Prawidłowa pielęgnacja włosów farbowanych

Farbowanie włosów

Kobiety farbują włosy nie tylko, a nawet nie przede wszystkim po to, by ukryć siwiznę. Zmiana koloru często podyktowana jest modą, chwilowym kaprysem, chęcią zmiany wizerunku. Farba ma być także sposobem na dodanie blasku matowym włosom. Jednak często dzieje się odwrotnie

.

Niechciane skutki farbowania włosów

Złej jakości farba do włosów i nieprawidłowo przeprowadzony zabieg zmiany koloru to dwa najczęstsze powody, dla których zdrowe włosy nagle zaczynają się łamać, kruszyć i stają się wyraźnie przesuszone. Zbyt częsta koloryzacja może prowadzić nawet do wypadania włosów. Przy czym określenie „zbyt częsta” należy rozumieć nie jako regularne pokrywanie odrostów, ale jako impulsywne zmiany koloru włosów częściej niż co cztery tygodnie. Miesiąc to okres, w którym włosy powinny się wzmocnić a cebulki zregenerować. U niektórych kobiet proces ten trwa dłużej i nie powinno się go sztucznie skracać.

Farba do włosów ma wpływ także na skórę głowy. W rzadkich przypadkach zdarza się swędzenie lub pieczenie skóry głowy oraz łupież. Czasem może też pojawić się wysypka. Te dolegliwości nie są groźne dla zdrowia, ale na pewno nie należą do przyjemnych, dlatego przed zafarbowaniem włosów po raz pierwszy nową farbą należy bezwzględnie przeprowadzić test uczuleniowy. Informację o tym, jak go zrobić można znaleźć na ulotce.

Jak pielęgnować włosy farbowane?

Włosy farbowane wymagają dwojakiego wsparcia. To, co szczególnie niepokoi panie, to fakt, że kolor dosyć szybko przestaje być intensywny, traci blask, a włosy, które miały być prawdziwą ozdobą, są zaledwie tłem. Z pomocą niewątpliwie przyjdzie szampon do włosów farbowanych, którego zadaniem jest przede wszystkim ochrona koloru włosów i delikatne mycie bez „spierania” farby. Jednak, ponieważ włosy farbowane prawie zawsze są lekko zniszczone, sam szampon to za mało. Na półce z kosmetykami powinna znaleźć się także odżywka do włosów farbowanych, która intensywnie nawilży i wygładzi łuski włosowe. Dobrze jest, gdy szampon i odżywka są z tej samej serii, wzajemnie się uzupełniają i lepiej dbają o kolor i kondycję włosów. Warto także dobierać kosmetyki w zależności od koloru włosów. Bez trudu znajdziemy szampony i odżywki do włosów blond oraz ciemnych. Coraz częściej pojawiają się kosmetyki do pielęgnacji farbowanych włosów rudych.

Czego potrzebują włosy rude po farbowaniu?

Aby utrwalić na włosach rudy kolor, dobrze jest po zabiegu farbowania zakwasić włosy płukanką z octu lub owoców cytrusowych. Oczywiście nie traktujemy włosów czystym octem lub sokiem wyciśniętym z cytryny, skończyłoby się to drastycznym przesuszeniem. Wystarczy na litr przegotowanej wody dodać ok. 10 ml octu lub 5 ml soku. Dla podkreślenia koloru i zachowania blasku dobrze jest wetrzeć we włosy niedużą ilość olejku migdałowego, jojoba, awokado. Od oleju kokosowego lub palmowego lepiej trzymać włosy z daleka. Nie zaszkodzi sięgnięcie po szampony i odżywki z dodatkiem silikonu. Jest bardzo dobrą ochroną dla włosów farbowanych, szczególnie na rudo. Nie jest tajemnicą, że rudy kolor „schodzi” z włosów najszybciej.

Włosy blond po farbowaniu

Farby w odcieniach blond nie są tak podatne na wypłukiwanie jak w przypadku rudości. Tutaj problemem jest przede wszystkim zachowanie blasku i odcienia. Przy nieprawidłowej pielęgnacji włosy w odcieniu ciemny blond mogą przeistoczyć się w wyblakłe siano lub zakurzoną słomę, dlatego warto przeczytać co nieco o pielęgnacji farbowanych włosów blond na tej stronie schwarzkopf.pl/pl/koloryzacja/blondwlosy/dark-blonde-hair.html.

Warto też wiedzieć, że przesuszone farbowane blond włosy można raz na jakiś czas umyć tylko odżywką. Nie poleca się suszenia gorącym powietrzem, to duży wróg blasku farbowanych włosów. Lepiej jest postawić na naturalne suszenie. Dobrze jest też zrezygnować z rozczesywania na mokro. Chociaż jest to uznawane za łatwiejsze, prawda jest taka, że mokre włosy mają tendencję do łamliwości. Dla rekonstrukcji farbowanych włosów blond można raz na jakiś czas użyć maski proteinowej.

jeden komentarz

  1. kaliope

    26 października 2017 o 13:10

    I chyba dlatego nie zdecydowałam się jeszcze na to, by zafarbować swoje włosy, póki co hołduje w swoim naturalnym kolorze i nie planuje tego zmieniać, wystarczająco dużo mam problemów teraz, by jeszcze męczyć się z farbą.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *