Czym jest powłoka ochronna dla Twojego samochodu?

samochód wyłania się z mroku

Zdarzyło Ci się może ostatnio wśród Twoich znajomych miłośników motoryzacji usłyszeć o samochodowych powłokach ochronnych? Zapewne niejeden raz ten termin obił Ci się o uszy. Zastanawiasz się, co się za tym kryje? Czym jest powłoka ochronna i czy ty także potrzebujesz takiej do swojego auta?

Zupełnych laików w tym temacie muszę na wstępie zawieść – powłoka ochronna nie jest rodzajem magicznej tarczy, która uchroni Wasz samochód przed skutkami szaleństw na drogach. W tym względzie nic się nie zmieniło, nadal trzeba jeździć ostrożnie i z głową.

Co ma zatem chronić to cudo nowoczesnej techniki? Lakier twojego auta. Tak jest, powłoka ochronna auta to standardowe usługi najlepszych auto spa (np. caressence.pl/uslugi/detailing-zewnetrzny/gtechniq-c1-crystal-lacquer-1500-pln), mające na celu zapewnienie samochodowemu lakierowi ochrony przed czynnikami, które niekorzystnie na niego oddziałują.

Zabieg taki polega na pokryciu lakieru substancją, która po stwardnieniu zmienia się w ciało stałe, tworząc jak gdyby barierę – ta zaś będzie odtąd odgradzać lakier od szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest kilka rodzajów powłok do wyboru – a mamy na przykład kwarcowe, ceramiczne, teflonowe i polimerowe – ale wszystkie mają jedno zadanie: ochronić karoserię. A dlaczego to takie ważne? Zaraz sobie na to pytanie odpowiemy.

maska samochodu

1. Dlaczego trzeba chronić lakier?

Lakier nie ma wpływu na to, jak nasze auto sprawuje się na drodze, czy zatem w ogóle warto zawracać sobie nim głowę? Odpowiadam: warto. Bo owszem, samochód ma przede wszystkim dobrze jeździć, ale nie udawajmy, że jego wygląd nie jest dla nas ważny.

I naprawdę nie chodzi o to, żeby od razu szpanować BMW przed sąsiadami, tylko żeby nasze auto było czyste i zadbane. Samochód świadczy o właścicielu. A karoseria z wyblakłym lakierem, czy wręcz – o zgrozo – z odpryskami, nie prezentuje się miło dla oka.

W dzisiejszych czasach nie obejdzie się bez specjalistycznej ochrony lakieru. Dlaczego? Problem bierze się z samych dostępnych na rynku lakierów. Zaostrzone normy ochrony środowiska sprawiły, że obecnie wszelkie samochodowe lakiery produkuje się na bazie wody. W efekcie charakteryzują się one mniejszą trwałością i są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

2. Przed czym trzeba chronić lakier?

Co konkretnie powoduje wspomniane uszkodzenia lakieru? Cóż, na jego niekorzystny stan ma wpływ więcej czynników niż można by przypuszczać.

Szkodliwy wpływ na lakier mają rozmaite czynniki atmosferyczne. Najbardziej ekstremalnym przykładem są tu kwaśne deszcze, ale i inne warunki pogodowe potrafią odbić się niekorzystnie na wyglądzie naszej karoserii.

Nawet w piękny, słoneczny dzień lakier nie jest bezpieczny – promieniowanie UV sprawia bowiem, że jego kolor blaknie.

Także ptasie odchody pozostawiają trwałe ślady, tak zwane wżery. Ale to jeszcze nie są wszystkie zagrożenia. Twojemu wozowi może też zaszkodzić… wizyta w myjni.

Tak, może to zaskakujące – w końcu do myjni udajesz się, by poprawić wygląd swojego samochodu, a nie pogorszyć. Problem tkwi jednak w środkach chemicznych, które są stosowane w tego typu miejscach. Owe specyfiki, służące do czyszczenia, mają najczęściej odczyn zasadowy, co niekorzystnie odbija się na stanie lakieru.

elegancki samochód

Oprócz tego czyha nań cała masa innych zagrożeń, takich jak kontakt z solą drogową, asfaltem, żywicą czy wreszcie pospolitym brudem.

A nie poruszyliśmy nawet jeszcze kwestii zwykłych mechanicznych zarysowań. Oczywiście tutaj możliwości ochrony są ograniczone. Jeśli jakaś niecna dusza w porywie zazdrości o świetne auto, zarysuje Ci lakier gwoździem, to cóż – nie ma chyba sposobu na niebie i ziemi, aby się przed czymś takim ustrzec. Przed drobniejszymi zarysowaniami jednak kwarcowa czy ceramiczna powłoka są wystarczającymi zabezpieczeniami.

Widzisz więc już chyba teraz, że lakier stale narażony jest na działanie szkodliwych dla niego czynników i że warto pomyśleć o tym, by się o niego zatroszczyć.

3. Czy powłoka ochronna jest najlepszą metodą?

Sposobów na chronienie lakieru jest kilka, a wśród nich chociażby zwyczajne woskowanie, które już pewnie nieraz fundowałeś swojemu autu. Dlaczego więc miałbyś się zamiast tego decydować na powłokę ochronną, zwłaszcza że to, jak by nie patrzeć, droższy zabieg?

Chodzi tu przede wszystkim o trwałość. Otóż, mówiąc krótko i bez ozdobników, woskowanie załatwia sprawę na krótko. Zapewnia lakierowi najczęściej ledwie parę tygodni ochrony. To oczywiście też zależy od rodzaju wosku, bo są i takie, które będą dobrze służyć karoserii nawet przez pół roku. Prawdziwie długotrwałą ochronę zapewni jednak tylko powłoka ochronna. Po takim zabiegu będziemy mieć spokój na lata.

Skąd to się bierze? Ano na przykład stąd, że używane do jej wytworzenia substancje są o wiele bardziej niż zwykły wosk odporne na silne chemiczne środki do mycia samochodów, o których już tu wspominaliśmy.

A zatem czy zdecydowałeś się już poddać swoje auto zabiegowi położenia ochronnej powłoki? Widzisz chyba, że lista plusów takiego rozwiązania jest naprawdę imponująca. A w końcu na barkach właściciela samochodu spoczywa obowiązek zatroszczenia się o auto. Nie tylko o jego stan techniczny, jak się okazuje, ale i o to, jak się ono prezentuje.

Bo to chyba także jest ważne, żebyśmy się nie wstydzili wyjeżdżać swoim wozem z garażu. A jeśli nasz samochód, lśniący czystością dzięki nowej powłoce ochronnej, będzie zwracać zazdrosne spojrzenia na mieście, to cóż – nie zatrzymujmy sekretu dla siebie, lecz podzielmy się z innymi sekretem jego świetnego stanu.

4 Comments

  1. marta

    30 września 2016 o 12:32

    Myślałam o takiej powłoce. Póki co jednak sama woskowałam auto, może na wiosnę wybiorę się do jakiegoś studia detalingowej. Jedno otwiera sie koło mojego osiedla, więc warto je przetestować

  2. Colt

    15 czerwca 2017 o 15:57

    Przydałoby mi się takie cudo. Moje auto niedługo skończy 10 lat, więc chyba najwyższy czas zająć się jego renowacją…

  3. Andrzej

    10 października 2017 o 14:46

    Myślę, że najlepszym sposobem na zadbanie lakieru samochodowego jest kupno dobrej jakości szamponu i wosku ze sklepu zajmującego się tylko i wyłącznie tego typu rzeczami.

  4. Tomasz

    14 marca 2020 o 21:40

    @Andrzej Byle nie z Allegro, tam często sprzedają tanie imitacje dobrych szamponów samochodowych a woski nawet nie stały obok prawdziwych. Warto przejść się do profesjonalnego sklepu z kosmetykami samochodowymi.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *