Jak szukać w Google? 15 skutecznych sposobów na wyszukiwanie w Google

wyszukiwarka google pod lupą

Skończyły się czasy wycieńczającego przesiadywania w bibliotekach i mozolnego wertowania kolejnych tomów w poszukiwaniu interesujących nas informacji. Mamy to już za sobą dzięki Google – internetowej wyszukiwarce, z której wielu z nas korzysta praktycznie każdego dnia. Prawie każdą informację jesteśmy teraz w stanie wyszukać w jedną chwilę – jeżeli tylko wiemy, jak szukać. Bo bywa przecież i tak, że wpisujemy jakieś hasło, a tu wyskakują nam wyniki zupełnie nie takie, jakich oczekiwaliśmy. Co robić, by uniknąć podobnych sytuacji? Jakie metody stosować, by szybko i skutecznie odnaleźć za pomocą Google dokładnie te dane, których poszukujemy? Jest parę wskazówek, które mogą być pomocne.

1. Postaw na prostotę

Spróbuj początkowo interesujące cię zagadnienie sformułować w jednym czy dwóch słowach. Im mniej słów, z których składa się hasło, tym więcej wyników zostanie wyszukanych. Oczywiście nie wszystkie z tych wyników muszą ci odpowiadać, ale dobrze jest właśnie od tego zacząć, a potem poprzez stopniowe dodawanie do hasła kolejnych słów, czyli coraz bardziej precyzyjne określanie go, zawężać liczbę wyników, dopóki nie znajdziesz tego, czego naprawdę poszukujesz.

warto przeczytać:  Kiedy hostel jest lepszym wyborem niż hotel? Sprawdzamy na przykładzie Katowic

2. Nie przejmuj się pisownią

Zwłaszcza poszukując informacji związanych z nowym dla ciebie terminem, łatwo można coś przekręcić, ale nie powinieneś się tym martwić. Google wybierze najbardziej powszechną pisownię słowa, więc nawet, jeśli popełnisz błąd, nie powinno to stanowić problemu.

3. Nie przejmuj się też interpunkcją

Podobnie nie musisz zawracać sobie głowy wielkością liter czy interpunkcją.

4. Dobieraj właściwe słowa

Układając hasło, które wpiszesz w wyszukiwarkę, musisz zadbać o to, by użyte przez ciebie słowa nie tylko oddawały to, co masz na myśli, pod względem znaczenia, ale również, by były to określenia powszechnie używane. Wtedy, rzecz jasna, większe jest prawdopodobieństwo odnalezienia ich w sieci.

5. Szukaj konkretnej frazy

Jeśli chcesz znaleźć konkretną frazę, zamieść ją w cudzysłowie. Wówczas Google odszuka słowa z twojego hasła, zachowując ich składnię i kolejność, w jakiej je napisałeś. Uważaj jednak, bo wyszukiwarka może wtedy odrzucić merytorycznie właściwe wyniki ze względu na inny szyk wyrazów.

otwarty laptop na stole

6. Co robić, jeśli nie znasz wyrazu?

Przy wyszukiwaniu, posiłkując się cudzysłowem, nie musisz znać nawet całej interesującej cię frazy. Powiedzmy, że chodzi ci po głowie jakiś cytat i chcesz go wyszukać w sieci, żeby się dowiedzieć, kto jest jego autorem. Wpisujesz go więc w Google, stosując cudzysłów, ale okazuje się, że nie pamiętasz go dokładnie – jakieś słowo wyleciało ci z głowy. W takim wypadku słowo to zastępujesz gwiazdką (*), na przykład „* zostały rzucone” albo „veni * vici”. W ten sposób Google odnajdzie właściwy cytat.

warto przeczytać:  Kiedy hostel jest lepszym wyborem niż hotel? Sprawdzamy na przykładzie Katowic

7. Pomiń określone wyniki

Jeżeli chcesz znaleźć, dajmy na to, informacje o odrze, jako chorobie, nie na rękę ci, by wyszukiwarka zasypała cię wiadomościami o rzece Odrze. Żeby więc tego uniknąć, w haśle wpisujesz minus. W tym konkretnym przypadku wyglądać to będzie następująco:

odra -rzeka

W ten sposób wszystkie hasła odnoszące się do Odry, jako do rzeki, zostaną automatycznie pominięte. Ważne, by między minusem, a określaną przez niego kategorią haseł, nie było spacji!

8. Jak znaleźć plik określonego typu?

Może być i tak, że będziesz chciał nie tylko znaleźć interesujące cię dane, ale odszukać je w konkretnym typie pliku. To też da się zrobić z Google. Wystarczy, że dodasz do swojego hasła dopisek filetype:rodzaj pliku. Podaję przykład:

historia polski filetype:pdf

9. Jak szukać według kryteriów językowych?

Google pozwala ci odnaleźć informacje we wszelkich językach (co może się przydać, jeśli dobrze sobie z nimi radzisz), lub zawęzić wynik poszukiwań tylko do stron w języku polskim (jeżeli czytanie na interesujący cię temat na przykład po angielsku mogłoby stanowić problem). Ustawienia zmienia się, klikając „Narzędzia wyszukiwania”, a następnie „Język”.

10. Jak szukać według czasu publikacji?

Również dzięki narzędziom wyszukiwania możesz określić, jak nowe mają być znalezione publikacje. Czy potrzebujesz najświeższych informacji i wszystkie sprzed tygodnia już cię nie interesują? Czy może szukasz takich sprzed roku? Albo kryterium czasu nie ma dla ciebie w ogóle znaczenia? W Google ty decydujesz.

warto przeczytać:  Kiedy hostel jest lepszym wyborem niż hotel? Sprawdzamy na przykładzie Katowic

praca na laptopie

11. Jak znaleźć synonimy?

Zdarzają się też sytuacje, gdy interesuje cię nie tylko dane słowo, ale i pokrewne hasła. Jeśli tak, skorzystaj ze znaku ~. Wtedy oprócz wyrazu, który wpiszesz w wyszukiwarce, znalezione zostaną też wyrazy bliskoznaczne.

12. Jak szukać na konkretnej stronie?

Możesz zrobić tak, by zamiast wyników rozsianych po całej sieci, znalezione zostały tylko te na określonej stronie internetowej. Żeby to zrobić wpisz site:adres strony wyszukiwana treść. Na przykład:

site:wp.pl andrzej duda

13. Jak szukać stron pokrewnych?

Jeżeli znalazłeś już coś, co cię interesuje, i nabrałeś ochoty na więcej, istnieje prosty sposób na znalezienie w sieci podobnych treści. Wpisz related:adres strony.

14. Jak szukać obrazów?

Jeśli szukasz jakiegoś obrazu, wystarczy użyć Google Grafika. Podobnie jeśli poszukujesz źródła konkretnego obrazu – również możesz odszukać je w taki sposób (trzeba tylko zapisać obraz lub skopiować adres URL).

15. Jak wyszukiwać liczby z określonego zakresu?

Ta funkcja bardzo się przydaje, jeśli szukasz w sieci konkretnego towaru, który zamierzasz nabyć, i interesuje cię przy tym wyłącznie określony przedział cenowy. By zatem z miejsca odrzucić nie mieszczące się w owym przedziale wyniki wyszukiwania, wpisując hasło, posłuż się dwukropkiem (..). W taki chociażby sposób:

pluszowy mistrz yoda 50zł..200zł

Google jest niezwykle przydatnym narzędziem i na pewno pomaga oszczędzić sobie długich godzin poszukiwań. Wystarczy tylko trochę ćwiczeń, by nabyć wprawę i wykorzystywać w pełni możliwości, jakie daje ta wyszukiwarka. Co nie powinno być szczególnie trudne.

2 Comments

  1. internautka

    30 września 2016 o 13:09

    A jak często zdarza Wam się korzystać z tych dodatkowych narzędzi wyszukiwawczych? Ja odkryłam, że one są naprawdę pomocne, szczególnie jak chce mieć wyniki tylko w języku polskim. Mała rzecz, a cieszy 😀

  2. Odkrywcza

    15 czerwca 2017 o 16:03

    Ja w sumie korzystam z dodatkowych ustawień jak szukam czegoś konkretnego w innym języku. Przydatne jest też wyszukiwanie graficzne, odkryłam je jakiś czas temu 🙂

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *