Czy laser jest bezpieczny? Co powinno się wiedzieć o depilacji laserowej

Kobieta pod prysznicem

Depilacja laserowa staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem wśród kobiet, które chcą na dobre pozbyć się niechcianego owłosienia. Zanim się jednak na to zdecydują, chcą się upewnić, jak to działa i czy jest to bezpieczne dla zdrowia. Co powinno się wiedzieć, zanim wybierze się zabieg depilacji laserowej?

Jak działa depilacja laserowa?

Działanie lasera jest dość proste i polega na wysyłaniu wiązki światła przenikającej do skóry, gdzie pochłaniany jest przez melaninę, barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych, a wytwarzana przez niego duża ilość ciepła niszczy cebulki włosa. Nie ma żadnego wpływu na organizm, ponieważ laser nie wnika tak głęboko w skórę i działa wyłącznie powierzchniowo, jest więc bezpieczny dla zdrowia. Może być używany nawet w bardzo delikatnych i wrażliwych miejscach ciała.

Czy depilacja laserowa boli?

Zazwyczaj nie, choć nie jest to zabieg całkowicie bezbolesny i tak naprawdę wszystko zależy wyłącznie od wrażliwości człowieka i jego progu bólu. Depilacja może być wykonywana na każdej części ciała, ale może to wywoływać dyskomfort. Czasem może się wiązać z pieszczeniem lub szczypaniem. Istnieją salony, które oferują znieczulenie, tym samym poprawiając komfort zabiegu.

Czy depilacja faktycznie jest skuteczna?

Depilacja nie jest zabiegiem jednorazowym, nie da się za pomocą jednej sesji usunąć wszystkich włosów i do tego potrzeba co najmniej kilku wizyt. Dodatkowo laser działa tylko na włosy widoczne, będące w fazie wzrostu, lepiej więc przed odwiedzinami w salonie zrezygnować na kilka tygodni z depilacji mechanicznej. Dopiero po około trzecim zabiegu można mówić o blisko 90% usuniętych włosków.

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Jest to bardzo istotne, jeżeli chce się skutecznie usunąć niepożądane owłosienie. Należy zrezygnować z opalania się i wizyt w solarium. Laser działa najlepiej na skórze o jasnej karnacji i ciemnych włoskach. Powinno się również unikać podrażnienia skóry i uważać na uszkodzenia takie jak zadrapania czy skaleczenia, które są wyraźnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia depilacji, ponieważ mogą wiązać się z dyskomfortem i bólem.

Depilacja laserowa a przeciwwskazania

Przeciwwskazań jest jeszcze kilka i należy o nich pamiętać. Przede wszystkim nie zaleca się zabiegów osobom z chorobami skórnymi, jak łuszczyca, bielactwo czy opryszczka. Lepiej również uważać, gdy posiada się pieprzyk lub inne znamię na skórze – laser może je podrażnić i wywołać ból. Depilację laserową odradza się też kobietom w ciąży oraz cukrzykom i nadciśnieniowcom, gdyż w ich przypadku gojenie się ran po zabiegu może przebiegać nieprawidłowo.

Wady depilacji laserowej

Można wymienić chyba tylko jedną, a jest nią cena. Zabiegi, w zależności od tego, w jakim salonie są oferowane, mogą kosztować od około 150 złotych w górę i są zależne od partii ciała, którą chce się poddać depilacji. Nie jest to więc tanie, ale rezultaty z pewnością są tego warte. Można tu również dodać uczucie bólu, które może (choć nie musi) towarzyszyć w trakcie zabiegu, jednak to jest chyba niewielka cena za efekty.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *