Jak nie zwariować z dzieckiem w domu? 5 pomysłów na zabawy

Dziewczynka na różowym koniku bujanym

Zdarzył Ci się moment kryzysu, kiedy za oknem pada deszcz, babcia nie ma czasu zająć się wnukiem, a dziecko wciąż chodzi koło Ciebie i marudzi, że jest mu nudno? Takie nieprzewidziane sytuacje potrafią szargać nerwy niejednemu rodzicowi. Poznaj sposoby na zorganizowanie zabaw, które zajmą Twoje dziecko, a Tobie pozwolą uniknąć stresu.

Dziecko w kuchni

Zaproś swoje dziecko do kuchni i pozwól mu pobawić się w kucharza. Pokaż mu książkę kucharska i wspólnie wybierzcie danie, na które Twoje dziecko ma ochotę. Ulepienie ciasta na pierogi lub wymieszanie składników do muffinek nie będzie wielką trudnością dla Twojej pociechy. Możesz też pokazać latorośli różne kolorowe przyprawy, powiedzieć do jakich potraw się je dodaje.

warto przeczytać:  Co warto zobaczyć w Zakopanem zimą?

Upiecz ciasto i niech Twoja pociecha ozdobi je wedle swojego uznania. Masz duży wybór wśród ozdób do ciast- od lukrowanych różyczek, po połyskujące perełki, literki, cyferki i inne. Niech Twoje dziecko uruchomi wyobraźnię i bawi się do woli (a przynajmniej do momentu, w którym ciasto będzie całe przystrojone).

Dzieci bawią się w kucharzy w ogrodzie

Autoportret młodego artysty

Przygotuj duży karton i poproś dziecko aby się na nim położyło. Obrysuj najdokładniej jego kontury. Z pomocą kredek, farbek, pasteli, plasteliny, wełny i wszystkiego co przyjdzie Twojemu dziecku do głowy niech postara się wypełnić wnętrze konturu, tak by najbardziej przypominało człowieka. Niech nie kończy, dopóki obrys nie zostanie cały wypełniony, podpowiedz dziecku, by dorysowało paznokcie, niech zaplecie warkoczyki (jeśli Wasze dziecko jest dziewczynką). Z kawałków szmatek może wyciąć sweterek czy sukienkę. Potem możesz zamienić się rolą z dzieckiem.

warto przeczytać:  5 najlepszych lodziarni w Katowicach

Słońce na rysunku wykonanym przez dziecko

Ziemniaczane stempelki

Za pomocą nożyka lub foremek do ciast możesz wyciąć w ziemniakach różne wzory, a potem pomoczyć je w farbie i dać dziecku do odciśnięcia. Z takich kolorowych stempelków możecie stworzyć różne obrazy. Jeśli nie chce Ci się wycinać wzorków na ziemniakach, możesz po prostu użyć ich połówek Zabawa ta pomoże kształtować wyobraźnię Twojego dziecka.

Mały stylista

Dla dziecka dużą frajdą jest przymierzanie strojów dla dorosłych, pozwól mu więc na ubieranie Twojej garderoby- niech przymierza do woli. Możesz też wziąć matę lub chodniczek i zorganizować dla dziecka pokaz mody. Niech mały model przespaceruje się po niej w Twoich ubraniach, a Ty usiądź na krześle przed wyimaginowaną sceną i oklaskuj swoją pociechę.

warto przeczytać:  Jak wyprowadzić się z domu?

Dziewczynka w okularach przeciwsłonecznych i futerku

Wigwam

Zabaw się ze swoim dzieckiem w Indian i zbudujcie wspólnie namiot z krzeseł i koców. Możecie użyć też prześcieradeł i zasłon. Urządź dziecku zawody w zbudowaniu dużego wigwamu w jak najkrótszym czasie. Taki namiot może potem posłużyć Twojej latorośli do samodzielnej zabawy.

Nie musisz się denerwować tym, że Twoje dziecko będzie się nudziło w domu. Twoje kreatywne pomysły pomogą wypełnić mu czas. Jeśli od małego przyzwyczaisz swoją pociechę do spędzania czasu na twórczej zabawie, istnieje szansa, że ograniczy ona w przyszłości korzystanie z telewizora i komputera.

2 Comments

  1. Paulina z Zabrza

    4 listopada 2016 o 13:14

    Moje dziecko jest bardzo kreatywne, właściwie nigdy się nie nudzimy kiedy zostajemy w domu. Najbardziej chyba lubi zabawy plastyczne, może rośnie mi mały artysta?

  2. Lena

    15 czerwca 2017 o 19:43

    Podobno inteligentni się nie nudzą 😉 Dzieci lubią się bawić i często same wymyślają co chcą robić. Wystarczy w tym czynnie uczestniczyć 😉

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *