Domek na narzędzia to rzecz, która z pewnością będzie przydatna dla osób, które lubią majsterkować, lub tych, którzy po prostu narzędzi mają mnóstwo i chcieliby je w jakiś sposób zorganizować. Możemy kupić gotową konstrukcję, lub zbudować ją sami. Sprawdzimy więc dzisiaj, jaki domek na narzędzia ogrodnicze najlepiej wybrać?
Aby domek mógł spełniać swoją funkcję, dobrze, aby miał wymiary co najmniej 200 cm x 130 cm. Domek o takich wymiarach może spokojnie zastąpić kilka dużych skrzynek na narzędzia. Jeśli jednak dysponujecie większą przestrzenią, polecamy przemyśleć zakup lub budowę nieco większego domku, tak by mógł spełniać również rolę schowka na inne sprzęty.
Oprócz tak ważnego aspektu jak rozmiar stajemy przed decyzją, czy wybrać kupno gotowego domku narzędziowego, czy może zaprojektować i zbudować go samodzielnie. Kupienie gotowego domku pozwala zaoszczędzić czas, jednak może być kosztowne. Najtańsze domki to wydatek kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że oprócz nowych konstrukcji, możemy znaleźć oferty kupna używanych domków narzędziowych, wśród których znajdą się egzemplarze, które mogą posłużyć na jeszcze wiele lat.
Najpopularniejszym tworzywem, z którego wykonuje się domki narzędziowe, jest drewno sosnowe. Drewniane domki są uniwersalne i pasują do każdego wystroju ogrodu, nie musimy więc martwić się o aspekty wizualne. Jeśli chcemy kupić gotowy domek, to znalezienie takiego drewnianego nie będzie problemem, gdyż są one bardzo łatwo dostępne. Utrzymanie takiego domku wymaga jednak nieco uwagi. Drewno należy systematycznie konserwować np. za pomocą impregnatu lub bejcy. Dzięki temu mamy jednak możliwość delikatnej modyfikacji domku, np. zmiany koloru. Oprócz praktycznego schowka, taki domek może być więc estetyczną dekoracją do naszego ogrodu.
Domek narzędziowy wykonany z plastiku może być świetną opcją dla osób… leniwych. Utrzymanie takiej konstrukcji nie wymaga bowiem wiele wysiłku. W przeciwieństwie do drewnianych domków te wykonane z tworzyw sztucznych nie muszą być poddawane konserwacji i mimo to, są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jedyne co musimy zrobić, to raz na jakiś czas umyć domek. Zaletą jest niewątpliwie fakt, że plastikowe domki narzędziowe są proste w budowie. Nawet kupując gotowy domek, łatwo jest samodzielnie połączyć wszystkie elementy. Minusem może być to, że jednak plastikowy domek wizualnie prezentuje się nieco gorzej, niż taki wykonany z drewna.
Domek wykonany z metalu jest jedną z ekonomiczniejszych opcji. Minusem może być jednak to, że aby zapobiec szybkiemu zniszczeniu, niezbędne jest wykonanie betonowej wylewki przed postawieniem domku. Metalowy domek należy jednak do tych, które nie zdobią zbytnio otoczenia. Jeśli jednak wybierzemy wyższą półkę cenową, możemy znaleźć również takie, które są efektowne pod względem wizualnym.
brak komentarzy