Powody, dla których warto rzucić palenie

Paczka papierosów

Wszyscy palacze zdają sobie sprawę z tego, co niesie ze sobą tytoń i na jakie zagrożenia są narażeni. Najczęściej jednak nic sobie z tego nie robią, może nawet nie do końca rozumiejąc, jakie dokładnie skutki mogą ich czekać i dlaczego jednak warto byłoby rzucić palenie, nie tylko ze względu na swoje zdrowie, ale również zdrowie swojego otoczenia.

Dlaczego papierosy są szkodliwe?

Papieros to specyficzna mieszanka różnych szkodliwych substancji oraz wielu odmian tytoniu. Głównym składnikiem tytoniu jest nikotyna, która jest odpowiedzialna za uzależnienie i oddziałuje na wszystkie organy naszego ciała. Przyspiesza pracę serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi i większa częstotliwość oraz głębokość oddechów.

Oprócz nikotyny papierosy zawierają również substancje smołowe, które są substancjami rakotwórczymi. Podrażniają płuca oraz cały ośrodek oddechowy, a także pobudzają rozwój nowotworów. Palenie wywołuje liczne choroby – wiele postaci raka, niedokrwienie serca, zawał, gruźlice, udar mózgu, miażdżyce, upośledza płodność i szkodzi nienarodzonym dzieciom.

Co daje nam rzucenie palenia?

Lista rzeczy przemawiająca za tym, by rzucić palenie czy też by w ogóle się za nie nie zabierać jest dość długa. Wiele osób może machnąć na nie ręką, warto jednak poznać je dokładniej, zastanawiając się nad tym, czy rzeczywiście opłaca się palenie, niszczenie zdrowia sobie i innym, jak również zmaganie się z szeregiem innych negatywnych skutków, które przecież można bardzo łatwo uniknąć.

Zapalony papieros

Jak działa nikotyna na organizm?

Przede wszystkim palenie zabija bardzo powoli i boleśnie, wywołując szereg chorób, które prędzej czy później dadzą o sobie znać. Nowotwory, przewlekłe zapalenie oskrzeli, ciągły kaszel oraz wiele innych przypadłości. Czy warto tak bardzo niszczyć swoje zdrowie, w dodatku na własne życzenie? Paląc zwiększamy ryzyko zapadnięcia na choroby, na które mogłoby się nie zapaść będąc osobą niepalącą, dodatkowo palenie nie pozostaje również bez wpływu na otoczenie, a bierni palacze często płacą wysoką cenę, za wdychanie dymu tytoniowego. Papierosy szkodzą więc każdemu.

Jak rzucenie palenia wpływa na oddech?

Kto lubi wąchać popielniczkę? Dym papierosowy wnika głęboko w naszą skórę oraz pozostawia wyraźny zapach w naszych ustach. Jest on na tyle nieprzyjemny, że niejednemu palaczowi on przeszkadza. Nie paląc zadbamy nie tylko o nasz organizm, ale także o kwestie bardziej higieniczne. Oddech stanie się świeższy, a zęby odzyskają białą barwę, ponieważ papierosy wpływają nie tylko na oddech ale i na zęby, które żółkną i nie da się ich wybielić. Co ważne, oczyszczone płuca przestaną męczyć nas ciągłym, uciążliwym kaszlem.

Mężczyzna palący papierosa

Zerwanie z nałogiem a zdrowszy wygląd

Papierosy mają również duży wpływ na naszą cerę. Paląc skóra zaczyna się wysuszać i nabierać ziemistego, nieładnego kolorytu. Wyostrzają się także zmarszczki, a sama skóra zaczyna być szorstka i nieprzyjemna. Wszystko to za sprawą toksyn, które uwolnione w dymu tytoniowego się wchłaniają. Rzucając palenie, po jakimś czasie wszystko wróci do normy, a uwolniona od toksyn cera ponownie nabierze blasku, koloru i będzie po prostu o wiele zdrowsza. Dotyczy to także skóry dłoni oraz paznokci, jak również stanu naszych włosów.

Rzucenie palenia a korzyści finansowe

Przede wszystkim jednak papierosy to spory wydatek, a ich cena zazwyczaj oscyluje wokół 10 złotych, jak nie więcej. Jeżeli wypala się jedną paczkę dziennie, wówczas przekładając to na cały miesiąc i wtedy widać, jak wiele pieniędzy przepada. Zamiast wydawać na nałóg, który niszczy zdrowie i wygląd, nie lepiej byłoby zainwestować te pieniądze w lepszy sposób, albo zamiast wydawać, odłożyć je na jakiś inny cel? Można to spożytkować zupełnie inaczej, z o wiele lepszym rezultatem.

2 Comments

  1. Kamil

    4 października 2016 o 15:18

    No chyba nikt nie chce mieć raka i jeszcze za to płacić. To straszne, że ludzie w ogóle o tym nie myślą.

  2. HulaGula

    11 października 2016 o 13:35

    Ja w ogóle dziwię się, że wielu ludziom trzeba podawać powody, dla których warto rzucić palenie. Przecież ono nie ma żadnej zalety, a więc jest zbędne, dlatego powinno być oczywistym, że warto rzucić palenie.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *