Jak odnowić stare meble?

Stary drewniany stół

Stare meble mogą mieć w sobie wiele uroku, jednak czasem zdarza się, że ich wygląd potrafi odstraszyć, a nam jest żal je wyrzucać, bo jeszcze mogłyby się do czegoś przydać, albo mamy do nich zbyt duży sentyment. Wtedy też można pomyśleć o ich odrestaurowaniu, by dać im nowe życie i przywrócić drugą młodość, a do tego nie potrzeba wielkich nakładów finansowych i co ważniejsze, można to zrobić samemu.

Jak przygotować meble do odświeżenia?

Zanim zabierzemy się za odnawianie starego mebla, najpierw trzeba się do tego przygotować, podobnie jak trzeba przygotować sam mebel. Należy zacząć od jego oczyszczenia oraz usunięcia łuszczącej się wierzchniej powierzchni.

Można to zrobić ręcznie lub mechanicznie za pomocą szlifierki. Można również do tego użyć specjalnego papieru o odpowiedniej granulacji. Wymaga to dużej dokładności, a wszystkie niedoskonałości mebla, jak wnęki czy szpary należy wypełnić masą szpachlową i wyrównać tak, by jego powierzchnia była jak najbardziej gładka. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nakładać farby, emalie i lakiery.

Jakie produkty potrzebne do renowacji?

Odpowiednio przygotowany mebel można już zacząć poddawać właściwym zabiegom, jak właśnie lakierowanie. Stosuje się je do podłóg, mebli, framug okien boazerii oraz innych wyrobów drewnianych. Mają one za zadanie chronić drewno przed zniszczeniem i nadają powierzchnią wyjątkowy połysk, choć dostępne są również lakiery matowe. Najlepszy efekt wychodzi po nałożeniu co najmniej dwóch warstw lakieru.

Lakierobejce z kolei dodatkowo nadają drewnu ciekawą barwę, jak również doskonale uwypuklają wzory słojów i mogą występować z różnych kolorach. Podobnie jak zwykłe lakiery, to doskonała warstwą ochronna, ale są jednocześnie nieco droższe od zwykłych lakierów.

Stara komoda

Oleje i woski do odnowienia mebli

Są one bezpieczniejsze, mają mniej szkodliwych substancji, ale wymagają regularnych konserwacji. Oleje nadają drewnu blask i nie tworzą powłoki na jego powierzchni, niestety jednocześnie uwypuklają nierówności, choć doskonale chronią. Na ogół są bezbarwne, ale można też znaleźć oleje rozjaśniające lub pogłębiające kolor. Woski z kolei tworzą warstwę powierzchniową, ale znacznie bardziej uodparniają meble na wilgoć.

Jakie farby do malowania mebli?

Można także użyć tradycyjnej farby do malowania, przy czym warto pamiętać, by wybrać odpowiedni kolor, który będzie pasował do naszego wnętrza i aby mebel stał się nieodłączną częścią oraz wspaniałą ozdobą. Należy uważać przy wyborze farby, powinna być jak najlepiej kryjąca i trzymająca się powierzchni. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniej emalii, która jednocześnie jest też bardzo odporna na zniszczenia, nie łuszczy się ani nie pęka.

Dodatkowo emalia jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska oraz prawie bezwonna. Można także pomyśleć o odpowiedniej dekoracji na przykład wykorzystując szablony i wzory, dzięki czemu można nadal sprzętom ciekawy charakter i nadać mu fantazyjny wygląd.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *