Jak zahamować apetyt? 6 sposobów na pozbycie się uczucia głodu

Dziewczyna trzyma w ręce zielone jabłko

Wciąż się odchudzasz, ale nie możesz zobaczyć pozytywnych efektów stosowania diety? Prawdopodobnie winą należy obarczyć Twój wilczy apetyt, który skłania Cię do ciągłego sięgania po przekąski. Dowiedz się jak pohamować uczucie wiecznego głodu i poradzić sobie z podjadaniem?

Jak pokonać pierwszy głód?

Jeśli pierwszym rannym symptomem ze strony organizmu jest burczenie w brzuchu, powinnaś zdecydować się na lekkostrawny posiłek. Rozpoczynając dzień od małej przekąski uspokoisz pierwszy głód i dostarczysz niezbędnej energii organizmowi. Wybierz zupy na bazie warzyw lub delikatne sałatki warzywne bez dressingów. Porcja białka z samego rana nie dopuści do wahania poziomu cukru w ciągu dnia. Możesz zdecydować się na zjedzenie białka, na chude mięso z kurczaka lub indyka, tofu. Dobrym sposobem na poranne oszukanie organizmu może być dodanie do jedzenia białka serwatkowego w proszku – stanowi ono także ogromne źródło protein.

Jakie są przyczyny podjadania?

To, że wciąż sięgasz po różnego rodzaju przekąski może być wynikiem stresu, ale także nudy. Zastanów się, kiedy naprawdę jesteś głodna i czy warto sięgnąć po batonik czy inny słodki przysmak. Jeśli zastanowisz się nad sytuacją, możesz dojść do wniosku, że wcale nie jesteś głodna.

Drożdżówka posypana grubą warstwą lukru

Jakie napoje warto ograniczyć?

Niepokojący jest fakt, że niektóre smakowe wody mineralne mogą mieć zastraszająco dużą ilość kalorii. Unikaj zatem picia oranżad, lemoniad i innych barwionych napojów. Soki owocowe również są niebezpieczne, ponieważ zawierają bardzo dużo cukru. Braki energetyczne swojego organizmu uzupełniaj raczej jabłkiem, bananem, a nie sokiem owocowym.

Wartościowe produkty z błonnikiem

Produkty zawierające błonnik wypełniają żołądek i sprawiają, że nie masz już ochoty na jedzenie. Regularne spożywanie błonnika pomaga zaprowadzić żywieniową dyscyplinę. Szybko zauważysz, że Twój żołądek przystosuje się do jedzenia o określonych porach. Błonnik znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach śniadaniowych, kaszy, owocach i warzywach. Dodając do jogurtu garść otrąb jesteś w stanie dostarczyć sobie sporą ilość błonnika i tym samym wyregulować proces przemiany materii.

Płatki kukurydzine z mlekiem na łużeczce

Jak oszukać głód?

To, że się odchudzasz nie oznacza, ze Twoja dieta powinna być uboga. Codziennie zjadaj porcję warzyw i owoców. Dzięki niskiej gęstości energetycznej, będziesz mogła zjeść więcej bez konsekwencji. Dostarczysz też organizmowi niezbędnych witamin i minerałów zawartych w warzywach i owocach.

Miarka owinięta wokół widelca

Jak jeść, żeby nie przytyć?

Złota zasada odżywiania mówi, że należy zjeść kilka mniejszych porcji zamiast dwóch ogromnych. Nie objadaj się po powrocie z pracy do domu, gdyż może się to skończyć obciążeniem układu trawiennego. Podziel swoje codzienne pożywienie na 6 porcji i na przykład co trzy godziny zjadaj jedną. Pamiętaj także o tym, by posiłki te nie zawierały wielu kalorii.

Z uczuciem „ssania” w żołądku bardzo trudno jest walczyć. Jeśli jednak sprytnie oszukasz organizm, wilczy głód nie będzie Cię dopadał. Dynamiczny spacer może także odciągnąć Twoją uwagę od nienasyconego problemu, dzięki czemu zapomnisz, że w ogóle wyszłaś z domu głodna. Dobrze zrobisz jeśli zaplanujesz swoje menu na następny dzień- nie będziesz wtedy dołączać niepotrzebnych pokarmów do swojej diety.

2 Comments

  1. Anna

    27 września 2016 o 08:21

    zazwyczaj oszukuje głód pijąc wodę i o dziwo działa, choć raczej na krótką metę, ale to wystarczające jak dla mnie

  2. Fran

    28 września 2016 o 15:17

    No to ciekawe. prosty sposób z musli i jogurtem, taka wyżerka 🙂

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *