Kiedy hostel jest lepszym wyborem niż hotel? Sprawdzamy na przykładzie Katowic

Łóżko w hostelu

Dla wielu podróżujących często najważniejszą kwestią jest koszt noclegu, od którego w główniej mierze zależy ostateczna wysokość wydatków. Jak więc szukać noclegów w rozsądnej cenie? I kiedy hostel jest lepszym wyborem niż hotel?

Hostel i hotel – jakie różnice?

Podstawową różnicą między tymi obiektami jest to, że w hotelu wynajmuje się pokój do swojej wyłącznej dyspozycji, natomiast w hostelu łóżko. Choć obecnie wiele się pod tym względem zmienia, ale o tym będzie jeszcze za chwilę.

Standard hoteli może być różnorodny, od tych luksusowych, po budżetowe, jednak wszystkie obiekty wyróżniają się tym, że w pokoje wynajmowane są konkretnej osobie, znajduje się w nich też łazienka. W hostelach natomiast można trafić na pokój, którego będziesz jedynym mieszkańcem lub na taki, w którym oprócz Ciebie będzie spać kilka obcych osób. Łazienki najczęściej znajdują się na korytarzu, są wspólne, tak samo jak kuchnia czy jadalnia.

warto przeczytać:  Dlaczego warto uczyć się języków?

Połączeniem obu tych rozwiązań jest hostel w Katowicach – Hostel Rynek 7, który oferuje zarówno pokoje standardowe, jak i apartamenty z własną łazienką i mini kuchnią.

Kiedy opłaca się nocować w hostelu?

Kolejną, znaczącą różnicą jest to, że zwykle nocleg w hostelach jest o wiele tańszy. W dużych miastach, takich jak Katowice, może zdarzyć się tak, że pokój w nowoczesnym, dobrze wyposażonym hostelu jest tańszy, niż w średniej jakości hotelu. Czasy, kiedy hostele kojarzyły się z zaniedbanymi budynkami i łóżkami umieszczonymi w ciasnych pomieszczeniach dawno już minęły.

Hostele często mają też bardziej przytulny charakter. Można znaleźć tam dodatkowe wyposażenie, jak żelazko czy suszarkę, informacje na temat tego, co warto zobaczyć w okolicy. Zwykle mówi się też, że to doskonałe rozwiązanie kilkuosobowych grup.

warto przeczytać:  Jak poznać nowych ludzi? Sposoby na walkę z samotnością

Natomiast zarówno wadą, jak i zaletą hosteli jest to, że można w nich poznać wielu nowych ludzi – nie tylko śpiąc w tym samym pokoju, ale przebywając razem w kuchni czy w ogólnodostępnym salonie. Dla osób towarzyskich taka perspektywa jest bardzo kusząca. Jednak forma prowadzenia hosteli może nie spodobać się samotnikom, osobom nieśmiałym, dla których każde spotkanie z kimś nowym jest nie lada wyzwaniem.

Jak szukać noclegu?

Obecnie podróżujący szukając noclegu najczęściej korzystają z serwisu booking.com – najpopularniejszej w Polsce platformy do rezerwacji pokojów, mieszkań, domków letniskowych. Serwis ten ma dużo plusów – można filtrować oferty według różnych kryteriów, nie tylko ceny i dostępności terminów, ale także pod kątem wyposażenia etc. Dodatkowo poprzez booking.com można od razu rezerwować i opłacić nocleg.

warto przeczytać:  Jak szukać w Google? 15 skutecznych sposobów na wyszukiwanie w Google

Jest jeszcze jeden, często lepiej sprawdzający się sposób na znalezienie optymalnego miejsca – szukanie w mapach Google. Nie każdy wie o tym, że przeglądając dany obszar można sprawdzić, jakie hostele, hotele czy pensjonaty znajdują się na jego terenie, a także przejrzeć ich wizytówkę, gdzie zwykle podawana jest strona internetowa. W ten sposób można znaleźć nocleg w najbardziej dogodnej dla siebie lokalizacji.

Sprawdźmy to na przykładzie Katowic, w których nie brakuje luksusowych hoteli zlokalizowanych w centrum miasta. Lecz wystarczy zajrzeć na mapkę, by przekonać, się, że wspomniany wcześniej hostel znajduje się przy samym rynku, a do tego oferuje korzystne ceny i wysoki komfort pokoi. Hostel ten jest też często wybierany przez biznesmenów, którzy cenią go sobie za dostęp do bezpłatnego parkingu oraz za bliskość do najważniejszych punktów komunikacyjnych.

jeden komentarz

  1. Iwona

    16 września 2021 o 12:42

    Muszę przyznać, że ani hostel, ani hotele mnie nie przekonują. Podróżując, wybieram zwykle apartamenty, w których mogę sobie przygotować coś do jedzenia, a przy tym jest to bardziej prywatna przestrzeń, do której nikt nie wchodzi podczas mojego pobytu.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *