Jak wzmocnić układ nerwowy? Dieta, która pomoże Ci pokonać stres

Orzechy włoskie na talerzu

Nawet jeśli trudno Ci w to uwierzyć, dzięki odpowiedniej diecie bogatej w witaminy i minerały, jesteś w stanie wzmocnić swój układ nerwowy. Spróbuj odstawić środki uspokajające, skup się natomiast na odbudowie nadszarpniętych nerwów. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu i suplementacji, możesz łatwo zminimalizować stres.

Dieta bogata w witaminę B

Nie trzeba od razu udawać się do psychologa po specyfiki uspokajające i wyciszające organizm. Jeśli dostarczysz sobie odpowiednią ilość witamin z grupy B, skutecznie wzmocnisz swój układ nerwowy.

  • Witamina B1- tiamina jest odpowiedzialna za pamięć i sprawne myślenie, a także przekazywanie bodźców nerwowych. Znajdziesz ją w pieczywie pełnoziarnistym, otrębach, niełuskanym ryżu, makaronie razowym.
  • Witamina B2 – ryboflawina jest związkiem łagodzącym bóle i zawroty głowy. Znajdziesz ją napojach mlecznych, twarogach, serach żółtych.
  • Witamina B6 – pirydoksyna odpowiedzialna jest za wytwarzanie neuroprzekaźników takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina. Spore ilości witaminy B6 zawierają ziarna słonecznika, warzywa strączkowe, kiełki pszenicy.

Postać mężczyznyz prześwietlonym kręgosłupem na niebieskim tle

Co na poprawę koncentracji?

Witamina E, popularnie nazywana „witaminą młodości” jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce. Jej działanie na układ nerwowy jest jednak niedoceniane. Objawami jej niedoboru są zmęczenie i degeneracja mięśni. Regularne spożywanie w diecie witaminy E prowadzi do wyciszenia układu nerwowego i poprawy koncentracji. Możesz ją znaleźć w oliwie z oliwek, siemieniu lnianym, orzechach włoskich.

Magnez pomocny w stanach nerwowych

Bezsenność i zmęczenie należą do najczęstszych objawów braku magnezu. Jego niedobór może nawet powodować tiki (np. niekontrolowane mruganie powieką). Magnez jest minerałem, który jest odpowiedzialny za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych, co ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Kasze gryczane (pęczak), orzechy, migdał, nasiona, dyni, banany i sezam zawierają wiele magnezu.

Pamiętaj, że pogromcą magnezu jest kawa, dlatego jeśli pijesz znaczne jej ilości, musisz uzupełniać swoja dietę w ten pierwiastek. Bardzo często do preparatów zawierających magnez, dodaje się także witaminę B6, ponieważ stanowią idealny duet – witamina B6 ułatwia wchłanianie magnezu.

Białe pestki dyni w żółtej misce

Zalety spożywania kwasów omega-3

Kwasy omega-3 stanowią ochronę dla nerwów przed uszkodzeniami, powodują też ich regenerację. Szczególnie poleca się je pacjentom, którzy przeżyli paraliż czy mają osłabione mięśnie. Znajdziesz je głównie w rybach słonowodnych, które oprócz kwasów omega-3 zawierają cynk i selen. Bez kwasu foliowego nie złagodzisz skutecznie napięcia, gdyż usprawnia on pracę układu nerwowego. Szukaj go w kapuście, sałacie, brokułach, jarmużu, rzodkiewkach, melonach, morelach, pomarańczach i dyni.

W czasie stresu i emocjonalnego napięcia cały organizm mobilizuje się do działania, a co za tym idzie, nadwyręża się układ nerwowy. Potrzebne są mu zatem witaminy i minerały niezbędne do przewodzenia bodźców nerwowych. Wzmocnienie organizmu właściwym odżywianiem jest możliwe i jeśli dobrze skomponujesz swoją dietę, będziesz skuteczniej walczyć ze stresem. Pamiętaj jednak, że żadna dieta nie zastąpi relaksu i nieraz niezbędnej farmakologii.

jeden komentarz

  1. Doc

    15 czerwca 2017 o 19:37

    Każdy powinien przyjmować witaminę B. Jest dobra nie tylko na układ nerwowy. Podobnie zresztą jak magnez. Sporo ludzi ma niedobory. Trzeba je uzupełniać.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *