kamerę samochodową z ekranem lub bez. Najpopularniejsze są te z wyświetlaczem, jednak są one z reguły droższe. Warto dopłacić do takiej opcji, ponieważ dzięki ekranowi znacznie łatwiej zmienia się ustawienia. Ponadto w razie konieczności można podejrzeć nagranie bez konieczności zgrywania go na komputer.
Czy warto kupić wideorejestrator montowany na lusterku wstecznym? Niekoniecznie. Jego montaż nie jest łatwy, tak jak i demontaż. Wiele mówi się o tym, że jest lepszy z uwagi na to, że nie ogranicza widoczności. Dzisiaj jednak w sprzedaży są tak małe kamerki, że bez obaw można je montować na przedniej szybie.
A może rejestrator samochodowy 2 w 1? Taki, który składa się z dwóch urządzeń? Jedno montuje się z przodu, a drugie z tyłu. Plusem jest to, że w razie kolizji ma się całościowy ogląd na sytuację. Minusem cena i fakt, że połączenie ze sobą takich urządzeń nie jest łatwe. Czasami konieczny jest nawet demontaż podsufitki.
A na jakie funkcje i parametry kamerki samochodowe należy zwrócić uwagę? Oczywiście ważna jest jakość i rozdzielczość, w jakiej filmuje urządzenie. Czy lepsze Full HD od HD? Zależy. Najlepiej sprawdzić w Internecie przykładowe nagrania kamery, która nas interesuje.
Z parametrów sprawdzić należy również liczbę klatek, chociaż zależy ona często od tego, na jaką jakość się postawi. Warto jednak szukać urządzeń, które mają ich jak najwięcej. Wtedy będzie to nagranie, a nie pokaz slajdów.
Ostatnią kwestią typowo parametrową jest to, jaki jest kąt rejestracji video. Standardowo jest 120 stopni, ale lepszy ogląd sytuacji da 170 stopni. Z tym, że takie nagranie będzie z kolei bardziej zniekształcone.
Sprawdzić dobrze jest też stabilizację, pamięć, sposób zasilania i włączania.
A jakie funkcje są przydatne? Z pewnością warto postawić na funkcję autostartu – włączanie i automatyczne rozpoczynanie nagrywania w momencie uruchomienia pojazdu, tryb nagrywania w pętli, detektor ruchu – kamera sama włącza się kiedy wykryje ruch, wstrząs, uruchomienie silnika.
Przydaje się również przycisk „SOS” po naciśnięciu którego automatycznie blokuje się dany fragment przed usuwaniem. W rejestratorze jazdy może znaleźć się też moduł GPS, który pokazuje przebieg trasy, lokalizację, ale i prędkość z jaką się porusza. Niestety to może zadziałać na niekorzyść. Jeśli jeździ się nocą, to przydadzą się w urządzeniu dodatkowe diody naświetlające.
jeden komentarz