Jak być kreatywnym?

Telefon, karki, długopis, słuchawki leżące na stole

Kreatywność to cecha dziś bardzo pożądana. Do tego trzeba również dodać, że w dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest zajmować się tworzeniem. Wiele osób może uważać, że nie ma w nich żadnej kreatywności, ale nic bardziej mylnego – kreatywność tkwi w każdym, trzeba tylko umieć ją wyzwolić.

Czym jest kreatywność?

Kreatywność to przede wszystkim ruch, działanie, dążenie do realizacji swoich planów i zamiarów. Najczęściej jest tak, że tkwiąc w jednym miejscu boimy się gdziekolwiek ruszyć, w obawie przed niepowodzenie. Warto jednak zacząć stawiać małe kroczki, dzięki których zaczniemy dostrzegać to, co do tej pory było dla nas niewidoczne i nie do osiągnięcia. Trzeba przede wszystkim uwierzyć w to, że jest się kreatywnym. Uwierz w siebie i dąż do swoich marzeń, poznawaj nowe rzeczy, zainteresuj się czymś.

Jak być kreatywną osobą?

Tak jak wszystko i kreatywne myślenie wymaga wysiłku i pracy. Zastanów się nad tym, co cię interesuje, pogłębiaj wiedzę, szukaj nowych możliwości, sięgaj po inne gałęzie wiedzy, rozszerzaj je. To wymaga od nas i wysiłku i czasu, który musimy na to poświęcić. To również się wiąże z ciągłym działaniem, to nauka na zasadzie prób i błędów. Nie od razu Rzym zbudowano, a i wielcy poeci, artyści czy inni wielcy ludzie nie doszli do swoich największych dzieł od razu. Potrzeba było wielu bardzo złych wyników ich prac, by w końcu wyszło z tego coś wspaniałego. Ważne jest więc, aby się nie zniechęcać.

Kobieta z notatnikiem

Jak znaleźć sobie hobby?

Może to być cokolwiek, na przykład słuchanie muzyki. Najlepiej jest wybrać kilka utworów, przy których można się zrelaksować, a może nawet wpaść na twórczy pomysł. Relaks jest bardzo ważny – odprężenie się, odpoczynek, pozwolenie na to, by myśli swobodnie krążyły. Mówi się o tym, dobrym sposobem jest praktyka świadomego oddechu. Kontrolując wdechy i wydechy dać się poprowadzić myślom. Czytaj, obserwuj, rozmawiaj z ludźmi, jednym słowem poznawaj świat, staraj się dostrzec to, co zazwyczaj innym umyka.

Jak wpaść na jakiś pomysł?

Często bywa tak, że wpadamy na jakiś pomysł, ale po jakimś czasie zapominamy o nim. Gdy mamy więc przypływ weny twórczej, należy to jak najszybciej gdzieś utrwalić, może nie być doskonały, może nawet głupi, ale z czasem może być zaczątkiem czegoś znacznie lepszego. Wszystko, co tworzymy powinno być przez nas postrzegane jako możliwe do realizacji, a z czasem możemy je udoskonalać, poprawiać, modyfikować. Nie można również pozwolić na to, by dobre pomysły nas blokowały, spoczywanie na larach może zdecydowanie zabić naszą kreatywność.

Notatnik z narysowaną żarówką i leżącą na niej plasteliną

Jak pracować nad kreatywnością?

Gdy tworzysz, postaraj się to pokazywać innym. Oczywiście może się to wiązać z negatywnym przyjęciem, ale nie powinno to być przeszkodą, bo każda krytyka może stać się impulsem do dalszej pracy nad sobą i swoim dziełem. Niepowodzenia także są częścią procesu twórczego. Gdy coś się nie uda, powinno sobie zadać pytanie – dlaczego? Co mogę z tym zrobić? Jak naprawić? Co zmienić?

To pobudzi cie do dalszego zagłębiania wiedzy w danym temacie i w konsekwencji do naprawy popełnionego błędu oraz stworzenie czegoś o wiele lepszego. Odkrycia, wynalazki, dzieła każdego wielkiego i znanego nam dziś człowieka opierały się na próbach i błędach, a także na krytyce, nie raz także odrzuceniu i wyśmiania, najważniejsze jest, by się nie zniechęcać i działać, cały czas działać.