Najlepsze książki biograficzne ostatnich lat

Okulary na książkach

Książki biograficzne od lat cieszą się sporą popularnością. Polacy lubią czytać o czyimś życiu, szczególnie jeśli nie było ono usłane różami. Chętnie pochłaniamy historie znanych osób, które w jakimś stopniu przyczyniły się ludzkości. Najchętniej kupowane są biografie naukowców, aktorów, piosenkarzy i sportowców. Czyje biografie warto przeczytać?

„Amy. Moja córka”

O Amy Winehouse słyszał chyba każdy, kto interesuje się współczesną muzyką. Niesamowity, ciemny głos, ogromny talent, ale i skłonności do autodestrukcji. Amy zmarła w wieku 27 lat, przez co dołączyła do słynnego „Klubu 27”, czyli osób znanych ze świata muzyki, które odeszły w tak młodym wieku. Książka „Amy. Moja córka” została napisana przez ojca gwiazdy Mitchella Winehouse’a, z którym Amy miała skomplikowaną relację.

Ojciec opisał chronologicznie życie Amy zaczynając od dzieciństwa, przez jej młodość, zainteresowanie muzyką, problemy psychiczne, nadużywanie narkotyków i innych używek. Książka Mitcha Winehouse’a to obowiązkowa propozycja dla fanów tej niezwykle utalentowanej artystki.

„Ja, Ozzy. Autobiografia”

Fani mocniejszego brzmienia koniecznie muszą sięgnąć po autobiografię Ozzy’ego Osbourne’a. Ten założyciel zespołu Black Sabbath miał i ma nadal wyjątkowo barwne życie, o którym warto dowiedzieć się więcej. Ozzy sam zabrał się za napisanie książki o sobie i słusznie. Nikt tak zabawnie i szczerze nie opowiedziałby o swoim życiu jak właśnie on. Przytaczane tam historie są opisane w niezwykle drobiazgowy sposób. Nie brak tam anegdot dotyczących kontrowersyjnego życia muzyka. Książkę czyta się właściwie jednym tchem i warto się z nią zapoznać, nawet jeśli nie jest się fanem tego artysty.

„Steve Jobs”

Książka autorstwa Isaacsona Waltera to hołd w kierunku Steve’a Jobsa. Ma ona przeszło 700 stron wspomnień o tym wybitnym twórcy marki Apple. Powstawała ona prze kilka lat i jest oparta na rozmowach z samym Jobsem, jak i z jego rodziną, przyjaciółmi i pracownikami. W książce tej nie brakuje opowieści o porażkach i sukcesach tego wizjonera, a także dostrzec można jak innowacyjnym i wyjątkowym człowiekiem był Jobs w tamtych czasach. Tacy geniusze zwykle mają też i wady, w przypadku Steve’a był to generalnie trudny charakter i chęć kontrolowania wszystkiego.

„Mike Tyson. Moja prawda”

Mike Tyson to jeden z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych bokserów na świecie, nic więc dziwnego, że powstała o nim książka. Za biografię odpowiada sam sportowiec, powstała ona z pomocą Larry’ego Slomana. Historia tego boksera od samego początku obfitowała w trudne wydarzenia. W młodym wieku miał on pierwsze zatargi z prawem, przez co szybko trafił do poprawczaka. Tam dostrzegł go były bokser, który zobaczył w nim potencjał.

Sportowe życie Tysona też nie należało do idealnych. Sportowiec ewidentnie miał ze sobą problemy, co było widać w tym co robił: był oskarżony o gwałt, siedział w więzieniu, odgryzł rywalowi kawałek ucha, nadużywał alkoholu, narkotyków, leków. Ta książka to przykład na to, że można sięgnąć dna, a mimo wszystko wyjść na prostą i wygrać z własnym życiem.

2 Comments

  1. Castello

    20 czerwca 2017 o 08:40

    Amy Winehouse zdecydowanie przedwcześnie zmarła. Jej głos to był dar od Boga. Pięknie śpiewała.

  2. lidka

    10 lipca 2017 o 12:35

    Nigdy nie lubiłam książek biograficznych, to akurat ten rodzaj literatury, który omijam szerokim łukiem, ale o Jobsie to bym akurat poczytała.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *