Domowe sposoby na ból gardła

Kubeczek syropu i tabletki

Ból gardła jest obok kataru jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Sposobów na zwalczanie tego rodzaju choroby jest bardzo wiele. Najczęściej sięga się po syropy i tabletki, ale można podjąć skuteczną walkę nie uciekając się po leki, a stosując naturalne, domowe sposoby. Jak walczyć z bólem gardła?

Płukanki na ból gardła

Jest wiele rodzajów płukanek, które można zastosować na bolące gardło i bardzo łatwo może je zrobić samemu. Można na przykład zamieszać letnią wodę z solą, przy czym wystarczy jedynie jedna łyżeczka soli na szklankę wody i płukać w ten sposób kilka razy w ciągu dnia. Innym sposobem jest płukanka z szałwii. Wystarczy zaparzyć torebkę herbaty, a gdy lekko ostygnie (nie powinna być zimna), płukać nią gardło co dwie godziny. Można także spróbować płukanki z soku z buraków, a jej przyrządzenie jest proste – do szklanki soku z buraków, dodaje się łyżkę octu. Częstotliwość płukania wynosi w tym wypadku 6 do 10 razy w ciągu tygodnia.

Rosół najlepszy na chore gardło

Nie od dziś wiadomo, że rosół posiada szereg zbawiennych właściwości. Jest doskonały w czasie przeziębienia, skutecznie walczy z infekcjami, wzmacnia osłabiony organizm oraz rozgrzewa. Z tego też powodu jest również doskonały na ból gardła. Picie rosołowego bulionu pozwala na właściwe nawilżenie błony śluzowej gardła i przy okazji wypłukuje bakterie. W dodatku sól zawarta w rosole jest świetnym środkiem odkażającym.

Przyrządy do gotowania

Jak zrobić syrop z cebuli?

Syrop z cebuli jest zapewne znany praktycznie w każdym domu, często był wykorzystywany przez nasze babcie w leczeniu bólu gardła i kaszlu. Lecznicze właściwości cebuli są znane nie od dziś. Przyrządzenie takiego syropu nie jest trudne. Wystarczy zetrzeć cebulę na tarce, by odcisnąć z niej jak najwięcej soku, można dodać miodu oraz cytrynę. Można także pokroić kilka cebul w kostkę albo talarki i posypać cukrem, w przypadku talarków musi się to odbywać warstwowo. Tak przyrządzony słoik powinien pozostać na kilka godzin, aż wydzieli się z niego odpowiednia ilość soku. Syropy powinno się spożywać kilka razy w ciągu dnia po jednej łyżeczce.

Ciepłe herbaty na ból gardła

Przy bólu gardła bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, przy czym powinno się wypijać więcej napojów niż normalnie, bo około 3 litrów w ciągu dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest wypijanie ciepłych herbat, zwłaszcza tych z sokiem malinowym, napar z lipy, herbaty z miodem czy napar z czarnego bzu. Bardzo ważne jest, by te napoje posiadały jak najwięcej witaminy C, więc można też sięgać po różnego rodzaju soki, głównie te pomarańczowe, jak również wodę z wyciśniętą cytryną. Bardzo dobry jest także kompot z imbiru, a także ciepłe mleko z łyżką miodu.

Herbata z maliną

Jak suche powietrze wpływa na gardło?

Suche powietrze tylko podrażnia błony śluzowe nosa i gardła, więc najlepszym rozwiązaniem jest właściwe nawilżenie pomieszczenia, w którym się aktualnie przebywa. Można to zrobić w bardzo prosty sposób przez położenie na ciepły kaloryfer mokrego ręcznika, z którego odparowująca woda będzie unosić się w powietrzu i je nawilżać. Warto również zaopatrzyć się w specjalne nawilżacze.

2 Comments

  1. Sylwia

    4 października 2016 o 15:17

    Rosół jest najlepszy, potwierdzam. Bez niego bym dzisiaj nie mówiła, a mam chyba zapalenie gardła :/

  2. Ania

    15 czerwca 2017 o 19:13

    Z tym rosołem to różnie bywa. Niektórzy twierdzą, że wcale nie pomaga, ale dla mnie to najlepsze lekarstwo. Podobnie jak płukanki z solą.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *