Kiedy hostel jest lepszym wyborem niż hotel? Sprawdzamy na przykładzie Katowic

Łóżko w hostelu

Dla wielu podróżujących często najważniejszą kwestią jest koszt noclegu, od którego w główniej mierze zależy ostateczna wysokość wydatków. Jak więc szukać noclegów w rozsądnej cenie? I kiedy hostel jest lepszym wyborem niż hotel?

Hostel i hotel – jakie różnice?

Podstawową różnicą między tymi obiektami jest to, że w hotelu wynajmuje się pokój do swojej wyłącznej dyspozycji, natomiast w hostelu łóżko. Choć obecnie wiele się pod tym względem zmienia, ale o tym będzie jeszcze za chwilę.

Standard hoteli może być różnorodny, od tych luksusowych, po budżetowe, jednak wszystkie obiekty wyróżniają się tym, że w pokoje wynajmowane są konkretnej osobie, znajduje się w nich też łazienka. W hostelach natomiast można trafić na pokój, którego będziesz jedynym mieszkańcem lub na taki, w którym oprócz Ciebie będzie spać kilka obcych osób. Łazienki najczęściej znajdują się na korytarzu, są wspólne, tak samo jak kuchnia czy jadalnia.

Połączeniem obu tych rozwiązań jest hostel w Katowicach – Hostel Rynek 7, który oferuje zarówno pokoje standardowe, jak i apartamenty z własną łazienką i mini kuchnią.

Kiedy opłaca się nocować w hostelu?

Kolejną, znaczącą różnicą jest to, że zwykle nocleg w hostelach jest o wiele tańszy. W dużych miastach, takich jak Katowice, może zdarzyć się tak, że pokój w nowoczesnym, dobrze wyposażonym hostelu jest tańszy, niż w średniej jakości hotelu. Czasy, kiedy hostele kojarzyły się z zaniedbanymi budynkami i łóżkami umieszczonymi w ciasnych pomieszczeniach dawno już minęły.

Hostele często mają też bardziej przytulny charakter. Można znaleźć tam dodatkowe wyposażenie, jak żelazko czy suszarkę, informacje na temat tego, co warto zobaczyć w okolicy. Zwykle mówi się też, że to doskonałe rozwiązanie kilkuosobowych grup.

Natomiast zarówno wadą, jak i zaletą hosteli jest to, że można w nich poznać wielu nowych ludzi – nie tylko śpiąc w tym samym pokoju, ale przebywając razem w kuchni czy w ogólnodostępnym salonie. Dla osób towarzyskich taka perspektywa jest bardzo kusząca. Jednak forma prowadzenia hosteli może nie spodobać się samotnikom, osobom nieśmiałym, dla których każde spotkanie z kimś nowym jest nie lada wyzwaniem.

Jak szukać noclegu?

Obecnie podróżujący szukając noclegu najczęściej korzystają z serwisu booking.com – najpopularniejszej w Polsce platformy do rezerwacji pokojów, mieszkań, domków letniskowych. Serwis ten ma dużo plusów – można filtrować oferty według różnych kryteriów, nie tylko ceny i dostępności terminów, ale także pod kątem wyposażenia etc. Dodatkowo poprzez booking.com można od razu rezerwować i opłacić nocleg.

Jest jeszcze jeden, często lepiej sprawdzający się sposób na znalezienie optymalnego miejsca – szukanie w mapach Google. Nie każdy wie o tym, że przeglądając dany obszar można sprawdzić, jakie hostele, hotele czy pensjonaty znajdują się na jego terenie, a także przejrzeć ich wizytówkę, gdzie zwykle podawana jest strona internetowa. W ten sposób można znaleźć nocleg w najbardziej dogodnej dla siebie lokalizacji.

Sprawdźmy to na przykładzie Katowic, w których nie brakuje luksusowych hoteli zlokalizowanych w centrum miasta. Lecz wystarczy zajrzeć na mapkę, by przekonać, się, że wspomniany wcześniej hostel znajduje się przy samym rynku, a do tego oferuje korzystne ceny i wysoki komfort pokoi. Hostel ten jest też często wybierany przez biznesmenów, którzy cenią go sobie za dostęp do bezpłatnego parkingu oraz za bliskość do najważniejszych punktów komunikacyjnych.

1 Comment

  1. Iwona

    16 września 2021 at 12:42

    Muszę przyznać, że ani hostel, ani hotele mnie nie przekonują. Podróżując, wybieram zwykle apartamenty, w których mogę sobie przygotować coś do jedzenia, a przy tym jest to bardziej prywatna przestrzeń, do której nikt nie wchodzi podczas mojego pobytu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *