11 domowych sposobów leczenia kataru

Kobieta wącha kwiatek

Jest denerwujący i znacząco utrudnia życie…katar. Choć nie jest niebezpieczny, zwykle po kilku dnia nieprzerwanego korzystania z chusteczek masz już go naprawdę dość. Jak szybko poradzić sobie z katarem domowymi sposobami?

1. Sól i woda

Rozpuść jedną łyżkę soli w szklance ciepłej wody i za pomocą kroplomierza wkropl miksturę do każdej z dziurek nosa. Weź przy tym głęboki oddech tak, by kropla głęboko wniknęła. Potem wydmuchaj nos. Woda z solą pomoże udrożnić kanały nosowe i usunąć toksyny z nosa.

Baryłka soli o nieregularnym kształcie

2. Ostre przyprawy

Jedząc ostre przyprawy jesteś w stanie szybko rozprawić się z katarem i przeziębieniem. Do przypraw rozgrzewających należą: imbir, pieprz cayenne, curry. Spożywanie ostrych potraw jest dobre wyłącznie dla osób o mocnych żołądkach, jeśli Twój jest słaby, nie przesadzaj z pieprzem i imbirem.

3. Tarty chrzan i czosnek

Nic tak dobrze i szybko nie likwiduje kataru, jak zjedzenie kilku lub kilkunastu ząbków czosnku. Możesz także utrzeć na tarce chrzan i co dwie godziny połknąć łyżeczkę.

4. Olejek oregano i pichtowy

Doskonale zapobiegniesz katarowi i jego nawrotom, jeśli zaczniesz spożywać olejek pichtowy lub oregano. Wpływają one na zwiększenie odporności i zabezpieczają przed przeziębieniem.

5. Mleko z kurkumą

Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Skutecznie zwalczysz katar jeśli do ciepłego mleka dodasz odrobinę kurkumy i wypijesz taką miksturę.

Dzbanek i szklanka wypełnione mlekiem

6. Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel jest doskonałym remedium na przemarznięcie. Do wody możesz dolać olejku sosnowego bądź eukaliptusowego. Możesz także wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli, a potem natrzeć je maścią kamforową.

7. Inhalacje

Podgrzej w garnku wodę i dodaj do niej kilka kropel olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Usiądź nad wydobywającą się parą i głęboko oddychaj. Możesz także zakryć jedną dziurkę i powdychać powietrze druga i na zmianę.

8. Herbata marynarza

Przeziębienie i katar dobrze zlikwiduje herbata z rumem. Zaparz mocnej herbaty i wlej do niej 25 gram rumu. Nie tylko rozgrzejesz organizm, ale zapobiegniesz katarowi.

Herbata w filiżance i na spodku

9. Odpoczynek

Przeziębienie i katar najlepiej jest wyleżeć w łóżku – włóż ciepłą piżamę, skarpetki i połóż się pod grubym kocem. Taka chwila odpoczynku dobrze zrobi przemarzniętemu organizmowi. Sen pomoże zwalczyć drobnoustroje i tym samym wesprze walkę z pojawiającą się infekcją.

10. Witamina C

Zażywanie witaminy C jest jest dobrym sposobem na uszczelnienie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Ich przepuszczalność zwiększa się wtedy, kiedy zaczyna rozwijać się stan zapalny. Pij więc dużo herbaty z cytryną. Nie zapominaj także o rutynie, która jest tak samo ważna jak witamina C.

Wyciskacz do owoców z dwiema połówkami cytryny

11. Nawilżone powietrze

Pomieszczenie, w którym często przebywasz powinno być wietrzone, a na kaloryferach powinny znajdować się pojemniki z wodą. Suche powietrze powoduje podrażnienia i tak już wysuszonej błony śluzowej.

Pamiętaj, że przedstawione sposoby na walkę z katarem są jedynie doraźnymi metodami. Jeśli katar utrzymuje się dłużej jak 7 dni, a do tego dołącza się jeszcze gorączka, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

3 Comments

 1. Lesia

  27 września 2016 o 08:13

  Ja często miewam katar i zazwyczaj staram się leczyć gorącymi napojami, które rozgrzewają od środka. Witami na C i herbaty z cytryną jak najbardziej, innych metod jeszcze nie próbowałam.

 2. Longin2

  28 września 2016 o 15:07

  Inhalacje i dużo witaminy C, to pomaga we wcześniejszej fazie przeziębienia, na katar właśnie…

 3. Adrian

  4 października 2016 o 15:19

  Sól i woda u mnie zawsze pomaga. No i czosnek, ale o jego właściwościach nikogo nie trzeba przekonywać…

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *