Kreatywność to cecha dziś bardzo pożądana. Do tego trzeba również dodać, że w dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest zajmować się tworzeniem. Wiele osób może uważać, że nie ma w nich żadnej kreatywności, ale nic bardziej mylnego – kreatywność tkwi w każdym, trzeba tylko umieć ją wyzwolić.
Kreatywność to przede wszystkim ruch, działanie, dążenie do realizacji swoich planów i zamiarów. Najczęściej jest tak, że tkwiąc w jednym miejscu boimy się gdziekolwiek ruszyć, w obawie przed niepowodzenie. Warto jednak zacząć stawiać małe kroczki, dzięki których zaczniemy dostrzegać to, co do tej pory było dla nas niewidoczne i nie do osiągnięcia. Trzeba przede wszystkim uwierzyć w to, że jest się kreatywnym. Uwierz w siebie i dąż do swoich marzeń, poznawaj nowe rzeczy, zainteresuj się czymś.
Tak jak wszystko i kreatywne myślenie wymaga wysiłku i pracy. Zastanów się nad tym, co cię interesuje, pogłębiaj wiedzę, szukaj nowych możliwości, sięgaj po inne gałęzie wiedzy, rozszerzaj je. To wymaga od nas i wysiłku i czasu, który musimy na to poświęcić. To również się wiąże z ciągłym działaniem, to nauka na zasadzie prób i błędów. Nie od razu Rzym zbudowano, a i wielcy poeci, artyści czy inni wielcy ludzie nie doszli do swoich największych dzieł od razu. Potrzeba było wielu bardzo złych wyników ich prac, by w końcu wyszło z tego coś wspaniałego. Ważne jest więc, aby się nie zniechęcać.
Może to być cokolwiek, na przykład słuchanie muzyki. Najlepiej jest wybrać kilka utworów, przy których można się zrelaksować, a może nawet wpaść na twórczy pomysł. Relaks jest bardzo ważny – odprężenie się, odpoczynek, pozwolenie na to, by myśli swobodnie krążyły. Mówi się o tym, dobrym sposobem jest praktyka świadomego oddechu. Kontrolując wdechy i wydechy dać się poprowadzić myślom. Czytaj, obserwuj, rozmawiaj z ludźmi, jednym słowem poznawaj świat, staraj się dostrzec to, co zazwyczaj innym umyka.
Często bywa tak, że wpadamy na jakiś pomysł, ale po jakimś czasie zapominamy o nim. Gdy mamy więc przypływ weny twórczej, należy to jak najszybciej gdzieś utrwalić, może nie być doskonały, może nawet głupi, ale z czasem może być zaczątkiem czegoś znacznie lepszego. Wszystko, co tworzymy powinno być przez nas postrzegane jako możliwe do realizacji, a z czasem możemy je udoskonalać, poprawiać, modyfikować. Nie można również pozwolić na to, by dobre pomysły nas blokowały, spoczywanie na larach może zdecydowanie zabić naszą kreatywność.
Gdy tworzysz, postaraj się to pokazywać innym. Oczywiście może się to wiązać z negatywnym przyjęciem, ale nie powinno to być przeszkodą, bo każda krytyka może stać się impulsem do dalszej pracy nad sobą i swoim dziełem. Niepowodzenia także są częścią procesu twórczego. Gdy coś się nie uda, powinno sobie zadać pytanie – dlaczego? Co mogę z tym zrobić? Jak naprawić? Co zmienić?
To pobudzi cie do dalszego zagłębiania wiedzy w danym temacie i w konsekwencji do naprawy popełnionego błędu oraz stworzenie czegoś o wiele lepszego. Odkrycia, wynalazki, dzieła każdego wielkiego i znanego nam dziś człowieka opierały się na próbach i błędach, a także na krytyce, nie raz także odrzuceniu i wyśmiania, najważniejsze jest, by się nie zniechęcać i działać, cały czas działać.
jeden komentarz