Jak powiedzieć przepraszam?

Kartka z przeprosinami, okulary i róża

Przepraszam to jedno ze słów-kluczy, których uczymy się od najmłodszych lat i jedno z tych, które bardzo często z trudem przechodzi nam przez gardło. Zdarza się, że w złości kogoś skrzywdzimy słowem, a potem tego żałujemy, jednak nie bardzo wiemy jak tą osobę przeprosić tak, by brzmiało to szczerze. Nie zawsze przeprosiny są przyjmowane, szczególnie gdy nie są zgodne z intencją. Niby się przeprosiło, ale niesmak pozostaje. Umiejętność przepraszania jest bardzo ważna w relacjach międzyludzkich.

Wyraź skruchę i żal

Jeżeli kogoś skrzywdziliśmy, nakrzyczeliśmy, a tak naprawdę nie chcieliśmy nikogo zranić, wówczas powinna się w nas odezwać skrucha, szczególnie gdy nasza niezbyt przyjemna reakcja była przesadzona i nieuzasadniona, a kogoś zraniła. Zmuszanie siebie i innych do przeprosin niczego nie da, bo wtedy, zamiast skruchy i żalu, ma się poczucie niesprawiedliwości oraz wstręt do słowa „przepraszam”. Dodatkowo nie powinno się zbyt długo przeciągać momentu przeprosin, bo im bardziej się zwleka, tym trudniej jest je wypowiedzieć. Przepraszanie to wyraz empatii i szczerego żalu za własne postępowanie względem drugiej osoby.

Mów przepraszam szczerze

Najlepiej jest, gdy przeprosiny płyną prosto z serca i nie są warunkowane, więc rozpoczynanie od słów „przepraszam, ale…” jest niewłaściwe i istnieje duża szansa na to, że osoba przepraszana wcale nam nie wybaczy, albo przyjmie przeprosiny, bo tak trzeba, jednak niesmak pozostanie na długo. Trzeba pamiętać również, że przeprasza się za to, co się zrobiło, a nie za skutek, jaki wywołało nasze zachowanie. Najważniejszą cechą przeprosin jest zażegnanie konfliktu i powrót do wcześniejszych relacji, które z powodu tego konfliktu zostały zaburzone. Nie usprawiedliwiaj się ani nie zrzucaj odpowiedzialności na inne osoby.

Smutna kobieta

Empatia pomoże powiedzieć przepraszam

Nasze słowa i czyny mogą bardzo zranić drugą osobę i nie powinno się lekceważyć jej uczuć. Nam może się wydawać, że to nic nadzwyczajnego, że nic się nie stało, jednak druga strona odczuwa to inaczej i dla niej było to bolesne. Nie powinno się również zarzucać drugiej osoby własnymi emocjami. Trzeba pokazać, że rozumie się uczucia i złe samopoczucie drugiej strony, spowodowane naszym zachowaniem. Rozumiesz to cierpienie, jest ci z tego powodu przykro i nie zamierzało się sprawiać przykrości, a gdyby się wiedziało, że wyniknie z tego coś nieprzyjemnego, to postarałoby się, aby w ogóle do tego nie doszło.

Jak przygotować się do przeprosin?

Przeprosiny to coś, co powinno się zrobić jak najszybciej, jednak zanim do tego dojdzie, musi być to dobrze przemyślane. Przepraszamy za coś, wyrażamy żal i skruchę oraz, co jest bardzo ważne, wyrażamy chęć poprawy, by ponownie nie doszło do podobnej sytuacji. Czasami bywa też tak, że nasze przeprosiny, choć szczere i prawidłowo przekazane, jednak nie zostają przyjęte, wtedy jednak już nic się na to nie poradzi. Zrobiło się to, co uznało się za słuszne, a druga strona może nadal odczuwać do nas żal i smutek. Możliwe jednak, że po pewnym czasie wszystko zwróci do normy i ostatecznie przeprosiny zostaną przyjęte, my jednak możemy już wtedy mieć czyste sumienie. Wiedza o tym jak powiedzieć przepraszam jest bardzo cenna.

2 Comments

  1. Leszek

    4 października 2016 o 15:05

    Wiadomo, że przyznawanie się do błędu nie jest proste, ale warto to zrobić. Dzięki za cenne wskazówki!

  2. Psycholog

    15 czerwca 2017 o 16:09

    No cóż… Takie słowa jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” są chyba najtrudniejsze do wymówienia dla niektórych osób. Mam wrażenie, że coraz częściej tak jest. Pewnie dlatego, że coraz mniej komunikujemy się ze sobą face to face.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *