Sprzętów do robienia zdjęć mamy mnóstwo – telefony z aparatami, aparaty kompaktowe, lustrzanki cyfrowe, kamery wysokiej rozdzielczości. Wiele osób, nawet amatorzy, zaczyna sięgać po tanie modele lustrzanek, jednak warto pamiętać o tym, że aparaty kompaktowe też mają swoje plusy. Co warto o nich wiedzieć? Czym kierować się przy ich wyborze?
Patrząc na rynek sprzętu fotograficznego, podział na aparaty dobrej jakości i te kiepskie wydaje się dosyć prosty. Wszystkie lustrzanki zaliczane są zdecydowanie do aparatów fotograficznych wysokiej jakości, z kolei te kompaktowe traktowane trochę jak grupa z gorszego sortu. Takie mniejsze i gorsze rodzeństwo. To prawda – nawet najlepszej jakości kompakt w żaden sposób może nie mieć szans ze średniej jakości lustrzanką, jednak niewątpliwie nie powinno się ich skazywać na straty. Dlaczego?
Technologia ciągle idzie do przodu. Często aparaty fotograficzne, nawet te dostępne w naszych telefonach dysponują masą funkcjonalnych cech dając zdjęcia w całkiem dobrej jakości. Aparaty kompaktowe pod tym względem wypadają jednak znacznie lepiej i mając do wyboru telefon, albo aparat kompaktowy – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystać z tego drugiego.
Wbrew pozorom takich zalet jest sporo i są one dosyć istotne dla wielu ludzi. Przede wszystkim niewielki rozmiar oraz mały ciężar, dzięki czemu można taki aparat zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Są na tyle małe, że można je nawet schować do kieszeni! Inną docenianą przez wielu cechą tych aparatów jest cena. Najtańsze aparaty można kupić już za około 200 złotych! Oczywiście chcąc lepszej jakości sprzęt i tutaj trzeba więcej zapłacić – ceny wysokiej jakości aparatów kompaktowych sięgają czasem nawet 2000 złotych, jednak nie mając ograniczeń budżetowych, w tym wypadku lepiej byłoby pomyśleć o słabszej lustrzance.
Kolejną zaletą tych aparatów jest ich wytrzymałość i odporność. Producenci coraz bardziej stawiają na jakość, dzięki czemu cechują się one dużą wytrzymałością. To pozwala na korzystanie z aparatów kompaktowych w różnych warunkach, czasem i tych całkiem trudnych. Poza tym, o czym nie powinno się zapominać, jedną z największych zalet kompaktów jest prostota ich użytkowania, a liczne dodatkowe programy pozwalają na robienie zdjęć z wykorzystaniem ciekawych możliwości.
Aparaty kompaktowe to najczęściej wybierany sprzęt przez amatorów i wszystkich tych, którzy lubią robić zdjęcia przy różnych okazjach i nie mają przy tym żadnej wiedzy z zakresu fotografii. Są one małe, poręczne, łatwo można je schować i nie sprawiają żadnych problemów przy obsłudze, posiadając przejrzystą matrycę i proste funkcje, które są wystarczająco do codziennego użytku.
Oczywiście z biegiem lat i rozwoju technologicznego, również i oczekiwania konsumentów znacznie się zwiększyły. Obecnie największą wagę przywiązuje się przede wszystkim do jakości zdjęć niezależnie od warunków, w których są one robione. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej! Matryce obecnych kompaktów są coraz większe, jaśniejsze i mają bardzo różne zakresy ogniskowania.
Inną opcją, która zaczyna być coraz szerzej dostępna także w aparatach niewielkich rozmiarów, do dostęp do sieci WiFi i możliwość komunikowania się sprzętów między sobą, dzięki czemu dopiero co zrobione zdjęcie może zostać opublikowane np. na facebooku czy innych serwisach społecznościowych.
Obecnie na rynku można znaleźć bardzo wiele sprzętów tego rodzaju. Aparatów do wyboru jest wiele, warto jednak wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze. Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na parametry matrycy, a konkretnie na jej wielkość i rozdzielczość. Przy dobrych aparatach kompaktowych mogą one wynosić 18,7×14.0 mm. Wielkości rozdzielczości powinny ze sobą współgrać, inaczej jakość zdjęć będzie gorsza.
Warto też zwrócić uwagę na rodzaj matrycy, a mamy do wybory dwie: CCD i CMOS. Najczęściej spotykane są CCD, przez wzgląd na swoją większą czułość, niż w przypadku CMOS. Z drugiej strony są one wolniejsze, więc jeżeli planujemy robienie zdjęć w trybie seryjnym, lepszą opcją będzie CMOS.
Inne cechy aparatu? Zoom – najlepszy będzie optyczny, ponieważ pozwoli na przybliżenie obrazu bez utraty jego jakości, warto też pamiętać o stabilizacji obrazu. Przyda się dobra lampa błyskowa, najlepiej taka z odchyloną głowicą. Przy zakresie ogniskowania warto wiedzieć, że im większy tym lepszy. Przydaje się także opcja autofocusu, która to decyduje o ostrości obrazu, a najlepiej sprawdzałby się autofocus hybrydowy.
To bardzo powszechny sprzęt i dostępny w każdym sklepie elektronicznym, ale dla kogo właściwie jest przeznaczony? Wiele osób powiedziałaby, że to aparat dla amatorów, ale to nie do końca prawda. Tak naprawdę wszystko będzie zależało od tego, czego oczekujemy po takim sprzęcie i w jakich warunkach będziemy go wykorzystywać. Jeżeli robimy zdjęcia tylko okazjonalnie i przede wszystkim traktujemy je jako pamiątki, aparat kompaktowy będzie w zupełności wystarczający.
Obecnie aparaty kompaktowe stoją na dość wysokim poziomie i jeżeli nie planujemy robienia zdjęć w celach profesjonalnych, inne aparaty nie będą nam tutaj niezbędne. Te niewielkie aparaty łączą w sobie wiele pozytywnych cech oraz funkcjonalność, którą należałoby docenić.
brak komentarzy