Czy psychoterapia pomaga? Fakty i mity na temat psychoterapii

Zamyślona dziewczyna

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „czy psychoterapia pomaga?”, w głównej mierze zależy to od problemu pacjenta jak i samego psychoterapeuty. Dziś kontakt z psychoterapeutą czy warsztaty psychoterapeutyczne są rzeczą normalną. Przez lata narosło wokół psychoterapii wiele mitów, które poprzez schematy społeczne zostały rozpowszechnione. Przekonaj się, co można uznać za fakt, a co za mit.

Psychoterapia wyleczy Cię z lęku i zagubienia – fakt

Jeśli Twoje zaburzenia mają podłoże nerwicowo – lękowe, terapia jest w stanie Ci pomóc. Psychoterapia kształtuje pozytywne postawy wobec świata, więc jeśli cierpisz na zaburzenia w relacjach z otoczeniem, wykształcenie prawidłowych reakcji może pomóc pokonać Ci lęki. Pomoże Ci także odkryć w sobie możliwości, których istnienia w sobie nie podejrzewasz. Dzięki psychoterapii możesz zwalczyć swoje schematyczne działania i destrukcyjne myślenie. Terapeuta ma możliwość pokazania Ci poprzez własną postawę, jak radzić sobie w kontaktach z innymi ludźmi.

Psychoterapia pomoże Ci przezwyciężyć traumę i wyrazić emocje – fakt

Poprzez rozładowanie napięć emocjonalnych (co jest elementem sesji terapeutycznej), walczysz ze wspomnieniem swoich złych doświadczeń. Psychoterapia pomaga także odkryć emocje towarzyszące traumatycznym wydarzeniom, poprzez zastosowanie różnych technik np. regresingu, który pozwala na cofnięcie się do przeszłości. Z pewnością pracując z psychoterapeutą nad swoimi emocjami, jesteś w stanie odkryć, ze potrafisz przeżywać nie tylko zło, ale także dobro. Nauczysz się również wyrażać swoje emocje. Bardzo często psychoterapia zalecana jest po ciężkich wypadkach czy traumatycznych przeżyciach.

Kobieta przegląda się w lustrze z kwadratów

Psychoterapia jest niczym nie popartym wizjonerstwem i szarlatanerią – mit

Psychoterapia jest formą pomocy drugiemu człowiekowi poprzez kontakt terapeuty i pacjenta. Terapeuta podczas sesji korzysta ze swojej wieloletniej praktyki i własnych doświadczeń. Warto podkreślić, że terapeuta nie jest osobą o nadprzyrodzonych zdolnościach ani magicznej mocy- jest to lekarz duszy, który podobnie jak psycholog stara się wejść w istotę ludzkiego problemu i pomóc mu go rozwiązać.

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych nad morzem

Psychoterapeuta powie Ci jak rozwiązać wszystkie problemy – mit

Żaden lekarz nie ma mocy sprawczej takiej, by rozwiązać Twoje problemy. Psychoterapia może nauczyć Cię radzenia sobie ze stresem, pracy z emocjami, poszukać Twojej drogi do szczęścia. Naiwne jednak jest twierdzenie, że poprzez rozmowę z lekarzem, rozwiążesz swoje problemy – na pewno poprawi się Twoja jakość życia i komfort związany z funkcjonowaniem w rzeczywistości, ale nie zmienia to faktu, że Twoje problemy nadal będą istniały. Możesz jednak znaleźć drogę do ich rozwiązania.

Bez Twojego i terapeuty zaangażowania, żadna psychoterapia nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Bardzo wiele w tej kwestii zależy także od pacjenta- jeśli będzie szczery i otworzy się na drugiego człowieka, psychoterapia jest w stanie mu pomóc. Zależne jest to jednak od problemu, z jakim przychodzi. Jeśli pacjent będzie chciał zmienić się tylko pozornie na czas terapii, nie powinien spodziewać się długofalowych efektów. Psychoterapia jest procesem ciągłym (nie znaczy to, że trwa latami), ale odbywa się przez lata w umyśle człowieka.

2 Comments

  1. Be... Happy!

    11 października 2016 o 11:52

    Dobrze, że o tym piszecie. Dziwi mnie, że ludzie boją się bądź wstydzą się skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to głównymi chorobami cywilizacyjnymi są różne zaburzenia i problemy psychiczne.

  2. Almond

    15 czerwca 2017 o 20:08

    Też się dziwię, czemu ludzie nie korzystają z pomocy terapeutów. Jak coś boli to normalne, że idzie się do lekarza. Tak samo powinno być z problemami psychicznymi.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *