Jak się zmotywować do działania?

Sylwetki kobiet

Często przychodzą takie dni, gdy chcemy coś zrobić, ale nie wiemy jak, a wszystkie plany, które układamy sobie w głowie pozostają tylko marzeniami nie do zrealizowania, zdarza się również, że mamy mnóstwo do zrobienia i żadnej ochoty, żeby się za to zabrać. Co zrobić żeby się zmotywować do działania?

Jak się zmotywować?

Myśl pozytywnie. Chcesz coś zrobić, to nie mów, że i tak ci się nie uda, więcej wiary w siebie i swoje możliwości. Jeżeli masz jakieś plany warto je zapisać – zrób listę zadań, która będzie twoją podstawą. Nie trzeba jej wypełniać punkt po punkcie w podanej kolejności, ważne jednak, by skrupulatnie dążyć do jej zrealizowania.

Warto zacząć od prostych, nawet ogólnych założeń, a potem przechodzić do konkretów i trudniejszych zadań. Można też prowadzić notatki i na bieżąco kontrolować stan postępów. Nie warto zaczynać od rzeczy najtrudniejszych i wypływać od razu na głębokie wody, bo najczęściej powoduje to szybkie zniechęcenie i dodatkowo nas blokuje. Pozytywne myślenie jest ważne, ale zbytni entuzjazm może tylko zaszkodzić, szczególnie z zderzeniu z rzeczywistością.

Jak wyjść poza strefę komfortu?

Chcesz coś zrobić, starasz się myśleć pozytywnie i nawet masz już listę zadań do wykonania, planów, które chciałbyś zrealizować i… stoisz w miejscu. Strach to jeden z podstawowych przyczyn blokujących nasze chęci. Motywowanie się do działania, zwłaszcza w zakresie nowych czynności powoduje wyjście z bezpiecznej strefy komfortu na teren nieznany i niepewny, boimy się tego i wolimy zostać w miejscu, choć naprawdę chcielibyśmy coś zmienić.

Trzeba przezwyciężyć ten strach i kierując się stworzoną listą, zacząć powoli, krok po kroczku ruszać dalej. Zaczynając od drobnostek i przechodząc do większych i śmielszych planów będziemy powoli stawać się bardziej odważni. Trzeba uwierzyć w siebie, dostrzec w swoim własnym wnętrzu piękno, które tylko czeka na uwolnienie, dostrzec swoją własną wartość.

Zapisane karteczki z planami leżące na stole

Jak osiągnąć sukces?

Ciągłe odkładanie na później swoich planów, powoduje, że w końcu nie robi się niczego. Jeżeli mamy coś zrobić to to zróbmy to jak najszybciej, nawet jeżeli bardzo tego nie chcemy. Ciężko jest zacząć, ale gdy w końcu się przezwyciężymy i zaczniemy robić, wtedy będzie już łatwiej, motywacja, chęci i pomysły przyjdą same. Przy realizacji swoich planów nie warto się też spieszyć.

Czasem potrzeba wiele czasu, żeby coś osiągnąć, a efekty nie zawsze są widoczne od razu. Gdy uda nam się coś zrobić, ale nie widzimy realnych efektów, nie ma się co zniechęcać – trzeba być wytrwałym. A gdy coś się uda to nagradzaj się za to, bo każdy sukces, nawet najmniejszy na to zasługuje i dodatkowo sprawi, że będziesz miał dodatkową motywację, by osiągnąć więcej.

Pamiętaj również o innych ludziach, którzy mogą pomóc ci w realizacji twoich planów bądź też być wsparciem w trudnych chwilach. Towarzystwo innych ludzi również potrafi zmotywować. Nie czekaj więc tylko działaj, wszystko jest w twoich rękach!

2 Comments

  1. Anita

    26 września 2016 o 15:08

    Zawsze robię listę tego co mam do zrobienia 😉 To bardzo pomocne więc zgadzam się z wami w 100%. Jak ktoś z Was jest zapominalski to polecam zapisywać sobie to na kolorowych karteczkach i nalepić je gdzieś w widocznym miejscu. Strach trzeba przełamywać!

  2. Marek

    28 września 2016 o 15:03

    Mnie motywują głównie premie w pracy, w domu druga połowa. Wspieramy się w dążeniach do celu.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *