Kiedy zazdrość jest obsesją – 5 sygnałów ostrzegawczych

Kobieta widzi oczami wyobraźni oddalającą się parę

Kiedy partnerstwo zaczyna ingerować w autonomię jednej ze stron, jest to sygnał, że miłość zamieniła się w obsesyjną zazdrość. Związek przestaje być wtedy ostoją, a uczucie zaczyna być uzależnieniem. Zobacz, jakie sygnały świadczą o tym, że zazdrość stała się obsesją.

Nadmierna podejrzliwość partnera

Trudno stwierdzić, jakie czynniki mogą mieć wpływ na rozbudzenie nadmiernej podejrzliwości u jednego z partnerów. Wpływ na ten fakt może mieć uczucie utraty własnej atrakcyjności lub sytuacje, które miały miejsce w przeszłości takie jak zdrada, poniżenie czy odrzucenie. W stanie dużej podejrzliwości przekroczenie granicy obsesji jest bardzo prawdopodobne, a to prowadzi już do uzależnienia a nawet psychozy.

Jeśli Twoje myśli krążą wyłącznie wokół drugiej połówki, powoli prowadzi to do rezygnacji z własnego życia. Pamiętaj, że podejrzenie niewierności jest poważnym zarzutem, który może bardzo skrzywdzić drugą osobę. Stąd już blisko do zespołu Otella, który przez lekarzy określany jest jako patologia.

Postaci kobiety i męzczyzny na tle pękniętego serca

Inwigilacja każdego dnia

Sprawdzanie każdego ruchu partnera, ciągła kontrola telefonów, które wykonuje, przeszukiwanie skrzynki mailowej są sygnałami, że Twoje uczucie zamienia się w uzależnienie. Takie zachowanie wiąże się z brakiem zaufania do obiektu miłości, z ciągłym poszukiwaniem dowodów winy. Prowadzi to do tego, że życie obojga partnerów zamienia się w koszmar wzajemnego prześladowania.

Ciągłe przesłuchania

Kiedy zaczynasz zadawać partnerowi pytania o to, gdzie i z kim wychodzi, jest to jeden z sygnałów, że Twoja miłość ma wiele wspólnego z uzależnieniem i stała się obsesyjna. Wypytujesz go przecież po to, aby przyłapać na jakimś kłamstwie i utwierdzić się w przekonaniu, że myślisz prawidłowo. Takie zachowanie oczywiście wpędza Cię w jeszcze większą matnię, a dla partnera staje się znakiem, że granice w Waszym związku zostały przekroczone.

Własna interpretacja faktów

Od obsesyjnej zazdrości już blisko do paranoi, dlatego jeśli czujesz, że Twoje podejrzenia wobec partnera zaczynają przybierać charakter chorobliwy, skontaktuj się z psychologiem, który postara się znaleźć rozwiązanie pomocne w utrzymaniu Waszego związku. Jeśli przeinterpretowujesz fakty związane z wyjściami Twojego partnera z domu, budując przy tym wielowątkowe historie opowiadające o tym, co się wydarzyło, Twoja obsesja zaczyna przybierać rozmiary psychozy.

Czarno-biała róża

Pierwsze przejawy agresji

Kiedy w Waszym związku pojawia się agresja, przybierająca wciąż na sile, związana z zazdrością jednego z partnerów, staje się to sygnałem, że obsesja pomału osiąga apogeum. Bardzo ważną kwestią jest to, by do sytuacji patologicznych nie dochodziło. Statystyki donoszą, że w wyniku obsesyjnej miłości ginie około pięćdziesiąt osób rocznie.

Leczenie zaburzeń związanych z obsesyjną miłością jest bardzo trudne, psychologowie lecząc ją sięgają do korzeni osoby owładniętej obsesją. Prawdopodobnie osoby uzależnione od obiektu swoich uczuć były w dzieciństwie odrzucane, dlatego angażując się w związek, powielają dawny schemat – odrzucona miłość staje się dla nich jedyną formą miłości. Leczenie obsesyjnej zazdrości polega na terapii, która uświadamia pacjentowi, że jego zachowanie jest wynikiem utrwalonych w nim wzorców.

2 Comments

  1. Wanda

    4 listopada 2016 o 13:06

    Kiedy zazdrość staje się obsesją może warto pomyśleć o jakiejś terapii? Nie chodzi tu przecież o zazdrość, która jest w granicach normy tylko o patologię. Swoją drogą kiedy coś tak strasznego pojawia się w związku, to prawdziwy sprawdzian dla partnerstwa.

  2. Lily

    15 czerwca 2017 o 19:45

    W każdym związku pojawia się zazdrość, jest to nawet wskazane, żeby była. Ale kiedy staje się obsesją to mowa już o toksycznym związku, a wtedy to i terapia czasem nie pomaga.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *