Jak przetrwać w lesie?

Kobieta w lesie

Leśne wycieczki potrafią być bardzo przyjemne i pożyteczne. Podziwiamy naturę, ale i często dowiadujemy się nowych, ciekawych rzeczy. Zdarza się jednak, że takie spacery kończą się zgubieniem w leśnej głuszy i wtedy pojawia problem – jak przetrwać w lesie.

Jak zachować się w lesie?

Panikowanie niczego nam nie da, a może nam jeszcze zaszkodzić. Każdy może się zgubić, ale to nie oznacza, że niczego nie da się z tym zrobić. Panika zaburza zdolność logicznego myślenia i nie pozwala na właściwe ocenienie sytuacji. Łatwo wtedy pogorszyć swoją sytuację, chociażby przez bezmyślny bieg, który może zakończyć się upadkiem i złamaniem kończyny.

Co robić, kiedy się zgubimy?

Nie wiemy, gdzie jesteśmy, więc należy się dokładnie rozejrzeć, poznać miejsce, w którym obecnie się znajdujemy. Można znaleźć jakieś charakterystyczny punkt, albo go w jakiś sposób zaznaczyć. Dobrze jest również pozostać w tej okolicy, bo jeżeli kogoś uprzedziliśmy, to najprawdopodobniej będzie nas szukał. Zostając w jednym miejscu, zwiększa się szanse na odnalezienie. Dobrze jest również pozostawiać oznaczenia tak, by były dobrze widoczne.

Na co zwrócić uwagę będąc w lesie?

Znajomość najbliższego terenu jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy pozostaniemy w nim dłużej. Najlepiej nie oddalać się zbytnio od oznaczonego przez nas miejsca, by znów się nie zgubić. Należy jednak wiedzieć, co znajduje się w pobliżu, co może nam pomóc w przetrwaniu. Można spróbować znaleźć, lub zbudować sobie jakieś schronienie. Pochylone drzewa, gałęzie i zarośla są doskonałym miejscem do budowy prowizorycznego szałasu. Dobrym pomysłem jest również znalezienie jaskini, pod warunkiem, że nie jest zamieszkana przez zwierzęta.

Drzewa i otaczające je ręce

Gdzie szukać wody w lesie?

Nie wiemy ile czasu spędzimy w lesie zanim zostaniemy odnalezieni i może się okazać, że nasze zapasy nie wystarczą, szczególnie tyczy się to wody, która jest nam niezbędna. Dobrze jest więc znaleźć jakieś źródło, rzekę czy strumień. Ostatecznie można również zebrać rankiem rosę z traw i roślin używając do tego rękawa kurtki, bądź innego materiału. Ważne jest też oczyszczenie wody, której picie prosto ze strumienia może skutkować chorobą. Najprostszą formą oczyszczenia wody jest jej podgrzanie.

Co wolno jeść w lesie?

Las to miejsce, które obfituje w pożywienie, trzeba tylko umieć je znaleźć. Dobrze jest jednak wiedzieć, co można zjeść, by nie zaszkodziło to zdrowiu. Będąc nad wodą, można spróbować złowić rybę, choć może to nie być takie łatwe bez odpowiedniego sprzętu, warto jednak się postarać. Można także jeść owady i choć wydaje się to być obrzydliwe, mogą dostarczyć wielu pożywnych składników.

Oczywiście lepiej nie zjadać os, pszczół, gąsienic ani robaków o jaskrawych barwach, bo mogą nas otruć. Trzeba również pamiętać o tym, że przed zjedzeniem należy je przysmażyć. Dobrym pomysłem jest również poszukanie owoców, jednak i tu trzeba uważać. Białe i żółte jagody są w większości trujące, niebieskie i czarne w większości nadają się do zjedzenia, przy czerwonych mamy szanse pół na pół. Najlepiej szukać jagód które są pokryte guzkami jak maliny czy jeżyny.

2 Comments

  1. Izabella

    6 października 2016 o 12:25

    Jedzenie i picie to pewnie podstawa i w to trzeba się przede wszystkim zaopatrzyć. Choć trzeba być naprawdę niezłym wariatem, żeby z własnej i nieprzymuszonej woli spędzać noc w lesie, a ci co się zgubili to raczej dostępu do wody pitnej nie mają.

  2. Lost

    15 czerwca 2017 o 19:17

    Ciekawy artykuł. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, a latem często chodzę po lesie i zbieram grzyby. Nie wiem jak bym się zachowała, gdybym się zgubiła.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *