Rodzaje kostki brukowej. Jak wybierać kostkę brukową?

kostka brukowa

Producenci kostki brukowej mają swoim klientom bardzo dużo do zaoferowania. Kostka brukowa jest współcześnie wytwarzana z różnego rodzaju materiałów, poszczególne rodzaje różnią się między sobą także kształtem, rozmiarem i wieloma innymi cechami. To oczywiście może nieco utrudniać wybór konkretnego produktu, natomiast pozwala na dobranie odpowiedniej kostki brukowej do swoich potrzeb.

Rodzaj kostki brukowej, a jej przeznaczenie

Kwestią, która powinna być dla nas nadrzędna podczas wybierania odpowiedniego rodzaju kostki brukowej jest to, jaką ma ona pełnić funkcję. Kostka brukowa różnego przeznaczenia to oferta producenta — firmy Kostbet.pl, zapoznając się z nią możemy zdobyć informacje na temat tego, jaki typ kostki jest zalecany do stosowania w miejscach, które chcemy utwardzić. Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność wśród tego typu produktów, wiedza ta jest niezwykle ważna.

Jak łatwo się domyślić, inny rodzaj kostki brukowej sprawdzi się w przypadku, gdy mamy zamiar utwardzić podjazd do garażu, taras lub ścieżki ogrodowe. Ważne są zarówno takie cechy, jak wytrzymałość oraz wielkość kostki, jak i jej wygląd i faktura.

Rodzaje kostki brukowej

Kostkę brukową można dzielić w różny sposób, w zależności od interesujących nas cech. My przedstawimy podział ze względu na materiał wykonania, gdyż od niego w dużej mierze zależy wytrzymałość oraz inne parametry tego produktu. Do wyboru mamy wobec tego:

  • kostkę brukową betonową. To obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów, jej zaletami są m.in. przystępna cena, łatwość układania i czyszczenia oraz odporność na wysokie, oraz niskie temperatury. Kostki betonowe można dodatkowo podzielić na dwuwarstwowe (warstwa konstrukcyjna i wykończeniowa) i jednowarstwowe (jeden rodzaj betonu);
  • kostka brukowa kamienna. Produkuje się ją z bazaltu lub granitu, ewentualnie też z piaskowca lub wapnia. To świetny wybór, jeśli zależy nam na materiale, który nie nasiąka, jest odporny na promienie UV oraz kwasy, nie ulega też ścieraniu;
  • kostka brukowa z kamienia polnego. Ten rodzaj nie pasuje do każdego miejsca, jest bardzo specyficzny, ale też posiada naturalny charakter, co jest dla niektórych osób bardzo pożądaną cechą.

Rodzaje kostek brukowych można by podzielić także ze względu na kształt, wielkość, kolor lub cenę. Naszym zdaniem są to jednak cechy drugorzędne w stosunku do materiału, gdyż to od niego zależy w dużej mierze koszt kostki oraz jej przeznaczenie.

Ja wybierać kostkę brukową?

Przede wszystkim należy zastanowić się, na jakie niekorzystne działanie będzie ona narażona. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy zależy nam by wytrzymywała naprawdę duże obciążenia lub działanie środków chemicznych. Poważnie trzeba się zastanowić także w przypadku miejsc bardzo uczęszczanych, gdyż kostka znajdująca się tam powinna być wyjątkowo odporna na ścieranie.

W większości przypadków sprawdza się kostka wykonana z betonu. Ten rodzaj zapewnia nam także niezwykle szeroki wybór jeśli chodzi o kształty, kolory oraz rozmiary.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *