Jak samemu zbudować domek na narzędzia?

domek narzedziowy

Domek na narzędzia to zazwyczaj niewielki budynek gospodarczy, którego przeznaczeniem jest przechowywanie różnego rodzaju narzędzi. Jeśli jest nieco większy, może również pełnić rolę schowka na większe sprzęty ogrodowe, a także rowery bądź dziecięce zabawki. Jeśli więc brakuje wam miejsca do przechowywania lub chcecie w wygodny sposób się zorganizować, warto rozważyć budowę domku narzędziowego. Jak to zrobić?

Jak budowa domku narzędziowego wygląda od strony prawnej?

Jeśli chcemy postawić domek na własnej działce, nie należy zapominać o aspektach prawnych takiego przedsięwzięcia. Tutaj sprawa akurat nie wydaje się zbyt skomplikowana. Otóż jeśli powierzchnia naszego domku nie będzie przekraczała 35 m2 nie będziemy potrzebować żadnego zezwolenia. Jeśli natomiast mamy w planach budowę większego obiektu, należy zgłosić odpowiedni wniosek do urzędu.

Co jest potrzebne do budowy ogrodowego domku na narzędzia?

Zanim przejdziemy do budowy, należy zastanowić się nad tym, jak chcemy, by nasz domek wyglądał. Oprócz tak podstawowej rzeczy, jak główny budulec (domek może być wykonany z metalu, drewna, plastiku itd.), musimy zaplanować rozmiary domku. Również do przemyślenia będzie kształt, kolor itd. Ogólny sposób postępowania jest jednak dosyć uniwersalny. Jako że najczęściej wybieranym materiałem jest drewno, na tym właśnie się dzisiaj skupimy.
Niezbędne na pewno będzie przygotowanie następujących narzędzi: miarka, młotki, wiertarka, wkrętarka, komplet bitów, poziomica, drabina. Ponadto do samej budowy potrzebować będziemy: belki, mocowania, kantówki, okucia, deski podłogowe, listwy, papa na dach.

Jak zbudować domek narzędziowy krok po kroku?

Istotne jest, by zacząć budowę od zrobienia betonowej wlewki. Jeśli to mamy już gotowe, możemy przystąpić do mocowania legarów, czyli element wsparcia dla konstrukcji podłogi. Pamiętajmy, by zachować między nimi odpowiedni odstęp około 30-50 cm. Następnie mocujemy deski podłogowe. Deski mocujemy do legarów za pomocą wkrętów. Zaczynamy jak najbliżej drzwi. Pierwsze panele kładziemy kilka milimetrów od ściany, dzięki czemu unikniemy puchnięcia i odkształceń.

Następnie przechodzimy do montażu ścian. Montowanie belek rozpoczynamy od przymocowania ich do legarów. Pamiętajmy o pozostawieniu miejsca na wejście do domku i otworze na okno, jeśli projekt to przewiduje. Każdy przymocowany element ścian najlepiej sprawdzać przy pomocy poziomicy. W trakcie budowy ściany w miejsce na to przeznaczone mocujemy framugę drzwi. Między ścianą a podłogą montujemy listwy wykończeniowe, zarówno zewnątrz jak i wewnątrz domku.

Przed budową dachu warto wzmocnić całą konstrukcję za pomocą kolejnych listw wykończeniowych. Dach może być jedno lub dwuspadowy. Jeśli wybieramy pierwszą opcję, wystarczy, że poprzybijamy deski elewacyjne, a na całość położymy papę bitumiczną. W przypadku dachu dwuspadowego musimy pamiętać, by kawałki na szczycie mocno na siebie zachodziły.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *