Kocioł gazowy a przegląd techniczny. Co musisz wiedzieć, decydując się na kocioł gazowy?

Kocioł gazowy

Istnieje wiele sposobów, którymi można ogrzać pomieszczenia. Jedni stosują instalacje wodne, aby ocieplić nimi mieszkanie i uzyskać dostęp do ciepłej wody, a drudzy decydują się na kotły gazowe. W niniejszym artykule będziemy pisać o zastosowaniach kotłów gazowych, a także podpowiemy, kiedy należy zrobić ich przegląd techniczny.

Jak funkcjonują kotły gazowe?

Ostatnimi czasy większość osób decyduje się na instalację gazową. Może być spowodowane tym, że taki rodzaj ocieplenia wiąże się z niskimi opłatami i skuteczniej ogrzewa pomieszczenia niż np. instalacje wodne. W przypadku ocieplenia za pomocą gazu potrzebny jest nie tylko specjalny kocioł, ale także należy zamontować instalację gazową w całym mieszkaniu, aby skutecznie mogła ona funkcjonować. Ich instalacją zajmują się różne firmy np. kocioł gazowy znajdziesz w ofercie eco-team.pl. Wśród ich usług są nie tylko ekologiczne systemy grzewcze na bazie gazu, ale także systemy, które umożliwiają ocieplenie pomieszczenia za pomocą instalacji solarnych. A jak funkcjonują kotły gazowe? Do palnika dostarczany jest gaz, który zapala się pod wpływem wytworzonej przez zapalnik iskrę. Stworzone ciepło jest przemieszczane przez instalację gazowe i w ten sposób ocieplamy pomieszczenie. Podobnie jest z ogrzewaniem wody użytkowej, jednakże w tym przypadku ciepło jest dostarczane do zbiornika wodnego.

Niektóre kotły grzewcze na bazie gazu są ekologiczne. To znaczy, że są energooszczędne, ponieważ kociołek nie wykorzystuje za dużo gazu i można przy tym zaoszczędzić.

Większość osób woli ocieplać swoje mieszkania kotłami gazowymi, ponieważ posiadają zbiornik, z którego przepływa gaz płynny (LPG). Dzięki temu ocieplisz nie tylko mieszkanie, ale także taki system może przygotować ciepłą wodę użytkową.

Gdzie sprawdzą się kotły gazowe i ile kosztują?

Czy kotły gazowe nadadzą się do każdego budynku? Niekoniecznie. Głównie wykorzystywane są przy niewielkich domach jednorodzinnych. Jednakże nie muszą być umieszczone w piwnicach, taki system grzewczy może być zamontowany nawet w kuchni lub łazience. Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne posiadają system, w których można elastycznie regulować poziom wydzielanej energii i ich nowoczesny design nada klimat w pomieszczeniach.

Koszt kotłów gazowych jest zróżnicowany względem ich rodzajów. W przypadku ekologicznych można zapłacić około 5000-9000 zł, a tradycyjne mogą kosztować około 3500 zł wzwyż. Dodatkowo należy zapłacić za usługę firmy, która zajmuje się ich montażem w cenie około 2000 zł.

Kiedy należy zrobić przegląd techniczny kotłów gazowych?

Gdy chcemy zaopatrzyć się w kocioł gazowy, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, kiedy należy zrobić przegląd techniczny. Jest to najważniejsza część, ponieważ dzięki temu można sprawdzić, czy system grzewczy działa prawidłowo i czy wymagana jest wymiana bądź naprawa. Kiedy należy zrobić przegląd techniczny? Kontrola takiego systemu grzewczego powinna być przeprowadzona co najmniej raz w roku.

jeden komentarz

  1. Pierzchała

    28 września 2021 o 13:08

    Ciągle poszukuję najlepszego rozwiązania do mojego domu i ten piec do mnie przemawia. Nie jest bardzo drogi, jednak szkoda, że nie wspomniano, ile przegląd kosztuje i jakie są koszty eksploatacji.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *