Praca na swoim – od czego zacząć? Pierwsze kroki ku własnemu biznesowi

Mężczyzna w białej koszuli

Praca zawodowa dla wielu osób jest koniecznością i jedyną gwarancją pewnego źródła zarobku. Choć o własnym biznesie i pracy na własny rachunek myśli wielu, mało kto się na to decyduje, głównie przez obawę o to, czy da sobie radę. Mimo to znajdzie się też wielu śmiałków, którzy nie tylko podjęli tę ryzykowną decyzję, ale i osiągnęli sukces zawodowy oraz samospełnienie. Jak do nich dołączyć? Jak stawiać pierwsze kroki we własnym biznesie?

Czy warto założyć własny biznes?

Gdy praca zawodowa nie przynosi nam satysfakcji, poświęcamy jej większość naszego czasu i nie mamy go na nic innego, a płaca i tak jest marna, pojawia się pytanie – czy nie lepiej byłoby zacząć pracować na własny rachunek? Perspektywa kusząca, zwłaszcza że można byłoby rozpocząć działania w tym kierunku, który nas interesuje, może nawet poświęcić się swoim pasjom, by móc na nich poważnie zarabiać. Brzmi ciekawie? Jak najbardziej i często podjęcie takiej decyzji, jest z korzyścią nie tylko dla naszego portfela, ale i dla naszego samopoczucia.

Oczywiście prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwe, a to, co najczęściej hamuje ludzi, jest właśnie brak rozeznania w sprawie. Na całe szczęście o własnym biznesie pisze się dużo w internecie – czytaj np. na Teberia.pl. Pozwala to na zdobycie niezbędnej wiedzy odnośnie stawiania pierwszych kroków w pracy na własny rachunek. Porady takie bywają pomocne, a współcześnie przy tak łatwym dostępie do informacji, każdy może zacząć działać właśnie w tym kierunku, a poradników i serwisów tego typu nie brakuje.

Jak zacząć pracować na swoim?

Odejście od aktualnej pracy i rozpoczęcie własnej działalności nie jest takie proste. Najczęściej wiąże się z dużymi zmianami, zarówno jeżeli chodzi o podejście, sposób działania, jak i o niepewność tego, czy się opłaci. Dlatego, pierwszym i najważniejszym krokiem, będzie określenie tego, co chcemy robić – jak sobie to wyobrażamy, jakie mamy plany. Jednym słowem, nie da się odejść z dnia na dzień i należy się przygotować. Stworzenie biznesplanu i uwzględnienie wszystkich potrzebnych formalności będzie tu koniecznością. Trzeba być pewnym tego, co zamierza się zrobić, a wcześniej poczynić odpowiednie przygotowania.

Praca i komputer

Praca na swoim, a umowa o pracę

Jeżeli pracujemy zawodowo i planujemy założyć własny biznes, z pewnością prędzej czy później trzeba będzie zdecydować się na złożenie wypowiedzenia. Zanim się to zrobi, należy najpierw dobrze przygotować się do startu biznesu, a także rozeznać się w prawach, przywilejach i obowiązkach pracowniczych. To ważne, by w momencie rozstania z dotychczasową pracę, zachować się właściwie.

Jak odchodzimy, zróbmy to z klasą, uprzedzając odpowiednio wcześniej przełożonych i umawiając się na datę zakończenia umowy. Może to nastąpić albo zgodnie z przepisami i z uwzględnieniem czasu w zależności od stażu pracy, albo za porozumieniem stron. Warto zrobić to w dobrym stylu i nie paląc za sobą mostów. Z biznesem różnie bywa – jeżeli nie wypali, wciąż możemy mieć drogę powrotu, albo szukać czego innego.

Jak znaleźć pomysł na biznes?

kierować się własnymi zainteresowaniami i przekucie ich w realny zarobek albo znalezienie zajęć pokrewnych, które przyniosą nam ten sam rezultat. Tak naprawdę, pomysłów może być naprawdę wiele, a zaglądając do internetu i poszukując informacji, można natknąć się na setki gotowych już pomysłów. Być może któryś z nich, będzie tym, czego się szuka?

Warto też zapoznać się z kwestiami formalnymi, w końcu prowadzenie własnej działalności nie odbywa się w pustce i wszystko musi być zgodne z obowiązującym prawem i przepisami. Pomysł na własny biznes jest więc tylko pierwszym krokiem i to najłatwiejszym, każdy kolejny będzie wymagał coraz większego wysiłku i zaangażowania. Należy też pamiętać, że praca na swoim, nie jest dla każdego.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *