Nawozy dolistne, nawozy systemowe… rodzaje i charakterystyka nawozów stosowanych w rolnictwie

Kiełkująca roślina

Uprawa roślin nie należy do łatwych zadań i każdy rolnik posiadający pola uprawne i rolę doskonale o tym wie. Aby jednak liczyć na jak najlepsze zbiory, konieczne jest ich właściwe nawożenie. Choć rodzajów nawozów jest wiele, wyróżnia się jeszcze jeden: dolistny, bezpośrednio na rośliny i systemowy, zwany też doglebowym. Czym się charakteryzują?

Jakie są rodzaje nawozów stosowanych w rolnictwie?

Nawozy to nic innego jak środki używane przy uprawie roślin, których najważniejszym zadaniem jest zwiększenie ilości oraz jakości upraw. Poprzez nawożenie wzbogaca się glebę, jak i rośliny w niezbędne składniki mineralne. Choć rodzajów i grup nawozów jest wiele (np. mineralne, naturalne, wapniowe, organiczne czy niekonwencjonalne), istnieje jeszcze podział ze względu na formę przyswajania, czyli bezpośrednio na roślinę (dolistnie) i na glebę (doglebowo). Które z nich jest lepsze? Jakie są wady i zalety nawożenia dolistnie i doglebowo?

Czym jest nawożenie dolistne?

Nawożenie dolistne to nic innego, jak dostarczanie niezbędnych składników mineralnych bezpośrednio na liście roślin uprawnych. Może być zarówno w formie stałej, jak i płynnej, a jego najważniejszą zaletą jest szybsze i bardziej efektowne wchłanianie przez roślinę, przy jednoczesnej minimalnej stracie nawozu, co jest dużą oszczędnością. Nawozy dolistne, o których szerzej przeczytasz na Ekoplon.pl, charakteryzują się wieloma zaletami, szczególnie jeżeli chodzi o wykorzystanie potencjału rośliny i zniwelowanie ograniczeń gleby, na której rośnie.

Czym jest nawożenie doglebowe?

Nawożenie doglebowe lub inaczej nawożenie systemowe doglebowe to po prostu stosowanie nawozów o odpowiednim składzie odżywczym bezpośrednio na glebę, na której rosną uprawy. Podobnie jak w przypadku tych dolistnych, nawozy doglebowe mogą występować w dwojakiej formie: płynnej i stałej. Dużą zaletą tego typu nawożenia jest przede wszystkim szybkie przedostanie się składników odżywczych bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny. Jest to główna droga dokarmiania roślin i jest w stanie zmieniać właściwości fizyczne, biologiczne i chemiczne gleby.

Pole uprawne

Jakie są zalety i wady nawożenia dolistnego?

Niewątpliwie forma dolistna pozwala na szybkie usuwanie niedoborów mineralnych roślin, które mogą wystąpić choćby po suszach czy po prostu z powodu braków mineralnych w glebie. Przydaje się to także, gdy przyswajanie składników pokarmowych z gleby jest zbyt wolne. To pozwala także na odpowiednie nawożenie w przypadku uzupełniania pierwiastków śladowych, takich jak bor, żelazo, mangan czy miedź, które rzadko są pobierane przez system korzeniowy. Dodatkowo nawozy dolistne można stosować przy każdej fazie rozwojowej rośliny.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie nawozy dolistne będą tak samo skuteczne, wszystko będzie zależało przede wszystkim od rodzaju nawozu, a wielu producentów wykorzystuje różny skład, co przekłada się też na ich jakość czy efekty działania. Nie jest to też trwały sposób na nawożenie, ponieważ większość składników jest spłukiwana w deszczu, co nie grozi przy nawozach doglebowych. Nawozy dolistne to pewien rodzaj „dopingu” dla rośliny, a nie główny sposób nawożenia.

Jakie są zalety i wady nawożenia doglebowego?

Największą zaletą nawozów doglebowych jest ich długotrwałe działanie, przez co przy jednorazowym zastosowaniu mogą funkcjonować w glebie nawet przez następne 3-5 lat i nie trzeba się obawiać ich wypłukania, nawet przy częstych i ulewnych deszczach. Ich ważną zaletą jest także znacznie szybsza możliwość przedostania się składników odżywczych bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin. Poprawia także odczynniki i strukturę gleby, dzięki czemu zwiększa się zdolność sorpcyjna (pochłaniania) substancji odżywczych i wody.

Jakie są wady nawozów doglebowych? Niestety czasem się zdarza, że w wyniku przemian glebowych, składniki odżywcze zmieniają się w formę trudną do przyswojenia przez roślinę lub też całkowicie wyklucza tę możliwość. Z tego powodu konieczne jest okresowe badania gleby, które powinno się powtarzać co 5 lat, aby tym samym wiedzieć, jakich składników może brakować i jakie nawozy trzeba zastosować w danym okresie.

Jak więc widać, obie formy nawożenia mają swoje wady i zalety, a jedno nie wyklucza drugiego. Podstawową formą jest nawożenie doglebowe, jednak w przypadku nagłych sytuacji i braków mineralnych czy mikroelementowych, nawożenie dolistne jest ważnym wsparciem. Dodatkowo odpowiedni dobór nawozów pod względem składników i potrzeb danych roślin także nie pozostaje tutaj bez znaczenia i tylko dzięki odpowiednim badaniom będziemy w stanie określić, czego nasze uprawy potrzebują i w jakiej formie.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *