Kratki trawnikowe – do czego służą, zalety?

Plastikowe kratki trawnikowe

Kiedy oglądamy gotowe aranżacje wnętrz czy ogrodów wszystko zazwyczaj wygląda idealnie. Jest tak do momentu, kiedy zaczynamy sami te wizualizacje wcielać w życie, wtedy okazuje się, że nie wszystko co ładnie wygląda na zdjęciu, uda się łatwo uzyskać w naszych realizacjach. Są jednak patenty, które pomogą nam zbliżyć się do ideału, np. w ogrodzie. Po co są kratki trawnikowe i jakie są ich zalety?

1. Co to są kratki trawnikowe?

Z góry możemy założyć, że nie istnieją podłoża idealne. Czasem trzeba sobie pomóc wyrównując teren czymś takim jak kratka trawnikowa. Jak ona wygląda? Najczęściej jest kwadratowa lub prostokątna i ma około 50 cm. Jeżeli chodzi o kolor, producenci decydują się na zieleń lub odcienie szarości, aby kratki dobrze wkomponowały się w teren i były niezauważalne. Istotne jest również to, z czego są one wykonywane. Kratka trawnikowa wspiera przyrodę, jest przyjazna dla środowiska (ekoerg-system.pl), ponieważ jest wykonywana z surowców wtórnych, więc sprzyja ekologii, a o to warto zadbać.

2. Do czego służą kratki trawnikowe?

Ich głównym zadaniem jest utwardzanie podłoża, kiedy teren nie jest zbyt stabilny. Często są wykorzystywane w domowych ogrodach, ale też w miejscach publicznych, na przykład na parkingach, podjazdach czy na terenach przemysłowych. Takie kratki można też spotkać na poboczach dróg, kiedy zabezpieczają ziemię przed osunięciem na szosę. Jak widać, kratki spełniają nie tylko zadanie, które ma poprawić estetykę np. trawnika, ale dbają też o bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych.

3. Kratki trawnikowe – czy warto?

Oczywiście, że tak. Dzięki zastosowaniu kratek trawnikowych mamy szansę na zachowanie naturalnych walorów podłoża, tzn. nie musimy na przykład wylewać betonu, żeby mieć stabilny teren czy podjazd. Do tego dochodzą też kwestie ekologiczne. Kratki są wykonane z surowców wtórnych, przepuszczają wodę i są łatwe w utrzymaniu. Zaletą jest również to, że można je zamontować samemu bez używania specjalistycznego sprzętu i bez niczyjej pomocy.

4. Jakie kratki trawnikowe wybrać?

Wybierając kratki trawnikowe musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejsze, żeby była ona wytrzymała na ciężar, ekstremalne warunki pogodowe i zmiany temperatur. Należy dopytać również, czy dane kratki są elastyczne. Co to da? Ta cecha tworzywa zapewni nas o tym, że kratki się nie połamią. Równie ważny jest czas gwarancji. Warto wiedzieć przez jaki czas użytkowania będzie nas obowiązywało takie zabezpieczenie. Istotny jest również materiał, z którego zostały wykonane dane kratki. Nie wszyscy producenci decydują się na ekologiczne rozwiązania. To, z czego zostały zrobione kratki ma również wpływ na to, jak długo będą one służyły. Lepiej wydać więcej i mieć spokój niż wymieniać takie kratki co rok.

4 Comments

 1. kaszpirowski

  28 września 2016 o 15:53

  Można na nich parkować auta? Czy jestem w błędzie?

  • Justyna

   4 października 2016 o 13:29

   Oczywiście! Kratki są bardzo wytrzymałe! Kratka przenosi obciążenie do 200 t/m2, co w praktyce oznacza, że na jednym metrze kwadratowym moglibyśmy postawić cztery największe BOEING’i B737-900. 🙂

 2. Ogrodniczka

  7 października 2016 o 14:17

  Oglądałam takie kratki ostatnio w markecie budowlanym. To świetna rzecz. Widziałam w Brennej na jakimś podjeździe.

 3. leia

  19 lipca 2017 o 13:21

  Nie wiedziałam że kratki trawnikowe mają takie znaczenie, do tego jeżeli to co niżej napisano o obciążeniu, jest prawdą to już w ogóle

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *