Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

jak ochronić dom przed burzą

Lato to nie tylko słońce za oknem i wysokie temperatury. Ta pora roku przynosi ze sobą również gwałtowne burze. To zjawisko jest wprawdzie piękne, ale również bardzo niebezpieczne. Podczas gwałtownej burzy możemy ucierpieć nie tylko my ale również cały nasz dobytek. Należy się zatem przed nią skutecznie chronić. Co zrobić, aby uniknąć uszkodzenia domu w trakcie nawałnicy? Zapraszamy na nasz artykuł!

Czym są pioruny, czyli co tak naprawdę nam zagraża?

Popularne błyskawice to wyładowania elektryczne występujące między naelektryzowanymi chmurami lub między chmurą burzową a ziemią. To odmiana iskry elektronicznej, czyli krótkotrwałego prądu elektrycznego płynącego w zjonizowanym powietrzu między chmurami lub częściami chmury do różnych potencjałów lub między chmurą a ziemią. Powstaje w wyniku gwałtownego zderzenia kropel lub krup lodowych ze sobą. Pioruny mogą być także skutkiem tarcia pomiędzy drobinami pyłu (burze pyłowe) lub w chmurach popiołów i gazów powstałych podczas erupcji wulkanicznej i pożarów lasów.

Dlaczego błyskawice są tak niebezpieczne dla sprzętów elektrycznych?

Podczas wyładowania piorun osiąga napięcie rzędu nawet miliarda woltów i natężenie równe kilku tysiącom amperów. To moc małej elektrowni atomowej! Dlatego gdy piorun uderzy bezpośrednio w linie, do której podłączone są urządzenia, cały prąd przez niego skumulowany dostaje się wprost do sprzętu i niszczy go.

Jednak burza może zaszkodzić naszym pralkom, lodówkom czy telewizorom również w inny sposób. Pioruny działają bowiem również na odległość. Wszystko dzięki, znanej z lekcji fizyki, indukcji elektromagnetycznej. Wskutek tego procesu również powstaje przepięcie, jest ono wprawdzie mniej groźne niż przepięcie bezpośrednie, ale także może ono zniszczyć sprzęt.

burza na osiedlu domków jednorodzinnych

Czy zamontowanie piorunochronu wystarczy?

Piorunochron, czyli urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna od kilkuset lat stanowi zabezpieczenie przed burzą. Działa on poprzez odprowadzanie do ziemi prądu o natężeniu rzędu nawet kilkunastu tysięcy amperów. Zetknięcie takiej siły z budynkiem na pewno spowodowałoby w nich trudne do usunięcia zniszczenia, dlatego warto się w niego zaopatrzyć, choć konieczność jego posiadania nie jest regulowana w Polsce żadnymi przepisami.

Jednak nie chroni on przed szkodliwym działaniem pioruna, a jedynie je zmniejsza. Sprzęty elektryczne w domu z piorunochronem nadal mogą ulec zniszczeniu! Skutecznie broni on jedynie przed pożarem wywołanym przez uderzenie pioruna. Aby mieć gwarancję stuprocentowej ochrony przed burzą sam piorunochron nie wystarczy. Trzeba wytoczyć cięższe działa. Zainstalowanie w domu ograniczników przepięciowych, które montuje się przy wejściu instalacji elektrycznej do obiektu powinno pomóc skutecznie ochronić mieszkanie przed wyładowaniami.

Jak skutecznie ochronić się przed burzą?

Kiedy jesteśmy w domu najlepiej odłączyć wszystkie posiadane sprzęty od zasilania. W okresach szczególnego zagrożenia burzowego należy robić to również przed każdym dłuższym pobytem poza domem i snem. Bezpiecznie jest również odłączyć kabel internetowy od komputera, czy routera i wyciągnąć kabel antenowy z telewizora. Zewnętrzne anteny warto na czas burzy wyłączyć i schować do domu. Dobrze jest również zainwestować w kupno listw antyprzepięciowych. Zwykłe nie dają tak skutecznej ochrony jak ich udoskonalone odpowiedniki, nawet jeśli posiadają specjalne wyłączniki.

burza nad wioską

Co zrobić w przypadku, gdy jednak ponieśliśmy straty?

Chwila nieuwagi, piorun uderzył i cały domowy sprzęt nadaje się już tylko do wyrzucenia. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Co wtedy zrobić? Najlepiej zareagować odpowiednio wcześniej i ubezpieczyć się od tego typu wypadków.

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem najlepiej sprawdzić, czy zawiera ona zapis tylko o skutkach przepięcia spowodowanego bezpośrednim uderzeniem pioruna, czyli takim, który zostawia po sobie ślad, czy również zostały w niej wspomniane uderzenia pośrednie. Te drugie bowiem zdarzają się o wiele częściej i są tak samo groźne dla sprzętu elektrycznego. Warto więc zwrócić na to uwagę, bo w ten sposób możemy uniknąć wielu problemów.

3 Comments

 1. marina

  28 września 2016 o 15:52

  Z zakładem energetycznym o zwrot za uszkodzenia to ciężka batalia. Lepiej zastosować się do wskazówek. Według przepisów piorunochron jest konieczny tylko w budynkach użyteczności publicznej. Nic nie szkodzi aby założyć go na własny dach domu.

 2. Mika

  5 października 2016 o 08:24

  Ja niestety choćbym chciała, to nie mogę wprowadzić żadnych modernizacji bo wszystko leży w interesie i dobrych chęciach właściciela kamienicy.

 3. Straszydło

  7 października 2016 o 14:35

  Ja się boję burzy, jak cholera. Jak jestem w domu, to zamykam okna i wyłączam z prądu wszystkie urządzenia, za wyjątkiem lodówki. Mamy piorunochron, ale po prostu – boję się. Mojej kuzynce po burzy spalił się komputer stacjonarny, a znajomemu – telewizor.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *