Skończyły się czasy wycieńczającego przesiadywania w bibliotekach i mozolnego wertowania kolejnych tomów w poszukiwaniu interesujących nas informacji. Mamy to już za sobą dzięki Google – internetowej wyszukiwarce, z której wielu z nas korzysta praktycznie każdego dnia. Prawie każdą informację jesteśmy teraz w stanie wyszukać w jedną chwilę – jeżeli tylko wiemy, jak szukać. Bo bywa przecież i tak, że wpisujemy jakieś hasło, a tu wyskakują nam wyniki zupełnie nie takie, jakich oczekiwaliśmy. Co robić, by uniknąć podobnych sytuacji? Jakie metody stosować, by szybko i skutecznie odnaleźć za pomocą Google dokładnie te dane, których poszukujemy? Jest parę wskazówek, które mogą być pomocne.
1. Postaw na prostotę
2. Nie przejmuj się pisownią
3. Nie przejmuj się też interpunkcją
4. Dobieraj właściwe słowa
5. Szukaj konkretnej frazy
6. Co robić, jeśli nie znasz wyrazu?
7. Pomiń określone wyniki
8. Jak znaleźć plik określonego typu?
9. Jak szukać według kryteriów językowych?
10. Jak szukać według czasu publikacji?
11. Jak znaleźć synonimy?
12. Jak szukać na konkretnej stronie?
13. Jak szukać stron pokrewnych?
14. Jak szukać obrazów?
15. Jak wyszukiwać liczby z określonego zakresu?
Spróbuj początkowo interesujące cię zagadnienie sformułować w jednym czy dwóch słowach. Im mniej słów, z których składa się hasło, tym więcej wyników zostanie wyszukanych. Oczywiście nie wszystkie z tych wyników muszą ci odpowiadać, ale dobrze jest właśnie od tego zacząć, a potem poprzez stopniowe dodawanie do hasła kolejnych słów, czyli coraz bardziej precyzyjne określanie go, zawężać liczbę wyników, dopóki nie znajdziesz tego, czego naprawdę poszukujesz.
Zwłaszcza poszukując informacji związanych z nowym dla ciebie terminem, łatwo można coś przekręcić, ale nie powinieneś się tym martwić. Google wybierze najbardziej powszechną pisownię słowa, więc nawet, jeśli popełnisz błąd, nie powinno to stanowić problemu.
Podobnie nie musisz zawracać sobie głowy wielkością liter czy interpunkcją.
Układając hasło, które wpiszesz w wyszukiwarkę, musisz zadbać o to, by użyte przez ciebie słowa nie tylko oddawały to, co masz na myśli, pod względem znaczenia, ale również, by były to określenia powszechnie używane. Wtedy, rzecz jasna, większe jest prawdopodobieństwo odnalezienia ich w sieci.
Jeśli chcesz znaleźć konkretną frazę, zamieść ją w cudzysłowie. Wówczas Google odszuka słowa z twojego hasła, zachowując ich składnię i kolejność, w jakiej je napisałeś. Uważaj jednak, bo wyszukiwarka może wtedy odrzucić merytorycznie właściwe wyniki ze względu na inny szyk wyrazów.
Przy wyszukiwaniu, posiłkując się cudzysłowem, nie musisz znać nawet całej interesującej cię frazy. Powiedzmy, że chodzi ci po głowie jakiś cytat i chcesz go wyszukać w sieci, żeby się dowiedzieć, kto jest jego autorem. Wpisujesz go więc w Google, stosując cudzysłów, ale okazuje się, że nie pamiętasz go dokładnie – jakieś słowo wyleciało ci z głowy. W takim wypadku słowo to zastępujesz gwiazdką (*), na przykład „* zostały rzucone” albo „veni * vici”. W ten sposób Google odnajdzie właściwy cytat.
Jeżeli chcesz znaleźć, dajmy na to, informacje o odrze, jako chorobie, nie na rękę ci, by wyszukiwarka zasypała cię wiadomościami o rzece Odrze. Żeby więc tego uniknąć, w haśle wpisujesz minus. W tym konkretnym przypadku wyglądać to będzie następująco:
odra -rzeka
W ten sposób wszystkie hasła odnoszące się do Odry, jako do rzeki, zostaną automatycznie pominięte. Ważne, by między minusem, a określaną przez niego kategorią haseł, nie było spacji!
Może być i tak, że będziesz chciał nie tylko znaleźć interesujące cię dane, ale odszukać je w konkretnym typie pliku. To też da się zrobić z Google. Wystarczy, że dodasz do swojego hasła dopisek filetype:rodzaj pliku. Podaję przykład:
historia polski filetype:pdf
Google pozwala ci odnaleźć informacje we wszelkich językach (co może się przydać, jeśli dobrze sobie z nimi radzisz), lub zawęzić wynik poszukiwań tylko do stron w języku polskim (jeżeli czytanie na interesujący cię temat na przykład po angielsku mogłoby stanowić problem). Ustawienia zmienia się, klikając „Narzędzia wyszukiwania”, a następnie „Język”.
Również dzięki narzędziom wyszukiwania możesz określić, jak nowe mają być znalezione publikacje. Czy potrzebujesz najświeższych informacji i wszystkie sprzed tygodnia już cię nie interesują? Czy może szukasz takich sprzed roku? Albo kryterium czasu nie ma dla ciebie w ogóle znaczenia? W Google ty decydujesz.
Zdarzają się też sytuacje, gdy interesuje cię nie tylko dane słowo, ale i pokrewne hasła. Jeśli tak, skorzystaj ze znaku ~. Wtedy oprócz wyrazu, który wpiszesz w wyszukiwarce, znalezione zostaną też wyrazy bliskoznaczne.
Możesz zrobić tak, by zamiast wyników rozsianych po całej sieci, znalezione zostały tylko te na określonej stronie internetowej. Żeby to zrobić wpisz site:adres strony wyszukiwana treść. Na przykład:
site:wp.pl andrzej duda
Jeżeli znalazłeś już coś, co cię interesuje, i nabrałeś ochoty na więcej, istnieje prosty sposób na znalezienie w sieci podobnych treści. Wpisz related:adres strony.
Jeśli szukasz jakiegoś obrazu, wystarczy użyć Google Grafika. Podobnie jeśli poszukujesz źródła konkretnego obrazu – również możesz odszukać je w taki sposób (trzeba tylko zapisać obraz lub skopiować adres URL).
Ta funkcja bardzo się przydaje, jeśli szukasz w sieci konkretnego towaru, który zamierzasz nabyć, i interesuje cię przy tym wyłącznie określony przedział cenowy. By zatem z miejsca odrzucić nie mieszczące się w owym przedziale wyniki wyszukiwania, wpisując hasło, posłuż się dwukropkiem (..). W taki chociażby sposób:
pluszowy mistrz yoda 50zł..200zł
Google jest niezwykle przydatnym narzędziem i na pewno pomaga oszczędzić sobie długich godzin poszukiwań. Wystarczy tylko trochę ćwiczeń, by nabyć wprawę i wykorzystywać w pełni możliwości, jakie daje ta wyszukiwarka. Co nie powinno być szczególnie trudne.
jeden komentarz