Młotowiertarka, dlaczego warto zainwestować w młotowiertarkę i do jakich prac?

Kolaż młotowiertarki

Młotowiertarki należą do elektronarzędzi, które każdy szanujący się majsterkowicz mieć powinien. Dzięki nim, możliwe jest wykonanie wielu prac remontowych i budowlanych. Wybór odpowiedniego narzędzia wcale nie jest taki prosty, ponieważ wymaga chociażby podstawowej wiedzy na temat tego urządzenia. Dlaczego warto zatem zainwestować w młotowiertarkę?

Czym jest młotowiertarka?

Młotowiertarki to urządzenia dla osób, które znają się na pracach budowlanych i potrafią obsługiwać tego typu elektronarzędzia. Ich głównym zadaniem jest wiercenie otworów w twardych, opornych materiałach, takich jak beton, marmur, kamień itd. Mechanizm działania młotowiertarek oparty jest na udarze pneumatycznym. Dzięki niemu, nie trzeba elektronarzędzi na siłę dociskać do materiału, by zrobić w nim otwór, co zmniejsza wysiłek podczas pracy.

Młotowiertarki pracować mogą w kilku trybach. Wśród nich wymienia się wiercenie z udarem, czyli standard w tym urządzeniu. Technikę tą wykorzystuje się podczas obróbki betonu i innych twardych materiałów. Młotowiertarek można używać także w trybie bez udaru, zazwyczaj jest on stosowany do wiercenia w delikatniejszych tworzywach i surowcach, na przykład w metalach i drewnie. Ostatnia technika to kucie, podczas której wykorzystuje się sam udar. Jest ona używana chociażby do kucia ścian.

Charakterystyczna dla młotowiertarek jest także ich budowa. Urządzenie ma stałą rękojeść i wymienny uchwyt. Jak wygląda takie urządzenie można sprawdzić na www.koelnerpolska.pl/produkt/mn-90-212-mlotowiertarka-620-w/modeco-expert, gdzie widoczne są zdjęcia młotowiertarek. Dzięki dwóm trzonkom, korzystanie z urządzenia jest bezpieczniejsze i gwarantuje większą precyzję wykonywanych otworów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru młotowiertarki?

Najważniejsze podczas wyboru tego typu elektronarzędzia są parametry. Wśród tych, na które trzeba zwrócić uwagę, jest z pewnością moc. Przyjmuje się, że solidne, dobrej jakości młotowiertarki powinny mieć 1000 W wzwyż. Urządzenia mające niższe wartości dobre będą jedynie dla amatorów. Bardzo ważna jest także energia udaru pneumatycznego. W wytrzymałych młotowiertarkach powinna ona wynosić około 10 J. Z tym czynnikiem łączona jest także częstotliwość udaru. Oczywiście im wyższa, tym lepiej. Istotne podczas użytkowania będzie również zasilanie. Dostępne są młotowiertarki zasilane sieciowo i akumulatorowe. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety i wady. Elektronarzędzia ładowane mają ograniczony czas używania, natomiast te „na kabel” mogą być używane cały czas.

Młotowiertarki – do czego ich używać?

Młotowiertarki są używane w typowo budowlanych pracach. Dzięki nim można robić otwory w twardych materiałach, wiercić w drewnie, skuwać tynki i bruzdy w ścianach, wyburzać ścianki działowe itd. Jak widać, młotowiertarki mają więc zastosowanie zarówno w mniej skomplikowanych pracach remontowych, jakie można wykonać samemu w domu, jak i w zaawansowanych czynnościach budowlanych.

jeden komentarz

  1. Horma

    8 grudnia 2017 o 12:06

    Dobrze wiedzieć, w sumie kwestia takiego sprzętu nie jest dla mnie zbyt jasna, a przecież często jest on używany choćby przy remontach.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *