Jak opanować emocje? 6 kroków do złagodzenia napięć

Zaciśnięta pięść przebija szybę

Twoje zdenerwowanie osiągnęło apogeum i czujesz, że za moment eksplodujesz ze złości? Nie poddawaj się temu nastrojowi, tylko sprawdź, co zrobić by emocje nie zawładnęły Tobą. Poznaj 6 kroków do złagodzenia napiec nerwowych.

Jak radzić sobie z emocjami?

Są sytuacje, w których najchętniej wypłakałabyś się lub powiedziała drugiej osobie kilka słów prawdy. Oczywiście możesz to wszystko zrobić w wyobraźni. Wizualizuj, że otacza Cię gruby mur chroniący przed złymi emocjami i dający możliwość odgrodzenia się od świata. Niech miażdżące słowa Twojego rozmówcy trafią na ów mur będący Twoją ochroną. Wyobrażaj sobie wszystko oddychając głęboko i wizualizując, że wraz z Twoim oddechem uchodzi z Ciebie całe napięcie i zła energia. Wydychając staraj się zobaczyć przed oczami kolor czerwony – wraz z nim niech ujdzie z Ciebie złość i agresja.

Jak uniknąć napadów złości?

Jeśli pewne wydarzenia zaczniesz widzieć w czarnych barwach, świat zacznie jawić Ci się jako przygnębiający, będziesz mieć poczucie, że nigdy nic Ci się nie uda. Sama zablokujesz pozytywne emocje, które mogłyby do ciebie dotrzeć gdyby nie utrudniał Ci tego lęk. Pomyśl, że przyszłe zdarzenia będą pozytywne, a życie stanie się dla Ciebie łatwiejsze. Opanujesz niekontrolowane napady złości, które są kumulacją Twoich nagromadzonych frustracji.

Kobieta z zaciętą miną wskazuje na coś palcem

Konsekwencje negatywnych emocji

Wyobraź sobie, co się stanie kiedy Twój gniew obróci się w wypowiedziane słowo. Możesz powiedzieć wtedy parę rzeczy za wiele i gorzko pożałować swojego postępowania. Niewykluczone, że kogoś mocno zranisz, a sobie zrujnujesz karierę (jeśli emocje dotyczą sytuacji w pracy). Weź głęboki oddech i policz w myślach do 10. Dzięki takiemu działaniu łatwiej opanujesz zdenerwowanie i wyciszysz umysł. Kilka Twoich oddechów może naprawdę odmienić los toczącej się rozmowy.

Sposoby wyrażania emocji

Jeśli sytuacja nie jest na tyle pilna, że musisz natychmiast opanować złe emocje, weź do ręki ołówek i narysuj to, co czujesz. Możesz śmiało wyrazić się w bardzo ekspresyjny sposób – rysuj kolorową abstrakcję używając do tego celu żywych i krzykliwych barw. Masz całą paletę do wyboru,kieruj się swoją wyobraźnia i natężeniem narastających w Tobie uczuć.

Jak uniknąć stresu?

Wszystko to, co powoduje, że stajesz się nerwowa – filmy, wiadomości w radiu, nie dające satysfakcji spotkania – ogranicz do minimum. Twój brak asertywności może obrócić się szybko przeciwko Tobie. Sama zadecyduj z jakiego rodzaju ludźmi chcesz mieć do czynienia. Nie musisz być lubiana, by żyć w zgodzie ze sobą. Odcięcie się od ludzi sfrustrowanych i nużących zajęć na pewno pozwoli Ci złapać dystans do siebie i otaczającego świata. Pamiętaj o starej zasadzie „co z oczu, to i z serca”.

Wyłączanie stresu za pomocą przycisku

Sport najlepszą metodą na agresję

Decydując się na poranny jogging czy popołudniowy spacer, jesteś w stanie wspaniale rozładować napięcie i rozprawić się ze stresem. Możesz zapisać się do klubu fitness, na basen lub na taniec. Każda forma ruchu będzie odpowiednia do pozbycia się nagromadzonych emocji.

Naucz się podchodzić do życia w odpowiedni sposób, nie dramatyzuj i nie przypisuj ludziom uczuć, których być może wobec Ciebie nie żywią. Przede wszystkim jeśli będziesz regularnie rozładowywać stres poprzez jakąś formę ruchu, opanowanie emocji przyjdzie ci zdecydowanie łatwiej.

2 Comments

  1. Terapeutka

    15 czerwca 2017 o 19:47

    Sporo osób nie radzi sobie z emocjami. Takie czasy… Wszędzie tylko stres i stres. Warto pomyśleć o jakiejś terapii, jeśli sami nie radzimy sobie z emocjami.

  2. Kardamon

    7 września 2017 o 13:14

    Łatwo się mówi i łatwo się o tym czyta, ale rzeczywistość wiele weryfikuje, no i ludzie miewają różne temperamenty, a to też jednak ma znaczenie w przypadku emocji i panowania nad nimi.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *